Hei! Kertokaa millälailla teitä kosittiin?
Mitä itse piditte kosinnasta?
kosinta
8
3463
Vastaukset
- oli niin
että poikaystävän kanssa "poikettiin" samaan paikkaan, jossa sovittiin seurustelusta, hän sitten kysyi siellä. Oltiin tosin puhuttu kihloista jo paljon, joten se ei sinällään tullut yllätyksenä mutta hauskaa oli silti ja on edelleen:D
- dsftgjil
laivalla..ei todellakaan ollut mikään "känniläisen päähänpistos" siippani oli hankkinut sormukset valmiiksi, ja lopulta rohkeni polvistua perinteisesti eteeni..lupakin oli isukilta kysytty..eli perinteitä kunnioittaen.. Itse arvostin tuota perinteisyyttä, sillä kosinta on kuitenkin lupaus avioliitosta.. sormusten kanssa kosintakin oli erittäin arvostettavaa..sillä silloin se ei anakaan voi tuntua siltä, että toinen koputtelisi kepillä jäätä..tai että olisi tosiaankin hetkellinen mielenhäiriö.. voiko rakkauttaan paremmin näyttää? aikaa on käytetty sormusten hankintaan ja sen koon mietintään..ja rahatkin on jo laitettu likoon.. ei toimi kaikilla eikä kaikkiin..meillä tämä sujui luonnollisen ihanasti :)
- kylläkin
sellaisen neuvon, että älä hanki sormusta valmiiksi ainakaan, ellet pysty lainaamaan tyttöystävän sormusta malliksi tai jtn. ja silloinkin...sormet on eri kokoisia. Ei kovin kiva yllätys, jos sormus vääränkokoinen tai varsinkin, jos malli on vääränlainen. Eli jotenkin romanttisempaa on tarjoutua ostamaan toiselle ihan sellainen sormus, mistä hän pitää:)
- perinneihminen
Kaikista perinteisin kihlasormus on yksinkertainen rinkula ja vihkisormuksen morsian valitsee itse niistä prameammista malleista, joten sikäli ei ole niin suuri riski ostaa sormuksia valmiiksi... Toki kannattaa ottaa mitat, jos se suinkin vain on mahdollista.
Minua mies kosi kotona ihan arkisissa ympyröissä, mutta se oli silti mitä romanttisinta, koska en osannut odottaa kosintaa vielä tuossa vaiheessa ja oli ihanaa kun mies sanoi, ettei malttanut odottaa pidempään:) Sormuskaupoille menimme heti seuraavana päivänä.
Miten muuten on, jos kosija ostaa sormukset valmiiksi, kaiverruttaako hän ne myös etukäteen? Se vasta olisikin riski, mutta toisaalta jos sormukset joka tapauksessa joutuu palauttamaan liikkeeseen kaiverrusta varten, niin onko sitten paljoa mieltä ostaa niitä valmiiksi? - Kinderillä!
(ei hernenenäisille:) Kosia voi vaikka tuohisormuksella tai kinderin muovinpalasella, ja pyytää seuraavana päivänä morsmaikku kauppaan. Myös joku muu koru, kirje tms. konkreetinen muisto juuri tuosta hetkestä on romantikkojen mieleen.
- Satuliekka
Mies vei minut veneellä mökillämme ollessa jonkin matkan päähän keräämään omenapuun kukkia. Kun oli kerännyt minulle kimpun syliin, hän polvistui ja pyysi vaimokseen. Oli vielä tehnyt itse puusormuksen muistoksi kosinnasta. Olin onnesta soikeana ja vielä kun omenapuu on lempikukkani. Häissämme, joita nyt tanssitaan parin kuukauden päästä, on teemana omepapuun kukat ;)
- Mimmu
Mieheni vei minut silmät sidottuina kotikaupunkiimme hotellin sviittiin,jossa hän polvistui eteenki sadan kynttilän loisteessa ja pyysi vaimokseen. Sormuskin oli juuri oikean kokoinen - oli mitannut sormeni nukkuessani :)
- Maailmankansalainen
Päivä ennen karkauspäivää... 28.2.2008. Ensin käytiin syömässä seisovassa pöydässä. Sitten mies istutti mut sohvalle, tuli vierelle laulaen "Romanssia" ja kysyin sen jälkeen, lähtisinkö elämänpituiselle seikkailumatkalle hänen kanssaan..
Tiesin päivän etukäteen, mutten tapaa, ja kyllä oli ihanaa.... Häät on heinäkuun lopulla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 245202
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34627- 1041419
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1541414Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais131234- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211034viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168892En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61863- 37809