Miksi Saipalaisten peliasu on musta-keltainen??? Savolaisiako haluatte olla?
Puna-musta asu olisi oikea Karjalaan!
Halaukset pojille kuitenkin!
Puna-musta asu olisi oikea Karjalaan!
Halaukset pojille kuitenkin!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vaan kelta-musta.
Karjalan puna-musta voisi olla rautainen väritys!
Kun logo on juuri uusittu, niin miksei myös peliasu. Punainen voisi olla sopivan räväkkä, lähes neon!
Äkkinäinen vastustaja kumartaisi ja väistyisi edestä...
saada ammattitaitoista valmentajaa ja pelaajamateriaalia,joka pysyy ja sitoutuu vähintään 5---7 vuoden periodiin !
Tehkää Saipan päättäjät jotain olemme kyllästyneet ikuiseen häviäjän rooliin.
T_: 80 % saipa faneista.
Toivotaan saipalle parempaa kautta 2008-2009 kun mitä mennyt oli. Toivottavasti budjetin suurentaminen vaikuttaa asiaan :)
vaikka alasti mutko ei tuu tulosta aina sama laulu, ei asiaa loppukähinöihi ikinää ?
Pankaa se TUOTE kuntoon niin palataan sitten sinne pääsylippukassa-jonoon !
Etelä-Karjalan vaakunassa värit ovat: valkoinen, punainen, kulta(joka näyttää ihan keltaiselta kuvassa) ja musta.
Puna-valkoinen väri lienee alunperin lähtöisin Savosta eli eihän se siis käy.
Keltainen pohja yhdistettynä mustan kanssa on mielestäni yksi tyylikkäimmistä asuista SM-liigassa.
Toki tämäkin on niitä makuasioita.
Nämä kaikki kolmen värin "yritykset" joillakin on epäonnistuneita.
Etelä-Karjalan viirissä on todellakin keltaista väriä, koska alue on perinteisesti kuulunut Savon lääniin. Punainen ja musta on varattu Karjalalle.
Pohjois-Karjalan viiri on puna-musta. Etelä-Karja oli aikoinaan Viipurin ympärystää, Karjalan kannasta. Lappeenranta luettiin Savoon.
Jotenkin maakuntauudistusten myötä Uusi Etelä-Karjala koplattiin Lappeenrantaan. Samalla yritettiin siirtää karjalainen mentaliteetti, iloisuus ja ystävällisyys tänne siinä kuitenkaan onnistumatta.
kun lukee Karjalan historiaa:
http://www.karjalanliitto.fi/index.phtml?s=40
No, niin tai näin, ei eksytä aiheesta, Saipan värit kelta-musta ovat todella hyvä valinta ja ompahan muutkin Suomessa sitä mieltä...
Ajankohtainen kysymys, nyt kun savolaisia vastaan pelataan.
Karjalan vaakunassa on punaista, kultaa (keltainen) ja hopeaa (harmaa). Lappeenrannan vaakunassa on villimies nuijineen. Eikö näistä väreistä saisi jotain aikaan?
Puna-musta väriyhdistelmä olisi pahan näköinen, mutta siinäkin musta viittaa Savoon.
Itä on punainen.
Hannu - karjalapoikii
Niin tai näin, mutta kyllä tuo kelta musta on todellakin savolaisten väri esiintyy useissa peliasuissa lajista riippumatta. Olisiko saipan taustavoimien syytä herätä tähän päivään.
Musta on musta,hienot on.
Kalpa Kalpa Kalpa Kalpa. Huh hei Kalpa voittakoon.
Joko Lappeenrannan kauppatori tyhjeni? Vain tosifanit jaksaa kannustaa.
Aika juntti metsäläisiä saipalaiset pelaajat
Kalpa - Saipa 8 - 1. !Hopea ei ole häpeä .
Ei se oo.