eli voisko joku kertoo kyyhkyn ruokkimisesta mistä olis hyötyä että sais saalista ensi syksynä ? ja paljonko maksaa herneen siemenet ? ja kuinka paljon hernettä pittää istuttaa että sitä on tarpeeks kyyhkyille ? ja voiko herneet vaan jättää pellolle että ei kerää niitä pois vai mitenkä? kertokaa =)
kyyhkyn ruokinta ja herneen hinta
16
14629
Vastaukset
- baikkkali
ei sinun ole pakko sitä hernettä istuttaa kun ostat vaan kyyhkyille tarkotettua riistahernettä jota myydään 40 kg:n säkeissä ja kuukausi ennen kyyhky aloitusta alat ruokkimaan. vedät pellon karhilla mustalle mullalle ja siihen laitat hernekasoja, ohraa ja merisuolaa ni tulee kyyhkyä ja paljon :)
- remari
enpä olisi itse älynny että pystyy nuin halvalla tavalla kyhkyjä ruokkimaan. kiitoksia!
- HerneenViljelijä
Itääkö tuo riistaherne, jos laittaisin sitä kauran kanssa riistapelloksi...
- hra.ampuja
ei sun tarvii niit kasvattaa niit herneitä.ostat kaupasta kuivattuja herneitä ja liotat 1-3 tuntii ja pistät ison kiven tai ruokintalavan päälle.se tulee vaa ikävä kyllä aika kalliiks joten mä ite käytän syöttinä herne-kauranjyvä sekotusta.toimii joka päivä n.50 kyyhky ruokailemassa.kokeilehan.
- Roussoksen Demis
Miten olet rakentanut ja asetellut lavan?
- SGT69
Joo kyllä pojilla oli ihan hienot vinkit ehdottaa.
Tosin ei kannata vuodattaa suuria kyyneleitä jos syötäntä ei onnistu. Kahtena syksynä tuotettu hyvät kyyhkykannat alueelle, mutta ennen aloitusta häipyvät. Syynä luultavammin kilometrien päässä olleet pellot joissa on ollut vehnä/herne sekoitusta rehuksi. Ei myöskään ole huono vaihtoehto tutustua viljelijöihin ja heidän kauttaan pyrkiä päästä alueille joissa viljellään em sekoitetta. - jaska paska
kelpaapako alue pelto jossa on heina mutta keskellä noin 2-2 metriä
- jiu mao
Hieman arvellutavaa metsästystä, sama kuin tuo sorsien ruokintalautalta ampuminen, juuri sellaisten metsästäjien touhua jotka ovat laiskoja ja eivätkä muuten saa saalista ja tietty puoliautomaattihaulikko pitää olla ja kal 10/89 sillä eihan muuten kyyhkyt tipu, yksikin kyyhky kun lentää niin kolmen neljän porukka loilottaa haulikkonsa tyhjäksi..pikku-rambot metsästämässä.
- Anonyymi
Ruokkikaa rakkaudella, niin minä teen, haluan suojella lintuja! Iloa niistä, niiden kauneus, hellyys ja herkkyys! En syö minkään elävän lihaa, ystävieni!
Lopettakaa muun elävän huijaaminen, hyväksikäyttö, riisto! Sepelkyyhky on hieno lintu, ainoa lintu joka kehittää kyyhkynmaitoa jolla ruokkii poikasiaan lempeästi. Linnut istuvat hellästi kylkikyljessä, rauhallinen kiltti liikuttava olento! Tapetaan niiden kumppaneita, niiden lapsia.. rikotaan elämää julman ahneesti! Miten kukaan voi tappaa !!
Emme elä nälässä vaan yltäkylläisyydessä. Lopettakaa rikollinen elävien olentojen murhaaminen! - Anonyymi
Ruokkikaa vain epäitsekkäästi rakkaudesta ja antamisen ilosta koska kyseessä on pyhän hengen rauhan ja rakkauden kaunis lempeä lintu!!
Ei sellaista saa tappaa vaan tulee ihailla, kunnioittaa ja rakastaa. Rakkaat linnut, hyvää syötävää kilteille linnuille rakkaudesta. Ei saa ottaa tappoaseita luontoon, se on pahuutta! - Anonyymi
Siis itse ruokin koska rakastan sepelkyyhkyjä. Rakkaat kultasydämiset sulokaiset, sanon omille rakkaille linnuilleni. Rakastan teitä, pyhät kauniit lempeyden ruumiillistumat, hopeapallerot, taivaallliset pyhät aarteet. Ruokin niitä ilolla rakkaudesta. Syövät melkein kädestä, luottavat minuun. Rakkauden yhteys. Tätä eivät saa koskaan kokea robotti-ihmiset, eivät koskaan tappajat. Sielullisesti köyhät tunnevammaiset ihmiset.
- Anonyymi
Luomakunta on ykseys. Jokainen eläin on veli ja sisar. Kun katsot kohdetta, eläydy, ole se. Olemme yhtä. Kehity henkisesti, se on elämän tarkoitus, henkistyä.
Ei pidä tappaa elollisia olentoja.
Sääli kun kuolet koskaan mitään kokematta ja oppimatta tästä. On reinkarnaatio. Ehkä synnyt sepelkyyhkyksi.- Anonyymi
Aloitit joka vuotisen kyyhky yötrollisi. 😂 Miksi täällä on metsästyksen vastustajat palsta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloitit joka vuotisen kyyhky yötrollisi. 😂 Miksi täällä on metsästyksen vastustajat palsta?
Eihän metsästyksen vastustajat voi omistaa palstaa ,vai mitä 🤭
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän metsästyksen vastustajat voi omistaa palstaa ,vai mitä 🤭
Oliko ihana yö aloittaa vuosikellon mukainen kyyhky yötrollaus herra metsästyksen vastustaja? 😂
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo802603- 262594
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv702352Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m252192- 851796
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71659Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä211444Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311402Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta121216- 61198