Auttakaaaaaaaaa

Voiko femostonista tulla sivuoireita ja minkälasia?
ON ollut ihan kauheeta aikaa: syke nousee pienestäkin,sydän hakkaa kuin siansaparo,verenpaine vaihtelee, äreyttä kireyttä ,ei pysty keskittyyn itkettää, naurattaa. Söin yhden liuskan syksyllä ja sillon oli vaan kuumia-aaltoja.(sillon ne autto heti)Siten yhtäkiä verenpaine nousi ja lopetin gyne sanoi että voi pitää tauon ja aloittaa uudestaan.
Nyt tuli nuo kauheet oireet ja olen ottanu 3 pilleriä, kuinka nopeesti pitäs auttaa?
Pelottaa että ei ois vaan sydämmessä jotain.
2584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Miksi ihmeessä käytät femostonia jos tulee vaan lisää oireita. Eikö ihminen kestä nykyisin mitään, onhan ennenvanhaankin ollut vv. ja ovat ilman lääkkeitä pärjänneet...

Kannattais sinunkin kokeilla olla ilman pillereitä ja kuulostella. Ilman muuta lääkäriin jos vaivat jatkuvat.

Äänestä

itsekkin yhden liuskan, enkä aijo enempää käyttääkään, koska alko vuoto 2pv ennen liuskan loppumista ja vuoto on tosi rajua. Ei ole koskaan ollut tuollaista vuotoa, ettei ehi muuta, kuin siteitä vaihtaa ja lisänä on käytettävä vielä tampooneja. Ei mulla muuta sivuvaikutusta ilmennyt. Kesti kolmisen viikkoa ennen, kuin Femoston auttoi hikoiluun.
Kyllä korvaushoidosta voi tulla verenpaineen nousua ym. muutakin mainitsemaasi vaivaa. Sinuna en kyllä jatkaisi Femostonilla. Ihmettelen miksi gynesi käski pitää taukoa ja kokeilla uudelleen, jos kerta verenpainekin nousi? Pyydä gyneltä jotain toista merkkiä.

Olen kokeillut myös Novofemiä yhden kiekon ja se auttoi hikoiluun jo muutamassa päivässä, mutta mulle siitä tuli painonnousua ja turvotusta, sekä aika kovat kivut vuodon yhteydessä. Lopetuksen jälkeen hikoilu pysyi poissa pari kk. Mulla on omat menkat pelanneet vielä lähes joka kuukausi ja olen 53v.

Ajattelin yrittää taas pärjätä ilman korvaushoitoa. Yleensä noissa hormoonihoidon ohjeissa neuvotaan käyttämään mahdollisemman lyhyen aikaa ja mahdollisemman pienellä annostuksella. Miksei sitä vois käyttää kuuriluontoisesti liuskan kerrallaan ja katsoa, että miten oireet palaavat. Pääasiahan on, että käyttää koko kk satsin keltarauhasosuutta myöten, ettei pelkkää estroa, kun on se limakalvon liikakasvun vaara.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toivossa on hyvä elää! kirjoitti:

Voiko femostonista tulla sivuoireita ja minkälasia?
ON ollut ihan kauheeta aikaa: syke nousee pienestäkin,sydän hakkaa kuin siansaparo,verenpaine vaihtelee, äreyttä kireyttä ,ei pysty keskittyyn itkettää, naurattaa. Söin yhden liuskan syksyllä ja sillon oli vaan kuumia-aaltoja.(sillon ne autto heti)Siten yhtäkiä verenpaine nousi ja lopetin gyne sanoi että voi pitää tauon ja aloittaa uudestaan.
Nyt tuli nuo kauheet oireet ja olen ottanu 3 pilleriä, kuinka nopeesti pitäs auttaa?
Pelottaa että ei ois vaan sydämmessä jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu