Hei! Onko kukaan käynyt Proffs Aviationin lentoemäntä/ stuertti kurssia? Mitä mieltä olit?
ProffsAviation
kannattaako?
82211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mä kävin sen ja sain duunia heti parin vkon päästä valmistumisesta. Tietty siin kävi hyvä säkäkin et lentoyhtiö etti just sillon ihmisii mut silti kyl se kannattaa käydä, saa ainaki hyvät perustiedot ko. duunista.
Kävin haastattelussa Proffsaviationilla, mutten osallistunut kurssille, koska sain töitä muuta kautta. Mielestäni kurssille osallistuminen kannattaa jos ei muuten omaa alan kokemusta. Uskon, että kurssin suorittaminen kertoo työnantajille hakijan motivaatiosta ja auttaa varmasti suoriutumaan helpommalla varsinaisesta työnantajan järjestämästä kurssista. Jos muuten ei ole onnistunut saamaan lentoemännän töitä, niin kannattaa varmasti kokeilla vielä tämä reitti.
Lentoemoista on nykyään hurjan kova pula, kun kaikki yhtiöt palkkaa tosi paljon. Jos ei Finnairin ovet heti aukea, niin muihin yhtiöihin pääsee tosi helposti ja sitä kautta sitten finskille pääsee helposti. Itsekin pääsin viime syksynä viidestä yhtiöstä neljään, joten valinnanvaraakin on. Älkää tuhlatko rahoja proffsiin, sillä jos et muuten pääse emoksi, niin ei sekään enää mitään auta. Esim. jos on terveydellisiä syitä tai pulaa kielitaidossa, niin ei proffs siihen mitään auta. Jos terveys ok ja kielitaito jotenkin hallussa ja perus käytössäännöt omaa, niin varmasti joku yhtiö huolii.
Finncommille pääsee koska tahansa eikä
tartte maksaa tonneja "proffille"
Antaa näiden pissisten haaveilla rauhassa auvoisasta ja ylellisestä putkipiian ammatista. Näitä MyLittlePony- donniahan piisaa...
Totuushan on, että se on todella huonosti palkattu homma - peruspalkka on kai n. 1200€ nykyään...
Aikataulut on vedetty niin tiukoiksi, ettei siinä enää pahemmin makoilla biitseillä.
Mut hei! Näkyyhän se jo asiakas"palvelussa".
riippuu niin firmasta. Siellä missä minä olen töissä peruspalkka on korkeampi ja kohteissa on ihan sitä "biitsi aikaakin".
Hei, haluaisin tietää, että miten tarkkoja ollaan lentoemännän pääsyvaatimuksissa terveyden suhteen.??
Voiko päästä jos on urheilullinen, urheilee, on kilpailutaustaa, vaikka silti olisin joku "sairaus" mikä ei sinänsä haittaa työntekoa.??
OLISIN ERITTÄIN KIITOLLINEN JOS JOKU VASTAA!!
Lentoemännän ammatti on ollut haaveena aina..
Tuttavani ei parin sairauden takia päässyt finskille, mutta lentelee sujuvasti pululla ja olisi päässyt myös erääseen toiseen yhtiöön. pululla myös muita, jotka ei terveyden takia päässeet finskille. Ilmeisesti finski siis syynää tosissaan ja muut sinnepäin.