Turning Torso

A.Lanmies

Mitäs tästä sanotte? Mökki on Malmöössä i Sverige. Kotisivut www.turningtorso.com
Sopisiko samantapainen Helsinkiin? Ja jos niin minne?

9

1073

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähistöllä

      ja olen seisonut sen juurella. Ruma rakennus! Asunnot siinä ovat omistusasuntoja, eivätkä meinanneet saada niitä myydyksi, kun torni oli valmis. En haluaisi sitä entisen kotimaani pääkaupunkiin, Helsinkiin. Tulee mieleen se Aallon piirtämä Enso-Gutzeitin konttorirakennus siellä Helsingin Katajanokalla.

      Rakennuksessa ei ole mitään vikaa, mutta on rakennettu väärään paikkaan. Aaltohän oli aikoinaan kuningas Kekkosen kanssa. Heitä ei saanut arvostella.

    • Hyvä ehdotus

      Josko tuo paranisi, kun sen ruuvaisi maan sisään?

    • Suomessa

      arkkitehdillä on ollut ainakin jotain muutakin visiota kuin pelkkä kenkälaatikkovalikoima - Suomessa ei viivottimen lisäksi muita työkaluja arkkitehdeillä juuri ole.

      Kiasman ja eduskuntatalon tietämille tuleva musiikkitalo tällä hetkellä pelottaa eniten. Pilataanko arkkitehtoonisesti ja kaupunki-imagollisesti yksi Suomen arvokkaimmista paikoista kenkälaatikolla?

      • wlan-mies

        Ei kuule Kiasman tienoota voi enää millään kenkälaatikolla pilata! Seutu vaan paranee mitä vähemmän siihen peltiseen kakkakikkareeseen (eli Kiasmaan) kiinnittää huomiota!


      • aatekti
        wlan-mies kirjoitti:

        Ei kuule Kiasman tienoota voi enää millään kenkälaatikolla pilata! Seutu vaan paranee mitä vähemmän siihen peltiseen kakkakikkareeseen (eli Kiasmaan) kiinnittää huomiota!

        miten kenkälaatikolla viedään huomio kiasmalta?

        EN väitä kiasmaa kauniiksi/onnistuneeksikaan - mutta paskakikkare tässä tapauksessa on melkolailla mielenkiintoisempi kuin mikä tahansa lasikuutio/kenkälaatikko.


      • wlan-mies
        aatekti kirjoitti:

        miten kenkälaatikolla viedään huomio kiasmalta?

        EN väitä kiasmaa kauniiksi/onnistuneeksikaan - mutta paskakikkare tässä tapauksessa on melkolailla mielenkiintoisempi kuin mikä tahansa lasikuutio/kenkälaatikko.

        Jos kakkakikkareen ympäröisi joka puolelta tarpeeksi korkeilla kenkälaatikoilla, sitä ei näkisi enää ollenkaan. Jokainen talo joka estää Kiasmaa näkymästä tekee ympäristöstä paremman.

        En minäkään mitään kenkälaatikkoja arvosta, mutta tässä tapauksessa se on pienempi paha.


      • on harvoin
        wlan-mies kirjoitti:

        Jos kakkakikkareen ympäröisi joka puolelta tarpeeksi korkeilla kenkälaatikoilla, sitä ei näkisi enää ollenkaan. Jokainen talo joka estää Kiasmaa näkymästä tekee ympäristöstä paremman.

        En minäkään mitään kenkälaatikkoja arvosta, mutta tässä tapauksessa se on pienempi paha.

        virkaa, kun ne on kaupasta kenkien kanssa kuskattu. Kannattaa kuitenkin säilyttää niitä sen aikaa, että kengät on tullut testatuiksi muutamaa askelta pitempään. Jos kenkiä ei ole syytä palauttaa, olisi suotavaa viedä kenkälaatikot pahvinkeräykseen. Ei sillä maailmaa pelasteta, mutta on hyvä pyrkiä toimimaan fiksusti pienissäkin asioissa.


    • taivaskanavalta rakennuksen

      rakentamisen. Täytyyy olla aika kamikaze muuttaakseen siihen taloon. Japanilaisille sitä sitten markkinoitiinkin.

    • Arrrrghitekti

      Jos rakennus olisi Suomessa, niin se olisi julistettu Suomen kauneimmaiksi ja hienoimmaksi arkkitehtuurin suursaavutukseksi.

      Miksikö? No siksi, että Suomessa ei yleensä käsitetä noista makuasioista pätkääkään. Ainoa kriteeri on hinta. Mitä tyyriimpi talo, sen parempaa arkkitehtuuria sen on täynyt olla. Muita kriteereitä ei tunneta eikä osata, koska ne vaatisivat ammattitaitoa arkkitehdeiltäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      118
      8245
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      101
      7492
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      91
      5669
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      90
      5633
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4820
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      128
      2601
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      59
      2485
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1465
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1434
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      52
      1315
    Aihe