Luin tuolla alhaalla olevia juttuja,kaikkea en jaksanut. Vuosia sitten vaihdoin alaa siksi,koska työ päiväkodissa on raskasta ja huonosti palkattua.Mukavia muistoja sieltä kyllä on.
Nykyään ihmettelen sitä,että lapsia viedään hoitoon,vaikka äiti on kotona. Miksi? Aika oman vanhemman kanssa on paljon tärkeämpää kuin päiväkodissa olo. Miksi teette lapsia,jos ette niiden kanssa jaksa olla.
Ja oikeesti se vanhemmuus on monella kadonnut. Rajoja lapselle ei uskalleta laittaa ja ei osata ottaa lapsen itkua vastaan vaan annetaan siinä kohtaa periksi.
Ehdottomasti olen sitä mieltä,että alle kolme vuotiaan paikka ei ole olla isossa ryhmässä. Oma koti on paras ja perhepäivähoito seuraavaksi paras vaihtoehto pienelle lapselle.
Ja se on ihanaa,kun joku vanhempi pitää esimerkiksi vapaata töistä silloin kun lapsi aloittaa koulun. Se on satsausta sille omalle lapselle.
Hatun nosto kaikille päiväkodeissa työtä tekeville. Toivottavasti sen alan palkat nousevat pian!
Nykyään ihmettelen sitä,että lapsia viedään hoitoon,vaikka äiti on kotona. Miksi? Aika oman vanhemman kanssa on paljon tärkeämpää kuin päiväkodissa olo. Miksi teette lapsia,jos ette niiden kanssa jaksa olla.
Ja oikeesti se vanhemmuus on monella kadonnut. Rajoja lapselle ei uskalleta laittaa ja ei osata ottaa lapsen itkua vastaan vaan annetaan siinä kohtaa periksi.
Ehdottomasti olen sitä mieltä,että alle kolme vuotiaan paikka ei ole olla isossa ryhmässä. Oma koti on paras ja perhepäivähoito seuraavaksi paras vaihtoehto pienelle lapselle.
Ja se on ihanaa,kun joku vanhempi pitää esimerkiksi vapaata töistä silloin kun lapsi aloittaa koulun. Se on satsausta sille omalle lapselle.
Hatun nosto kaikille päiväkodeissa työtä tekeville. Toivottavasti sen alan palkat nousevat pian!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Samantapaisia ajatuksia minullakin.Olen muutamia vuosia ollut pois päiväkotimaailmasta ja vaikealta tuntuisi palata takaisin.
Millaisiin töihin sinä olet mennyt, oletko vaihtanut kokonaan pois kasvatusalalta vai rupesitko opettajaksi? Itse tässä katselen miksikä alkais isona, lisäopintojakin on tullut suoritettua ja parhaillaankin on menossa yhtä ja toista opiskelun saralla vaikka jo nelikymppinen olenkin.
Toivon todella kanssasi, että lastentarhanopettajien palkat nousevat edes opettajien palkkatasolle. Hyvää kevättä kaikille päiväkodeissa ja varhaiskasvatuksesssa työskenteleville.
täällä myös yksi lto-uransa lopettanut henkilö. kurjalta tuntuu kun yliopistokoulutus meni hukkaan, mutta huomasin että monissa paikoissa saa ihan yhtä hyvää (eli huonoa) palkkaa hirveän paljon pienemmällä henkisen pahoinvoinnin määrällä! Milloinkohan älyävät nostaa palkkoja, vaiko koskaan?
Vaihdoin ihan kokonaan alaa melki kymmenen vuotta sitten.Lähin vain kokeileen ja tällä tiellä vielä olen. Nyt nautin vielä siitä,että kun lähen töistä,voin jättää työasiat sinne. Ei tarvitse kotona iltasella suunnitella tulevaa ja huolehtia työasioita.
Tuossa alla kollega pohti sitä,että koulutus menee hukkaan. Sitähän minäkin aiemmin pohdin,mutta nyt en juuri. Itseasiassa mietin,että myös nykyisessä työssäni on hyötyä joko siitä koulutuksesta tai päiväkodista ssadusta työkokemuksesta.Tai molemmista. Päiväkodissa kun oppi organosoimaan,oppi luovaan ajatteluun,ottaa ongelmatilanteen vain selvittääkseen yms...
Toivottavasti keksit,mitä isona haluat tehdä. Kulje korvat ja silmät avoinna. Ja opiskeluhan kannattaa aina! Mukavaa kevättä Sinulle!
Ihme vinkumista taas.
Ihan simppeli vastaus kysymykseen miksi lapsi on mielekästä viedä lapsi päiväkotiin. Koska siellä ovat lapsen kaverit. Meillä on välillä viikkoja, jolloin lapsella olisi mahdollista olla muutamia viikkoja yhtä jaksoisesti kotona. Kuitenkin pyrimme viemään lapsen vähintään kaksi kertaa viikossa päiväkotiin, jotta lapsella olisi sitä kuuluisaa sosiaalista elämää. Oletko sitä mieltä, että lapsen sosiaalisella elämällä ei ole juurikaan merkitystä? Onko lapsen elämää on se, että roikutaan pelkästään äidin helmoissa? Kyllä mä ainakin väittäisin, että lapselle olo muiden lapsien kanssa on yhtä tärkeää kuin olo omien vanhempien kanssa.
sosiaalista elämää? Niinhän se nykypäivänä menee, että yksivuotiaan pitää pystyä olemaan jo yökylässä ilman kitinöitä ja kaksivuotiasta voi riepotella ihan jo kuin vaan hoitopaikasta toiseen, mitä vähemmin on omien vanhempien kanssa tekemisissä, sen nopeammin kasvaa itsenäiseksi. Sosiaalinen elämä on niin tärkeää, että imetys kannattaa jättää väliin, jotta pääsee sosiaalistumaan jo heti alkuvaiheessa. Kolmevuotiaana pitää jo olla täysin itsenäinen, hoitaa yksin vessahommat ja parempi olisi, jos osaisi jo tehdä itselleen ruuatkin ja sitä rataa. Ovatko he onnellisia? No, vanhemmat ainakin, koska onhan heillä niin sosiaalinen ja itsenäinen lapsi.
Itse ainakin olen sitä mieltä, että lapsen päivähoitoon vieminen kannattaa jo senkin takia ettei vanhempi väsy ja saa välillä "omaa aikaakin". Tämä voi olla myös lapsen paras. Usein kotona oleva vanhempi saattaa olla esim masentunut työtön (ehkä jopa hieman alkoholisoitunut). Tällaisessa tapauksessa mielestäni on suorastaan velvollisuus että lapsi menee päiväkotiin eikä ole kotona. Lisäksi on totta, että lapsi saa päiväkodissa myös itsensä ikäisiä leikkikavereita.
Kannattaisi siis vähän miettiä ennen kuin alkaa valittamaan sellaisista asioista, joita itse ei ole tarpeeksi pohtinut. Eri asia sitten on kuinka moni vuotiaana pitäisi lapsi hoitoon laittaa ja kuinka pitkän ajan hän siellä on. Itse ainakin olen nähnyt niin monenlaisista olosuhteista tulevia lapsia päiväkodissa, että olisi todella sääli jos asetettaisiin vaikkapa joku laki siitä ettei lapsi saa olla päiväkodissa kun toinen tai molemmat vanhemmat ovat kotona.
pitää olla alkoholisoitunut... Itse täysjärkisenä ja virassa olevana opettajana katsoin, että lapsen etu on olla kolmivuotiaaksi oman äitinsä hoivissa. Ja melko ryhdikkäitä lapsia näistä on kasvanutkin, vaikka heitä on oma äiti hoitanut ilman sen kummempia virikkeitä ja kavereitakin on riittänyt sukulaisten ja naapurien lapsista. Ja ihan arkielämää elettiin iloineen ja suruineen. Oli pakko vastata, sillä inhoan edellisen kaltaista "stereotypottamista".
mielipiteeni on, että varsinkin alle 3-vuotiaan paras paikka on olla joko isän tai äidin kanssa kotona. Olen työssä päiväkodissa ja olen huomannut, että nimenomaan monet meistä päiväkotien hoitajista hoitavat omat lapsensa itse mahdollisimman pitkään.
On minulla itsellä lapsia.
Kyllähän se vielä menettelee,että lapsi on vaikka se kaksi kertaa hoidossa viikossa. Mutta sitä en ymmärrä,kun perheessä on vauva ja sitten sitä isompaa 3-4 vuotiasta tuodaan joka arkipäivä vaikkapa kahdeksaksi tunniksi hoitoon. Tai äiti tuo viisi vuotiaan hoitoon,että saa rauhassa leipoa kotona.
Aivan oikeassa olet siinä,että lapsi kaipaa oman ikäistä seuraa varsinkin jos on kolme täyttänyt. Mutta määränsä silläkin on. Toisaalta se on hullunkurista sitten,että sellaiselle lapselle ei läheltä löydy hoitopaikkaa,jonka vanhemmat ovat töissä. Siksi esimerkiksi osa-aikaiset kerhotoiminnat ovat hyviä.
Sitten olisin myös sitä mieltä,että hoitomaksuihin vaikuttaisi myös tulojen lisäksi kuinka paljon lapsi on hoidossa päivässä. Onhan sekin hassua,että yksi lapsi on 9-10 tuntia hoidossa päivässä ja toinen 6 tuntia ja maksu on sama. Varsinkin,kun tietää,että 9 tuntista tekevän lapsen vanhemmat menevät töiden jälkeen omiin juttuihin. Ei siis kaikki,mutta näitäkin on.
Ja jos puhutaan alle kolmivuotiaista,niin heidän psyykkinen kehitys kaipaisi toisenlaista ympäristöä,mitä päiväkoti pystyy tarjoamaan. Ja vika ei todellakaan ole työntekijöissä. Jokainen voi kuvitella mielessään 12 pientä ja on tilanteita,jolloin on vain kaksi aikuista paikalla. Eipä siinä paljon ole aikaa sylissä pitää,kun puet montaa lasta ulos ja sitten kun on vielä kura-aika. Minä arvostan todella paljon niitä ihmisiä,jotka uurastavat päiväkodissa. Työ on kyllä antoisaa,mutta on raskasta.
Aivan uskomatonta potaskaa!
"lapsen päivähoitoon vieminen kannattaa jo senkin takia ettei vanhempi väsy ja saa välillä "omaa aikaakin"." - niin siis miksi tämän kaltainen esimerkkivanhempi onkaan hankkinut lapsia, kun ne kerran ovat niin väsyttäviä ja vievän vanhemman oman ajan?
" Lisäksi on totta, että lapsi saa päiväkodissa myös itsensä ikäisiä leikkikavereita. " Olisikohan vaikka niin, että hyvä vanhempi on tärkeämpi kuin leikkikaveri?
Älä vain sano, että olet töissä päiväkodissa! Sun mielipiteet edustaa kaikkea muuta kuin harkittuja tietoon perustuvia mielipiteitä! ("Kannattaisi siis vähän miettiä ennen kuin alkaa valittamaan sellaisista asioista, joita itse ei ole tarpeeksi pohtinut.")
mihin tämä muailma on menossa.Ennen (täällä maalla) hoidettiin lapset ja karjaa siinä samalla ihan ite! Ei tarvinnu viedä hoitoloihin lapsia. Nykyiset vanhemmat on niin uusavuttomia, että heti pittää synnyttääkki niitten puolesta. Tekosyitä vaan selitykset....