PowerPoint -esitys on ilmeisesti tallennettu Vistalla. Tiedosto ei avaudu XP:ssä. Onko olemassa jotakin Viewer -tyyppistä ohjelmaa, jolla ongelman saa poistettua? Ei viitsisi tämän johdosta koko käyttöjärjestelmää vaihtaa.
Miten PP:n saa
2
2122
Vastaukset
- Mikrotuki 9
Etkö ole kuullut Open Office ohjelmasta?
Ilmainen, suomenkielien, helppo asentaa.
Microsoft Office paketti ( siis se maksullinen ) sisältää Word, Excel, Powerpoint, Assecc ja Outlook ohjelman.
Näillä kun on vielä se hieno ominaisuus että uudemmalla versiolla tehtyä tiedostoa ei saa vanhemmalla versiolla auki.
Kun itse epäilit että syy on Vistassa, ( saattaa ollakin, täysi susi se on ), mutta ei jollain lisäsovelluksella tehty tiedosto niinkään ole riippuvainen käyttöjärjestelmästä. Vaan juuri sen kyseisen sovellusohjelman versioeroista.
Itse joudun työni puolesta tekemään yrityksille tarjouksia, ohjeita ym, todella paljon.
Word ja Excel on noissa käyttämiäni ohjelmia.
Minulla on Officesta 97 versio, siis jo yli 10 vuotta vanha ja se on kaikkein paras.
Uusimmissa ei ole mitään sellaista ominaisuutta mitä tarvitsen.
Nämä lähettämäni tiedostot saa kuka tahansa auki, jolla jokukin Office versio on.
Mutta ajattele tilannetta jossa minä olen se opastaja ja "myyjä", pitäisi siis palvella asiakasta.
Lähettäisinkin uudella versiolla tehtyjä asiakirjoja ja vastaanottajan koneeseen tulee teksti: et saa tätä auki, kun sinulla on liian vanha versio ohjelmasta.
Se olisi suurin moka mitä voi tehdä. Veikkailisin, että kyse on Microsoft Office 2007 uusista tiedostomuodoista, jotka eivät aukea vanhemmalla kalustolla. Vista ei sinänsä liene syynä, vaan olisko niin, että Office 2007 ei pyöri kuin Vistalla tms?
Microsoftilla varmaan monia hyviä syitä vaihtaa tiedostoformaattiaan, mutta jos minä olisin päättävässä asemassa olevana (kuvitellaan näin) tehnyt noin, niin syynä olisi se, että haluan pakkomyydä uuden version tekemällä sen oletusasetuksilla epäyhteensopivaksi kaikkiin muihin ohjelmiin. Tämä voi tehdä, jos on ylivoimainen markkinajohtaja. Vähintään muutama % käyttäjistä jättää oletukset päälle (luultavasti yli 50%). Tällöin sähköpostissa lähetetty liitetiedosto toimii samalla "suosituksena päivittää jälleen kerran Microsoftin ohjelmia". Vähän kuin virusta levittäisi.
Tässä aika kattava mahdollisuus toimenpiteisiin siinä tilanteessa, ettei ole käytössä Microsoftin uusinta Office-versiota:
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Documentation/FAQ/General/OpeningMSO2007Files
Useimmat ehdotetuista vaihtoehdoista vaatinevat OpenOfficen asentamisen (ilmaiseksi kuitenkin!) mutta on siellä muitakin vaihtoehtoja. Pelkko OpenOffice 2.4 ei kuitenkaan riitä. Syksyllä pitäisi tulla versio 3.0 (jota lienee jo saatavissa betana in english?) joka ratkaisee tämän ongelman. Kun Microsoftin päivitystahti vaikuttaa hitaammalta kuin Oo:n, tuo korjaus riittänee joksikin aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.961260Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata371255Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2861105- 1071025
- 71982
- 18946
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva13918- 51900
Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju16801Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f162798