nonih..nyt se taas alkaa...koulukiusaaminen. mä en halua mennä sinne! luulis että ammattikouluun menijät ois jo vähä aikuistunu...mut ei, nämä ihmiset mä tunnen, ne ottaa heti jonkun erilaisen silmätikuks ja kiusaa sitä niin kauan ku henki pihisee...koulukin vois olla ihan mukava paikka jos niitä kiusaajia ei ois, mutta mitä tehä jos itsetunto on alaalla ja maine mennyt jo saunan taakse ammuttavaks? Kiitos jo kaikille ja jos joku kiusattu haluaa mailikaverin ilmottaa mulle! (iällä ja sukupuolella ei oo mitää väliä)
se alkaa taas...
13
679
Vastaukset
- lusmuli
siis ammattikouluun? eli niinkus ylä-asteelle?
ei hätiä mitiä, jos et tunne kaikkia ihmisiä, voisit alkaa hieroa heti tuttavuuksia. min, esimerkiksi, menen luokalle josta tunnen vain yhden kaverin ennestään. siinä sitten on kavereita vaikka muille jakaa ;)
itseäni ei kyllä ole kauheasti ikinä kiusattu, eikä se kiusaaminen haittaakkaan kun on sisko ja kaverit tukena. olisko sulla ketään puollustajaa? ainahan ne 9 jätkät esittää kovaa rööki suupielessä, mutta kannattaako niistä nyt välitää? kun jotkut tekee itsareita koulukiusaamisesta(oli sitten väkivaltaista tai ei) niin varmasti ne on ollu tosi epätoivoisia. mutta onko ne sen arvoisia? ei varmasti ole! yritä nyt löytää kavereita ja elämä hymyää jo kohta taas :) *haliruts*- Tuulivauva
Ei ammattikoulu oo yläaste! Se on "paikka" minne mennää yläasteen jälkeen! (tai sit jotku menee lukioon tai kauppiksee) Ja kauppis on kauppaoppilaitos! Taidat ite mennä seiskalle vai? Koska et edes tiedä mikä on ammattikoulu..!
- ulkopuolinen
Tuulivauva kirjoitti:
Ei ammattikoulu oo yläaste! Se on "paikka" minne mennää yläasteen jälkeen! (tai sit jotku menee lukioon tai kauppiksee) Ja kauppis on kauppaoppilaitos! Taidat ite mennä seiskalle vai? Koska et edes tiedä mikä on ammattikoulu..!
Mua ärsyttää suunnattomasti se, et jos täällä joku on eri mieltä jostain tai huomaa toisen puheessa virheen ni aletaan haukkuu ja valittaa vaikka asian voisi kertoa asiallisestikin. Tää paikka on tarkotettu kehittävälle keskustelulle EIKÄ haukkumiselle. Koitetaan olla ihmisiks, jookosta?
- Ramrod
...Mailini anna tulla viestiä: real_m85@hotmail.com
- lusmuli
kerrataanpas: kyllä, menen seiskalle. onko joku ongelma?
mistä hitosta mä voin tietää mikä on ammattikoulu?
kukaan ei ole ainakaan kertonut. joten, virheitä sattuu, eikö? - jepjep
lusmuli kirjoitti:
kerrataanpas: kyllä, menen seiskalle. onko joku ongelma?
mistä hitosta mä voin tietää mikä on ammattikoulu?
kukaan ei ole ainakaan kertonut. joten, virheitä sattuu, eikö?Sattuuhan niitä. Tietämättömyys ei ole tyhmyyttä,
joten älä siitä huoli. Se mistä pitäisi huolehtia
ovat nuo yhdyssanat. Ne opetettiin jo 2. luokalla.
Yläaste kirjoitetaan yhteen, ilman väliviivaa. - lusmuli
jepjep kirjoitti:
Sattuuhan niitä. Tietämättömyys ei ole tyhmyyttä,
joten älä siitä huoli. Se mistä pitäisi huolehtia
ovat nuo yhdyssanat. Ne opetettiin jo 2. luokalla.
Yläaste kirjoitetaan yhteen, ilman väliviivaa.nyt ollaan jo sitten lukiolaisten tasolla
- kurpitsa
lusmuli kirjoitti:
nyt ollaan jo sitten lukiolaisten tasolla
alkaa heti nyrpistelee nokkaas, ku sulle jotain neuvotaan!
- ulkopuolinen
kurpitsa kirjoitti:
alkaa heti nyrpistelee nokkaas, ku sulle jotain neuvotaan!
Yläaste vai ylä aste. Ei varmaan kannata alkaa moittii tollasist virheistä. Asia menee perille molemmil tavoilla enkä mäkään aina jaksa rupee tarkistaa kaikkia kirjotusvirheitä ellen tee jotain äikän tutkielmaa. Kaikille tulee virheitä. 'Sattuuhan niitä'. Neuvominen on ihan okei mut sen tarkotus olis autaa, ei ärsyttää.
Sorry mä saarnaan mut mun mielestä kaikista ärsyttävintä kiusaamista on turhasta valittaminen (kokemust on kolmelt vuodelta). - toinen ulkopuolinen
ulkopuolinen kirjoitti:
Yläaste vai ylä aste. Ei varmaan kannata alkaa moittii tollasist virheistä. Asia menee perille molemmil tavoilla enkä mäkään aina jaksa rupee tarkistaa kaikkia kirjotusvirheitä ellen tee jotain äikän tutkielmaa. Kaikille tulee virheitä. 'Sattuuhan niitä'. Neuvominen on ihan okei mut sen tarkotus olis autaa, ei ärsyttää.
Sorry mä saarnaan mut mun mielestä kaikista ärsyttävintä kiusaamista on turhasta valittaminen (kokemust on kolmelt vuodelta).On se jännä mitenkä asiat muuttuu yht'äkkiä
aivan turhaksi jos sattuu virheen tekemään
ja joku oikaisee... Virheistä otetaan oppia
eikä vinguta siitä että joku korjaa, koska
muuten virhe tuskin koskaan tulisi esille.
Sorry kun saarnaan mutta kokemusta on
lähemmäs neljännesvuosisata. - Milja
toinen ulkopuolinen kirjoitti:
On se jännä mitenkä asiat muuttuu yht'äkkiä
aivan turhaksi jos sattuu virheen tekemään
ja joku oikaisee... Virheistä otetaan oppia
eikä vinguta siitä että joku korjaa, koska
muuten virhe tuskin koskaan tulisi esille.
Sorry kun saarnaan mutta kokemusta on
lähemmäs neljännesvuosisata.se Broken Soulin tilanne ollut tässä se oleellinen asia eikä se, onko ihmisellä velvollisuus ottaa vastaan oikeinkirjoitusohjeita keskusteluryhmissä vaiko ei?
Olen itse mennyt läpi yhdeksänvuotisen kiirastulen, joka lieveni lukiossa leudoksi paahteeksi ja sen jälkeen ikuisesti jäytäväksi huonoksi itsetunnoksi...
Kukaan ei yleensä halua voida kiusaajille mitään. Toivon, että sinulla, Broken Soul, on kavereita, ettet olisi aivan yksin kuten itse olin. Toisinaan kiusaamistilanteisiin auttaa vaikeneminen, toisinaan puolustautuminen, toisinaan ei mikään, sen suhteen ei voi oikeastaan neuvoja antaa. Epäilen kuitenkin, että hallitsematon kiivastuminen on yleensä pahasta. Tästäkään en ole varma.
Loppujen lopuksi ainoa, johon voit vaikuttaa, on itsesi. Tee asioita, jotka tuntuvat hyvältä, yksin tai ihmisten kanssa, joista pidät ja jotka antavat sinulle voimaa. Syö, liiku ja nuku niin hyvin kuin voit. Lueskele. Pidä huolta, että pysyt henkisesti kunnossa; itse en ymmärtänyt mennä psykologille kiusaamisen takia. Luulin, että siellä yritettäisiin tehdä minusta jollakin lailla syyllistä kiusaamiseen, mutta eihän se tietenkään niin ole. Tiivistäen; yritä huolehtia, että selviät mahdollisimman vähin vaurioin. Ja aina kun olet vähällä ajatella itsestäsi jonkun pahan asian, pysähdy ja mieti: "Tämä ei ole minun ajatukseni, tämä on niiden ajatus. En aio tehdä niille palvelusta ajattelemalla näin."
Heh, toivottavasti ei mennyt liian korkealentoiseksi. - Eka ulkopuolinen
toinen ulkopuolinen kirjoitti:
On se jännä mitenkä asiat muuttuu yht'äkkiä
aivan turhaksi jos sattuu virheen tekemään
ja joku oikaisee... Virheistä otetaan oppia
eikä vinguta siitä että joku korjaa, koska
muuten virhe tuskin koskaan tulisi esille.
Sorry kun saarnaan mutta kokemusta on
lähemmäs neljännesvuosisata.Oot osittain oikeessa.. Mut virheitä voi korjaa ja ne pitääki korjaa mut sen voi tehdä kohteliaasti. Ärsyttää vaan se et ku unohtaa kirjaimen ni heti on idiootti. Voi tuoda virheet esille muutenki ku hattuilemalla. Se oli mun pointti.
En ehkä laittanu viestiini oikeeseen paikkaan... ehkä oma topicci vois olla parempi.
Saat, toinen ulkopuolinen anteeks saarnauksesta:P
Yhdyn Miljan kirjoitukseen. Epäolennaiseen keskityin.. Toivottavasti Broken Soul pääset kuiville, en oikeen osaa lisätä mitään Miljan puheen vuoroon. Stemiä:)
- Broken Soul
Kiitos kaikille jotka on ottanu osaa tähän keskusteluun..(paitsi ne jotka riiteli..niille ei kiitosta) Mutta lisää saa toki tätä aihetta jatkaa jos kiinnostaa...kertoa miten koulussa menee nyt ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6628045Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672315Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332245- 1471817
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281335Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511246Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131206Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60863Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65857Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7776