Hei! Kertokaa millälailla teitä kosittiin?
Mitä itse piditte kosinnasta?
kosinta
8
3483
Vastaukset
- oli niin
että poikaystävän kanssa "poikettiin" samaan paikkaan, jossa sovittiin seurustelusta, hän sitten kysyi siellä. Oltiin tosin puhuttu kihloista jo paljon, joten se ei sinällään tullut yllätyksenä mutta hauskaa oli silti ja on edelleen:D
- dsftgjil
laivalla..ei todellakaan ollut mikään "känniläisen päähänpistos" siippani oli hankkinut sormukset valmiiksi, ja lopulta rohkeni polvistua perinteisesti eteeni..lupakin oli isukilta kysytty..eli perinteitä kunnioittaen.. Itse arvostin tuota perinteisyyttä, sillä kosinta on kuitenkin lupaus avioliitosta.. sormusten kanssa kosintakin oli erittäin arvostettavaa..sillä silloin se ei anakaan voi tuntua siltä, että toinen koputtelisi kepillä jäätä..tai että olisi tosiaankin hetkellinen mielenhäiriö.. voiko rakkauttaan paremmin näyttää? aikaa on käytetty sormusten hankintaan ja sen koon mietintään..ja rahatkin on jo laitettu likoon.. ei toimi kaikilla eikä kaikkiin..meillä tämä sujui luonnollisen ihanasti :)
- kylläkin
sellaisen neuvon, että älä hanki sormusta valmiiksi ainakaan, ellet pysty lainaamaan tyttöystävän sormusta malliksi tai jtn. ja silloinkin...sormet on eri kokoisia. Ei kovin kiva yllätys, jos sormus vääränkokoinen tai varsinkin, jos malli on vääränlainen. Eli jotenkin romanttisempaa on tarjoutua ostamaan toiselle ihan sellainen sormus, mistä hän pitää:)
- perinneihminen
Kaikista perinteisin kihlasormus on yksinkertainen rinkula ja vihkisormuksen morsian valitsee itse niistä prameammista malleista, joten sikäli ei ole niin suuri riski ostaa sormuksia valmiiksi... Toki kannattaa ottaa mitat, jos se suinkin vain on mahdollista.
Minua mies kosi kotona ihan arkisissa ympyröissä, mutta se oli silti mitä romanttisinta, koska en osannut odottaa kosintaa vielä tuossa vaiheessa ja oli ihanaa kun mies sanoi, ettei malttanut odottaa pidempään:) Sormuskaupoille menimme heti seuraavana päivänä.
Miten muuten on, jos kosija ostaa sormukset valmiiksi, kaiverruttaako hän ne myös etukäteen? Se vasta olisikin riski, mutta toisaalta jos sormukset joka tapauksessa joutuu palauttamaan liikkeeseen kaiverrusta varten, niin onko sitten paljoa mieltä ostaa niitä valmiiksi? - Kinderillä!
(ei hernenenäisille:) Kosia voi vaikka tuohisormuksella tai kinderin muovinpalasella, ja pyytää seuraavana päivänä morsmaikku kauppaan. Myös joku muu koru, kirje tms. konkreetinen muisto juuri tuosta hetkestä on romantikkojen mieleen.
- Satuliekka
Mies vei minut veneellä mökillämme ollessa jonkin matkan päähän keräämään omenapuun kukkia. Kun oli kerännyt minulle kimpun syliin, hän polvistui ja pyysi vaimokseen. Oli vielä tehnyt itse puusormuksen muistoksi kosinnasta. Olin onnesta soikeana ja vielä kun omenapuu on lempikukkani. Häissämme, joita nyt tanssitaan parin kuukauden päästä, on teemana omepapuun kukat ;)
- Mimmu
Mieheni vei minut silmät sidottuina kotikaupunkiimme hotellin sviittiin,jossa hän polvistui eteenki sadan kynttilän loisteessa ja pyysi vaimokseen. Sormuskin oli juuri oikean kokoinen - oli mitannut sormeni nukkuessani :)
- Maailmankansalainen
Päivä ennen karkauspäivää... 28.2.2008. Ensin käytiin syömässä seisovassa pöydässä. Sitten mies istutti mut sohvalle, tuli vierelle laulaen "Romanssia" ja kysyin sen jälkeen, lähtisinkö elämänpituiselle seikkailumatkalle hänen kanssaan..
Tiesin päivän etukäteen, mutten tapaa, ja kyllä oli ihanaa.... Häät on heinäkuun lopulla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1445252Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1313370"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263299Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432654Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372259- 222198
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2291976prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111884Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk891795