keittiön purku+vesi/sähkö

Eli, kun puran itse vanhan keittiöni pois niin mites sitten kun tulee tiskikoneen, lavuaarin ja hanan irrotus..täytyykö asunnosta katkaista vedentulo? ja voiko sen tehdä itse vai putkimies?
Katkaistaanko se sieltä keittiön omista venttiileistä vai mistä??
Ja sitten kysymys liittyeen sähköihin...vanha liesi on tarkotus laittaa pellolle..eli mites sen irrotus...vaatiiko sähkömiestä? ne kun ei tuppaa ihan perus töpselillä olla kiinni..hehhe.. olen ehkä blondi, mutta pakko nyt kysellä kun en tajua näistä... hjälp!
34417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tulevissa putkissa on sulut liittimissä, niin silloin ei vaadi vesien katkaisua huoltomiehen toimesta, mutta mikäli niitä ei ole, niin silloin pitää (monasti koko talosta) vedet katkaista , mutta samalla kertaa putkiin kannattaa laitta juuri ne sulut, ettei operaatiota tarvitse useammin tehdä.

Lieden kytkemiseen tarvitaan sähkömies, sitä ei saa itse tehdä. Periaatteessa lieden pystyy itse irroittamaan (taitaisi virallisesti sekin kuulua sähkärille), katkaisee virran huoneiston pääkatkaisijasta, ottaa hellan takana olevan syöttökaapelin ulostulo suojuksen pois (siis sen mikä on seinässä kiinni, josta kaapeli tulee ulos) ja irroittaa kaapelin johtimet yksikerrallaan ruuviliittimistä pois. Sitten suojakansi takaisin paikoilleen ja pääkytkimestä virrat takaisin päälle.
Mutta sanon heti etten ota mitään vastuuta tästä ohjeesta, ja kehotan että joku joka hieman asiasta tietää enemmän ottaa hellan pois. Ja uuden hellan kytkennän tekee sitten oikea sähkömies.

Äänestä
  • Kertoisiko joku vielä lisää keittiön purkamisesta?Meillä uusitaan lattiasta kattoon eli mikä työvaihe kannattaa tehdä ensin jne.Vanha paneelikatto siis puretaan ja asennetaan uudet paneelit,keittiökaapit,hellat yms. puretaan pois,seinät maalataan tai tapetoidaan, osa seinistä kaakeloidaan ja lattiasta puretaan vahna laatta ja laitetaan uutta tilalle.
    Kiitos avusta!

    Äänestä

  • Santtu, olet muista viesteistäsi päätellen ammattimies, joten ole tarkkana näiden vinkkien kanssa! Pitäähän ne hellan sulakkeet (yleensä 3kpl) ottaa pois ennen johtojen irrotusta. Muutenhan seinäjohtoihin jää jännite, kun pääkatkaisimen vääntää takaisin päälle. Siinä voi sitten seuraava säätäjä saada käsilleen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmiä kysymyksiä kirjoitti:

Eli, kun puran itse vanhan keittiöni pois niin mites sitten kun tulee tiskikoneen, lavuaarin ja hanan irrotus..täytyykö asunnosta katkaista vedentulo? ja voiko sen tehdä itse vai putkimies?
Katkaistaanko se sieltä keittiön omista venttiileistä vai mistä??
Ja sitten kysymys liittyeen sähköihin...vanha liesi on tarkotus laittaa pellolle..eli mites sen irrotus...vaatiiko sähkömiestä? ne kun ei tuppaa ihan perus töpselillä olla kiinni..hehhe.. olen ehkä blondi, mutta pakko nyt kysellä kun en tajua näistä... hjälp!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu