Meidän kissa vanhus (16v) ollut nyt pari vuotta sisäkissana. Ei raavi raapimispuutaan paljon ollenkaan ja sillä nyt todella pitkät ja kaarevat kynnet. Jää helposti kynsillään joka paikkaan kiinni ja todella seurankipeänä tekee vahinkoa myös meidän iholle. Voiko siis kissan kynsistä napsaista edes pikkasen pois?
Kynsien leikkaaminen?
5
519
Vastaukset
- sisäkissoilla
Juu ilman muuta voi. Kissoille on sellaiset pienet leikkurit olemassa. Itse olen joutunut leikkaamaan joskus myös tavallisilla kynsileikkurilla kun kisun omat olleet hukassa. Muista sitten varovasti vain se kynnen pää milli-kaksi ei enempää. Oma kissani tottui iäkkäämmällä iälläkin siihen leikkuuseen. Alkuun tietty oli hankalaa, mutta kun ajan saatossa huomasi, että se helpottaa kissaa itseäänkin ja en satuta, antaa nykyään leikata täysin ongelmitta.
- luulaa3
joo kannattaa napsia, mutta siihen tarkoitetuilla kissoje kynsisaksilla. Eivät maksa mitenkään hirveästi. Ja sitten vaan säännöllisesti leikkaat.
napsastaan kissan kynnet samalla kuin koirankynnetkin. Näyttely säännöt jo sanovat, että sinne tuodulla kissalle pitää olla kynnet leikatut.
Helpoiten se on meillä onnistunut ihan ihmisten kynsileikkureilla. Jos kynsi on vaalea, näkyy hyvin valoa vasten missä kohtaa kynnen hermo menee. Ja sitä ei saa vaurioittaa. Muutama milli, eli terävin kärki pois.
Meillä hoidan kynsien leikkuun yksin, mutta apuri on ihan hyvä olla, mikäli kissa ei ole kovin yhteistyöhaluinen.
- ja...
tuollaisessa tapauksessa pitääkin.
Kiitos kaikille vastanneille! Pitääkin yrittää kun kissa on unisella päällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215504- 531555
- 141013
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52937- 64920
- 48878
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom143857Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58828Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49806Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille10785