Tarkoituksena olisi tehdä parin-kolmen viikon kaukomatka lämpimään kohteeseen joulun-uuden vuoden tienoilla. Matkaan lähtee koko perhe: äiti, isä ja lapset (iät vuoden vaihteessa: 8 v, 10 v, 14 v, 16 v ja 17 v).
Kovin suuria ja erikoisia vaatimuksia ei ole. Aurinko, uinti ja löhöily riittää. Teini-ikäiset odottavat hyviä shoppailumahdollisuuksia (muutakin kuin "turistien matkamuistoja") eikä edullisuuskaan ole haitaksi :).
Nuorimmat haluaisivat päästä katsomaan/silittelemään esim. tiikereitä ja krokotiilejä :).
Puhdasta paikassa pitäisi olla ja suht hyvä terveydenhuolto (kaksi lapsista sairaita) eli "kehitysmaat" on tällä perusteella poissuljettuja.
Osaatko suositella jotain hyvää kohdetta? Kaikki ehdotukset ovat tervetulleita. Mielellään kuulisin myös perusteluja, miksi ko. kohdetta suosittelet?
Kaukomatkalle uudeksi vuodeksi?
4
1179
Vastaukset
- kuin suositus
Uudenvuoden reissun suunnittelu on nyt meilläkin ajankohtainen. Tällä hetkellä vahvin ehdokas on Florida - jos nyt varaa niin viisihenkinen perheemme saisi lennot Miamiin noin 3000 eurolla. Dollari on halpa, joten nuorisokin pääsisi shoppailemaan. Uskoisin Floridasta löytyvän kohtuullista majoitusta, emme vaadi mitään hienoa, kunhan on siistiä (kukapa siellä nyt hotellilla roikkuisi). Floridaan houkuttelee mm. Key West, Orlando, NHL-kiekko, shoppailu, Everglades ja tietysti rannat. Ja houkutusta lisää miesväkeni suosikkisarja CSI Miami upeine väreineen.
No saa nähdä, jonnekin mennään joka tapauksessa.- loppuu
Floridaan pääsee ensi talvena Finnairin lomalennolla.
Usea matkanjärjestäjä myy matkoja mutta ne
menee ekana myyntipäivänä.
- sieltä löytyy kaikkea
oltiin viime uusivuosi thaimaassa 2viikkoa. 2 aikuista 3 lasta (13,17,9) ja hauskaa oli ! kaikki pitivät matkasta lämmintä oli ja halpaa, ruoka oli hyvää ja siellä oli kaunista. ihmisetkin olivat mukavia. itse suosittelen paljon ! mielestäni thaimaasta löytyy myös kaikki mitä te näköjään toivotte.kuumatlähteet laguunit keskellä viidakkoa, buddha patsaat ja elefantti ratsastus oli todella upeaa. voisin lähteä vaikka heti uudelleen. shoppailu mahdollisuuksiakin on ainakin phuketissa oli pari mukavaa ostoskeskusta jossa myytiin aitoja merkki vaatteita edullisesti ja feikkejä sitten oli paljon katu myyjillä :)
- iidua
ja snorklauskin oli upeaa, korallit eivät olleet erikoisia mutta kalat niitä oli vaikka minkä värisiä ! ja rannat olivat ihania hiekka oli aivan valkeaa ja vesi ihanaa turkoosia, thaimaassa on ihanaa suosittelen kaikille !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1293917Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans143371- 193315
- 793257
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe573214- 292885
- 472697
- 542617
- 682421
- 192357