Onko MAA12 vaikea???

Onko MAA12 eli numeraalliset ja algebraalliset menetelmät (tai jotai sinnepäi) vaikea kurssi???

Jos vertaa esim muihin tms...
104268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En kyllä aluksi tajunnu siitä mitään, ja koe meni rimaa hipoen läpi, eli arvosanaksi tuli 5. Myöhemmin menin uusintakokeeseen, ja siellä älysinkin sitten jo paremmin, ja lopullinen arvosana nousi seiskaan.

Äänestä
  • HEPREAA.JA NUMERO OLI 4

    Äänestä

Ei se oikeastaan ole yhtään sen vaikeampi kuin mikään muukaan kurssi. Esimerkiksi kurssi 9 on huomattavasti vaikeampi, samoin kuin kurssi 13.

Kurssi 12 on siitä hyvä, että vaikka siinä tulee suht paljon uuttakin asiaa, niin kaikki tehtävät ovat melko helppoja, kunhan löytää oikean kaavan jota hyödyntää. (Newtonin menetelmä, Simpson, puolisuunnikasssääntö)

Äänestä

Melkein koko kurssi on jotain laskintehtäviä, tyyliin "määritä funktion nollakohtien likiarvot kuuden desimaalin tarkkuudella", näihin opetellaan erilaisia laskintemppuja, esim. Newtonin menetelmä.

Jotenkin tuntui turhalta koko kurssi, koska siitä on aika vähän hyötyä, kun yo-kokeessa pitää kuitenkin lähes kaikissa tehtävissä laskea eikä saa arvailla numeerisilla menetelmillä.

Mutta kysymykseen, ei ole todellakaan vaikea kurssi, jos osaa käyttää laskinta ja maolia. Mielestäni pakolliset kurssit on vaikeampia, esim. matikka 8 oli paljon enemmän hepreaa.

Äänestä
  • Jos kirjoitat matikan niin ehdottomasti kaikki kurssit. Samaa tasoa ne on kaikki..
    Ja tänäkin keväänä oli yo:ssa tehtävä, jossa piti käyttää numeerista menetelmää, että ei se mikään turha kurssi ole..

    Äänestä

  • sfgjfsgjsfjsfgjsfgjsfgj kirjoitti:

    Jos kirjoitat matikan niin ehdottomasti kaikki kurssit. Samaa tasoa ne on kaikki..
    Ja tänäkin keväänä oli yo:ssa tehtävä, jossa piti käyttää numeerista menetelmää, että ei se mikään turha kurssi ole..

    En tarkoittanut, ettei kurssia kannattaisi käydä, vaan sitä, että siitä on aika vähän hyötyä yo-kirjoituksissa muiden tehtävien osalta kuin sen yhden, joka liittyy kurssin asioihin suoraan.

    Monen muun kurssin, esim. 7, asioita tarvitaan hyvinkin monessa tehtävässä (derivointi jne), joten niihin kannattaa panostaa kunnolla.

    Äänestä

  • Kurssi ei ole todellakaan turha, eikä edes vaikea. Kun kuuntelee tarkkaan tunnilla ja tekee annettavat tehtävät tunnolla itse, eikä vain kopioi, niin saa helposti vähintään 9.

    Äänestä

kiva kurssi musta :))) jotkut kaverit keskeytti mut musta se oli tosi mukavaa eikä ollenkaan vaikeeta!

Äänestä

Osaisko joku kertoo, mitä kursseja pitää olla pohjalla, että ton voi käydä? Mulla ois 1-6 ja 11 käytynä..

Äänestä

ehkä 7,10, pääosin laskimella lasketaan laskuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poikkeli8921 kirjoitti:

Onko MAA12 eli numeraalliset ja algebraalliset menetelmät (tai jotai sinnepäi) vaikea kurssi???

Jos vertaa esim muihin tms...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu