Vaeltamaan Slovakiaan

Vaeltelija

Slovakiassa on useita mielenkiintoisia vaellus- ja luontokohteita. Blogissa www.vaelluksillasielljatll.blogspot.com voit tutustua omakohtaisiin kokemuksiin vaelluksella Tatra-vuoristossa sekä Mala Fatran ja Slovensky raj:n kansallispuistoissa. Slovakiaan pääsee helposti lentämällä Prahaan, Wieniin tai Bratislavaan ja matkustamalla niistä junalla joko Zilinaan (jos jää Mala Fatralle) tai Poprad Tatryyn (josta paikallisjunalla Tatralle tai bussilla Slovensky raj:hin). Se on vielä halpa maa.

Ps. on siinä blogissa juttuja myös monista muista kohteista.

5

2761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemaan

      Totta puhut Slovakian vaellus- ja luontokohteista! Viime kesänä kävimme ja ihastuimme. Maisemat olivat henkeäsalpaavan kauniita. Osa reiteistä oli yllättävän rankkoja ja vaikeakulkuisia tämmöisille tavan metsän tallaajille. Kunto ja fysiikka lopulta petti ja osa suunnitelluista reiteistä jäi kokematta, mutta tulipahan sitten nähtyä kauniita pikkukyliä, kyliä ja kaupunkeja enemmän kuin suunnitelmissa oli.

      Slovakiassa voi ostaa kirjoja, joissa on tarkat reittiohjeet ja kuvaukset eri patikointireiteille.
      Englanniksi ja saksaksi ainakin. Suomessakin on myynnissä tällaisia kirjoja.

      Ja jos ei vaeltaminen kiinnosta, kannatta Slovakiaan silti mennä. Nähtävyyksiä näiden patikointireittien lisäksi siellä on pilvin pimein (esim. linnat, kirkot, rakennustyylit, maisemat, luolat). Ja Tatraa voi ihastella huonokuntoisempikin kun autolla tai junalla kulkee. Tatran (the High Tatras) toiseksi korkeimmalle huipulle (ennen luultiin korkeimmaksi) pääsee sellaisilla kaapelihisseillä. Muuten Slovakia on vielä halpa maa, mutta hissilippujen hinta pääsi yllättämään. Mutta maisemat mitkä vuoren huipulta aukesivat, olivat koko hinnan arvoiset. Suosittelen!

      Ihastuin Slovakiaan (Bratislavassa en käynyt) ja siksipä suosittelen sitä kaikille, niin vaeltajille kuin vähemmän urheilullisille. Jos arvostaa maisemia, vanhoja rakennuksia sekä tunnelmallisia kyliä ja pieniä kaupunkeja, niin Slovakia on oikea valinta.

    • Näkemisen arvoinen

      Vaikuttaa näkemisen arvoiselta vuoristolta tämä Tatran kansallispuisto. Löysin kanssa tietoa suomeksi tältä sivulta http://www.blitztours.fi/26

      • nuoret vuoristossa

        Hei!
        Viikon reissu Tatra-vuorisossa juuri takana (syksy 2012), mikäli kiinnostaa, niin kerron kokemuksista/annan pikkuneuvoja mielelläni.
        Ota yhteyttä [email protected].


    • Sole59

      Takana kaksi viikkoa Slovakiassa ja 4 päivää Prahassa. Menimme Prahasta junalla Popradiin, jossa vietimme 7 päivää. Sieltä käsin kävimme vaelluksella Rajn kansallispuistossa. Vaellus Susha Belan rotkossa oli mielestäni vaativa, mutta kuitenkin ehkä paras matkakokemuksemme. Prielom Hornadun vaellus oli myös odotettua vaativampi. Ihmetystä herätti runsas alle 10-vuotiaiden lapsien määrä vaelluksella. Suomessa se olisi kielletty alle 15v! Horny Smokovecissa lähempänä Tatraa vietimme 5 päivää. Vaellusmahdollisuudet Tatralla ovat erittäin hyvät. Paikallisjunayhteydet ovat erinomaiset ja juna on edullinen kulkuväline. Ruoka oli noin kolmasosa Suomen hinnoista ja olut ja viini halpaa. Vaatteissa hintojen kirjo oli suurempi, mutta edullisiakin liikkeitä löytyi Popradista. Englannin ja saksan kielellä pärjäsi ja palvelu oli ystävällistä.

    • Envieläkäynyt

      Onko kukaan ollut kuvaamassa visenttejä Slovakiassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      319
      1761
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1257
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1136
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      74
      883
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      84
      843
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      823
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      777
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe