sokkeli ja tuulensuojapahvi homeessa sisäpulelta lattiapinnan alapuolelta. 60luvun valesokkelitalo... mistä johtuu. korjaus ainakin hankalaa rakenteen vuoksi. kuka korvaa vai itse?
kuinka
toimia
121168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
>> kuka korvaa vai itse?
Lähetä lasku seuraavaan:
Uusavuttomat tissiposket Ry
osuis niin ottaisin yhteyttä ammattilaiseen.Kävis katsomassa tilanteen.Täältä käsin noin niukoilla tiedoilla tilannetta on paha korjata:)
edellinen asukki on sokkelia ulkoapäin kunnostaessaan tulpannut kaikki ilmareijät puu tapeilla ja jättäny ne sinne. osaa ei edes löydä on laastin alla. tuntuu että ei paljon muuta tarvii että alkaa mehimään. ite asuttu reilu 1.5v
”edellinen asukki on sokkelia ulkoapäin kunnostaessaan tulpannut kaikki ilmareijät puu tapeilla ja jättäny ne sinne”
Mikäli kyseessä on betonivalusokkeli, niin puutapeille on toinenkin selitys.
Laudoista tehty valumuotti on tuettu laudoituksen väliin asennetuilla puutapeilla sokkelin halutun leveyden saavuttamiseksi. Massapaineen levittävä vaikutus muottiin on ratkaistu sitomalla paksulla surrilangalla muottipuoliskot keskenään. Puutappien poisto valun kuivumisen jälkeen on hankalaa, eikä edes tarpeellista. Tappien päät olisi kuitenkin ollut syytä sokkelin näkyvällä osalla taltata/porata matalammiksi jotta tasoituslaasti peittäisi nämä kohdat.
Tuskin tapeilla on tuuletukseen tarkoitettuja reikiä tulpattu. Voithan kokeilla yhtä tulppaa poraamalla pitkällä poralla siihen reikää ja katsomalla mihin saakka puuta riittää.
taltalla ja mittaa 15 mm. reikä kuitenkin sokkelin läpi tuulettuvan osan alalaidassa.en tiedä enempää mutta tarkastaja saavat antaa oman näkemyksensä.
Kun rakennusalan asiantuntija on tulossa, niin hänen visiittinsä jälkeen puutappien ja reikien alkuperä varmasti selviää. Netissä saadut vastaukset ovat enemmän tai vähemmän arvauksia. Reikien alkuperä ei vielä selvinnyt, mutta se selvisi, että ne/niitä on jälkikäteen tulpattu.
Mikäli tarkastaja käy lähiaikoina, olisi mielenkiintoista kuulla hänen arvionsa ratkaisuksi koko ongelmapakettiin.
Hei!
Sokkelisoran ja salaojaputkien vaihtoremointin yhteydessä löysin sokkeilista puutappeja. Talo on rakennettu 60-luvun lopulla, ja osa tapeista oli niin märkiä, että vesi tirisi taltalla iskettäessä. Nyt olen kairannut tappeja pois niin syvältä kuin mahdollista. Onko lisäteitoa ko. tilanteista? Pitääkö reiät peittää puutappien (osittaisen) poiston jälkeen?
että edellinen omistaja sokkelia kunnostaessaan tai on ollut kylmä niin on tukkinut tuuletusreijät puutapeilla ja jättänyt ne sinne. tarvinneeko muuta ja pommi on viritetty!!?
ne 4 vastausta on...
”sokkeli ja tuulensuojapahvi homeessa sisäpuolelta lattiapinnan alapuolelta”
Oletko avannut seinärakenteita sisäpuolelta, vai miten tämä on todettu?
” valesokkelitalo... mistä johtuu”
Liian matala sokkeli, tai maanpinta sokkelin vieressä on nostettu seinän alakoolauksen yläpuolelle. Maakosteus tunkeutuu sokkelin läpi seinärakenteisiin. Alajuoksu pitäisi olla ainakin 30…40 cm maanpintaa ylempänä.
Varsinkin keväällä lumen sulamisvesiä saattaa joutua valesokkelin muodostamaan kouruun, jossa ne etenevät pitkälle talon rakenteisiin lahottaen ajan oloon puurakenteet.
Kuten edellä, mutta vesi tulee sadevesirännien purkauspaikan kohdilta sisään. Salaojakaivot ja toimiva putkisto vaaditaan, suora imeytys pihaan harvoin riittää..
Seinärakenteen korjaus on varmasti hankala ja kallis operaatio ja miten se kannattaa tehdä, siitä haluaisin myös minä kuulla jotain järkevää.
Oma arvioni on, että piilosokkelirakenteesta on päästävä eroon, eli seinän alajuoksua on korotettava esim. muuraamalla harkoista koroke. Hankala homma jälkikäteen, kun sisäseinät täytyy avata ja katto tukea työn ajaksi. Talossa tuskin voidaan asua korjauksen aikana. Salaojat ja kallistukset seinustalla täytyy myös saattaa tarkoituksenmukaisiksi.
”Kuka korvaa?”
Talon omistaja kustantaa remontin.
Piilosokkelirakenteisen pientalon rakentaminen pitäisi lailla kieltää!
lukenu mitä itse epäilen syyksi. korjaus: kuivaus/puumateriaalin mahd. vaihto ja kunnon ilman kierto seinän väliin
kuule maksa ihan itse omat remppasi. Pullamössösukupolvi etsii aina jonkun muun maksamaan omat remppansa. Kyllä isi tulee ja maksaa...