tai muun empaattisen ihmisen luona käynyt juttelemassa koskaan?
pitääkö uskoa kohtaloon vai miten mietitte.
Ois terapian tarvetta.
pitääkö uskoa kohtaloon vai miten mietitte.
Ois terapian tarvetta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kaipaat apua ,älä viivyttele ,silloin kun tilanne on päällä aika loppuu ja kukaan ei hetkes voi sinuu auttaa.
ja eristäytynyt, niin silloin on paras mennä ammatti-auttajan luo, koska uusia ihmissuhteita ei kovin nopeasti luoda, joille voi puhua vaikeista asioista. Tietenkin olisi hyvä, jos lähipiirissäsi on henkilö, jonka kanssa voit keskustella, mutta ota huomioon, että se kuuntelijan asema ei ole helppo. Kirjoituksestasi voi päätellä, ettei tilanteesi niin kovin vaikea ole.
ammattiauttajalla, mutta jos tunnet tarvetta itsellesi apua saada, älä mieti kohtaloasi mene asiasi kanssa asiantuntevalle auttajalle.
kuuntelijalla, ja sain sieltä sen kuunteluavun, mitä tarvitsin.
Mulla kun ei ole ketään sellaista jolle olisin voinut puhua asiasta.
Kannatti ja suosittelen.
Eikä ollut edes maksullista toimintaa!
http://www.mielenterveysseura.fi/
kun en ole aloittaja,mutta eihän varmaan ennaakko pahaa tee. :)
Siitä on aikaa. Puolisoni sairastui ja sitten yhtäkkiä sairaus todettiin syöväksi ja tuntui että aika loppuu pian. En saanut nukuttua ja kävin lääkärissä, mutta hän totesi, että hänellä ei ole aikaa keskustella, eli käväsepä paikallisen psykologin luona. Sain ajan ja kävin kaksi kertaa todetakseni, että on pelkkää humpuukia. Ei hän edes kuunnellut vaan selitti omasta tuttava perheensä onnettomuudesta.
en ole saanut otetta, tuntuu että hän itse Ilona tekee sen loppuratkaisun asiakkaastaan hänen ongelmistaan olipa tapaus mikä hyvänsä.
Jotenki ylitietävä, yliammuttu ohjelma.
kunnon kävelylenkki metsäpolulla raikkaassa ilmassa, koiran kanssa. Sen parempaa terapeuttia toistaiseksi ei minulle ole. Toivottavasti ei myöskään tule.
Omaan kohtaloonsa voi myös vaikuttaa tekemällä valintoja, mielellään oikeita sellaisia.
Tulee mieleen kun eilistä kirjoittelua lukee olisiko sittenkin - hoitoon ohjausta -
Muutamia todella outoja juttuja esim. kännykkävahti.
eräs henkilö on piinannut tiettyä henkilöä jo pidemmän aikaa erilaisin keinoin!
ammattiauttajan luona.
Kun mieheni suhde paljastui sain apua ystäviltä.
Muutaman välivuoden jälkeen he aloittivat uudestaan ja erohan siitä seurasi.
Tuiki tavallinen tarina, mutta minulle henkisten voimavarojen loppu, joten silloin turvauduin "myös" ammattilaiseen. Tapasin hänet ilmeisesti sopivaan saumaan koska apua sain.
Ystävät ja perhe pääsivät vähemmällä.
Ammattilaisella ei ole emotionaalista suhdetta vaan hän näkee tilanteen objektiivisesti.
6-kertaa riitti, suosittelen...........
sitä ollaan herkkähipiäisiä, vai hoitoon ohjausta,
etko osaa erottaa faktaa fiktiosta?
Kalahtiko kalikka?
erottaa faktan ja fiktion.
Kun ei riitä se on faktaa. Kun menettää paljon sekin on faktaa. Kun apua tarvitsee ja saa, on myös faktaa.
Turhat unelmat ovat fiktiota eikä herkkähipiäisyyttä.
..on ollut tosi hyvä onni, kun olen saanut maailman parhaan ystävän :) Kaksi hyvää ystävää.
Jos olen huonolla mielellä, niin ystävä kuuntelee ja jos hän on, niin minä kuuntelen.
Kaikista asioista pystymme keskustelemaan.
On hyvin tärkeää, että saa puhua ongelmistaan jollekin. Muuten ne jäävät sisään ja tuottavat tosi pahoja ahdistuksia.
Ammattiauttajalla en ole ollut, mutta menisin ehdottoman varmasti, jos ei olisi ketään tosi-tosi ystävää, jolle puhua.