Tulimme lauantai-iltapäiväna Barcelonasta tänne sateiseen ja kylmään Helsinkiin ja kuten arvata saattaa, flunssan kourissa tässä nyt kärvistellään.
Matkalle lähdimme Blue-1:n suoralla lennolla, jonka näppärä vaimoni oli bongannut netistä hintaan 70€/hlö/suunta. Eipä ollut hinnan kiroissa tuo. Hotellimajoitus otettiin La Ramblasin varrella olevasta Lloretista, kustannus kuudelta yöltä yhteensä 457€, mukaanlukien aamiaiset ja huone Ramblasille.
Bussilla lennolta suoraan Plaza de Catalunyalle, josta lyhyt kävely hotelliin. Helppoa! Hotellia ei voi kuitenkaan suositella liikuntaesteisille. Muutamia huomioita matkastamme:
Hotelli: Siisti, edullinen hotelli keskeisellä paikalla. Huone oli tavallinen kahden hengen sängyllä varustettu yönviettopaikka, TV löytyi ja puhelin. Huoneessa oli myös pieni parveke, josta oli hauskaa tarkkailla Ramblasin elämää silloin, kun ei itse oltu menossa. Kylpyhuoneessa päivittäin vaihdettavat kylpy- ja käsipyyhkeet. Siivous oli joka päivä, joten siisteydestä ei voi valittaa. Hankilökunta erittäin ystävällistä, englannilla pärjäsi oikein hyvin. Aamiaista ei voi kehua kovinkaan runsaaksi, kahvi, makea croissant, murot jne. Jostain syystä joku aines tuppasi puuttumaan; melkein aina maito muroille.
Kulkeminen: otimme kahden päivän sightseeing-bussiin. Kahden päivän sen takia, kun toinen päivä maksoi vain kolme euroa enemmän, kuin yhden päivän ja mielestäni se oli hyvä investointi. Ensimmäisenä päiväna vain matkustelimme ja tutkailimme paikkoja ja toisena päivänä menimme sinne, mikä kiinnosti eniten. Tokihan paikkoja jäi paljon näkemättä, mutta pitäähän sitä olla jotain seuraavaan kertaankin. Metroa emme käyttäneet, varteenotettava vaihtoehto sekin. Kävelyä oli sitten melkeinpä yli oman tarpeen, mutta ilmat olivat suosiollisia ja kiirettä ei ollut.
Ruoka ja palvelut: La Ramblasilla emme syöneet kertaakaan, ennakkotiedoista poimitun informaation takia, hinnat olivat kieltämättä hiukan korkeat. Menimme hiukan syrjemmälle ja löysimme useita mielenkiintoisia ruokapaikkoja. Esimerkkinä voisin mainita paella ja ulkofilepihvi viineineen noin 50€. Paella oli hyvää, jopa erinomaista, mutta pihvi oli paistettu aivan liian kuumalla pannulla, josta annoimmekin kokille palautetta. Ruokapaikkoja on paljon ja varmasti jokaiseen makuun, joten siitä vaan kokeilemaan. Asiakaspalvelu (erityisesti tavarataloissa) oli luokattoman huonoa, ainakin jos sitä vertaa tänne kotosuomeen. Ei paljon Holat ja Craciakset auta, kun senjoriitoilla on muuta seurusteltavaa. Ei ole vissiin viikkopalavereissa tähdennetty sitä, että turistilta saa rahat helposti pois.
Turvallisuus: emme nähneet matkallamme minkäänlaisia merkkejä rikollisuudesta. Ei Barcelona ole sen turvattomampi, kuin mikään muukaan suurkaupunki. Vaimolla olkalaukku sisältäen kameran ja lompakon läppä kehoon päin tiukasti kainalossa osoittautui hyväksi varokeinoksi. Itselläni käteinen oli housujen toisessa taskussa ja kännykkä toisessa.
Varovainen kannattaa jä pitääkin olla, mutta hysteerisyys vie ilon aivan varmasti koko lomasta.
Summa summarum: mieluisa ja erittäin mielenkiintoinen kaupunki, jossa tulemme aivan varmasti vierailemaan toisenkin kerran. Hotelli on vilpittömästi suositeltava, eritoten silloin, kun Jaska on töissä :)
Barcelona/Hotel Lloret
5
935
Vastaukset
- asiakas määki
Lisäisin tuohon, että Lloretilla on myös isompia huoneistoja esim. perheille siinä Tallers-nimisellä sivukaudulla, rauhallisempaa kuin Ramblasilla, kannattaa kysyä. Siistejä, tilavia kämppiä, hyvät kylppärit, muutama 2 - 3 hengen makkari, oleskelutila yhdistetty ruokailutilaan, jossa kunnon keittiö jääkaappeineen ja mikroineen. Suosittelen kimppakämpäksi. Kauppahalli nurkan takana, joten jääkaapin täytettä helppo hankkia, leipomo myös melkein vieressä.
- 007
Mistäköhän löytyisi lisää tietoa noista Lloretin huoneistoista? Nettisivu, infoa kämpistä, hinnat jne...
- ainakin
007 kirjoitti:
Mistäköhän löytyisi lisää tietoa noista Lloretin huoneistoista? Nettisivu, infoa kämpistä, hinnat jne...
Eiköhän ainakin www.booking.com sivulta. Hyväksi todettu on myös googlettaa hotellin nimeä niin löytyy tietoa.
- Messin juoksut
007 kirjoitti:
Mistäköhän löytyisi lisää tietoa noista Lloretin huoneistoista? Nettisivu, infoa kämpistä, hinnat jne...
Asuttiin viikko aivan loitavalla paikalla, 75 metriä Ramblasilta. Osoite Tallers 19. Huoneisto 37 m2.
Katso netistä kuvat: WWW.bcn-accommodation.com
Respa Hotelli Lloretissa, kulman takana.
- kohta matkaan
Tuon lukemalla voin lähteä hyvillä ja turvallisin mielin Barcelonaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524417S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1174291Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434210Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693978- 853414
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673289IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523271Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291160