Vaeltamaan Slovakiaan

Vaeltelija

Slovakiassa on useita mielenkiintoisia vaellus- ja luontokohteita. Blogissa www.vaelluksillasielljatll.blogspot.com voit tutustua omakohtaisiin kokemuksiin vaelluksella Tatra-vuoristossa sekä Mala Fatran ja Slovensky raj:n kansallispuistoissa. Slovakiaan pääsee helposti lentämällä Prahaan, Wieniin tai Bratislavaan ja matkustamalla niistä junalla joko Zilinaan (jos jää Mala Fatralle) tai Poprad Tatryyn (josta paikallisjunalla Tatralle tai bussilla Slovensky raj:hin). Se on vielä halpa maa.

Ps. on siinä blogissa juttuja myös monista muista kohteista.

5

2461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemaan

      Totta puhut Slovakian vaellus- ja luontokohteista! Viime kesänä kävimme ja ihastuimme. Maisemat olivat henkeäsalpaavan kauniita. Osa reiteistä oli yllättävän rankkoja ja vaikeakulkuisia tämmöisille tavan metsän tallaajille. Kunto ja fysiikka lopulta petti ja osa suunnitelluista reiteistä jäi kokematta, mutta tulipahan sitten nähtyä kauniita pikkukyliä, kyliä ja kaupunkeja enemmän kuin suunnitelmissa oli.

      Slovakiassa voi ostaa kirjoja, joissa on tarkat reittiohjeet ja kuvaukset eri patikointireiteille.
      Englanniksi ja saksaksi ainakin. Suomessakin on myynnissä tällaisia kirjoja.

      Ja jos ei vaeltaminen kiinnosta, kannatta Slovakiaan silti mennä. Nähtävyyksiä näiden patikointireittien lisäksi siellä on pilvin pimein (esim. linnat, kirkot, rakennustyylit, maisemat, luolat). Ja Tatraa voi ihastella huonokuntoisempikin kun autolla tai junalla kulkee. Tatran (the High Tatras) toiseksi korkeimmalle huipulle (ennen luultiin korkeimmaksi) pääsee sellaisilla kaapelihisseillä. Muuten Slovakia on vielä halpa maa, mutta hissilippujen hinta pääsi yllättämään. Mutta maisemat mitkä vuoren huipulta aukesivat, olivat koko hinnan arvoiset. Suosittelen!

      Ihastuin Slovakiaan (Bratislavassa en käynyt) ja siksipä suosittelen sitä kaikille, niin vaeltajille kuin vähemmän urheilullisille. Jos arvostaa maisemia, vanhoja rakennuksia sekä tunnelmallisia kyliä ja pieniä kaupunkeja, niin Slovakia on oikea valinta.

    • Näkemisen arvoinen

      Vaikuttaa näkemisen arvoiselta vuoristolta tämä Tatran kansallispuisto. Löysin kanssa tietoa suomeksi tältä sivulta http://www.blitztours.fi/26

      • nuoret vuoristossa

        Hei!
        Viikon reissu Tatra-vuorisossa juuri takana (syksy 2012), mikäli kiinnostaa, niin kerron kokemuksista/annan pikkuneuvoja mielelläni.
        Ota yhteyttä [email protected].


    • Sole59

      Takana kaksi viikkoa Slovakiassa ja 4 päivää Prahassa. Menimme Prahasta junalla Popradiin, jossa vietimme 7 päivää. Sieltä käsin kävimme vaelluksella Rajn kansallispuistossa. Vaellus Susha Belan rotkossa oli mielestäni vaativa, mutta kuitenkin ehkä paras matkakokemuksemme. Prielom Hornadun vaellus oli myös odotettua vaativampi. Ihmetystä herätti runsas alle 10-vuotiaiden lapsien määrä vaelluksella. Suomessa se olisi kielletty alle 15v! Horny Smokovecissa lähempänä Tatraa vietimme 5 päivää. Vaellusmahdollisuudet Tatralla ovat erittäin hyvät. Paikallisjunayhteydet ovat erinomaiset ja juna on edullinen kulkuväline. Ruoka oli noin kolmasosa Suomen hinnoista ja olut ja viini halpaa. Vaatteissa hintojen kirjo oli suurempi, mutta edullisiakin liikkeitä löytyi Popradista. Englannin ja saksan kielellä pärjäsi ja palvelu oli ystävällistä.

    • Envieläkäynyt

      Onko kukaan ollut kuvaamassa visenttejä Slovakiassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2448
    2. 134
      1905
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1246
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      106
      1225
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1111
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      33
      1091
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1049
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1036
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1009
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      9
      944
    Aihe