TIISTAI 08.04-08

veska58

Huomenet.Talvi tuli takaisin mutta siitä huolimatta selvinpäin tänään.

15

725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lipittäjätär

      tai eräiden epäilyksistä huolimatta ensimmäinen alkoholiton päivä on takana. Ei ollut helppo ja selviä vieroitusoireita oli havaittavissa. Mutta kun muutaman päivän vaan jaksaa sätkiä, olo helpottuu.Kuten joku tässä sanoikin, pahimpia ja vaikeimpia ovat ne ensimmäiset päivät.

      Eikä sitä alkoholia joka sekunti tai tunti ajattele. Mulle on kriittisin aika ne muutamat tunnit iltaisin, kun olen yksin kotona.

      Tässä kuitenkin ollaan.

      • ..NYT on aika

        Ei sellaset kannusta jotka itse ei onnistu..ITSE sen päättää korkkaako vai ei..-pitää lähteä lenkille...nyt aamusta jo...voimia tuleville tunneille.


      • voipytty

        Näin tervehdin sinua mainostavan TV:n fraasilla.


      • Se siitä helpottuu pikkuhiljaa ja kuten tuossa jo joku totesikin "pysy kanavalla". Joo raittiina ollaan täälläkin takatalavesta huolimatta.


      • dokufa

        Useat kirjoittajat raportoivat jo aamulla, että raitis päivä tänään. Hyvä niin, ja kaikki kunnia heille, jotka jo aamulla sen tietävät. Itse tiedän varmuudella vasta huomenna, minkälainen tästä päivästä tuli. Kuten sanoit, ei päivällä viinaa ajattelekaan, mutta illalla yksin kotona jo tulee mieleen. Nyt kun viimeisen 3 viikon aikana on ollut vain 2 täysin alkoholitonta päivää, ja kun enää ei 1-2 annosta illassa ole riittänyt, on minunkin pidettävä parin viikon tauko. Olen kanssasi ikään kuin samoissa lähtökuopissa, joten pysy kanavalla kuten ylempänä sanottiin. Tarvitaan vertaistuki puolin ja toisin.


      • lipittäjätär
        dokufa kirjoitti:

        Useat kirjoittajat raportoivat jo aamulla, että raitis päivä tänään. Hyvä niin, ja kaikki kunnia heille, jotka jo aamulla sen tietävät. Itse tiedän varmuudella vasta huomenna, minkälainen tästä päivästä tuli. Kuten sanoit, ei päivällä viinaa ajattelekaan, mutta illalla yksin kotona jo tulee mieleen. Nyt kun viimeisen 3 viikon aikana on ollut vain 2 täysin alkoholitonta päivää, ja kun enää ei 1-2 annosta illassa ole riittänyt, on minunkin pidettävä parin viikon tauko. Olen kanssasi ikään kuin samoissa lähtökuopissa, joten pysy kanavalla kuten ylempänä sanottiin. Tarvitaan vertaistuki puolin ja toisin.

        Niin, minähän vain mainitsin, että ensimmäinen päivä on takana, enkä vielä hurrannut tätä päivää. Sen sijaan se sekä aamulla ilman tokkuraa herääminen ovat hurraamisen arvoisia asioita.

        Mulla näyttää menevän niin, että jollen eksy kotimatkalla alkoon, en juo illalla, teki mieli sitten vaikka kuinka paljon, eli takaisin alkoon en koskaan lähde mieliteoista huolimatta. Kyllä tosiaan näin illan tullen yksin ollessa tulee mieleen ihan liiankin paljon, mutta nyt lipitän korvikkeena vissyä.

        Kyllä mä nyt pysyn kanavalla, tiedän, että nämä ekat päivät ovat vaikeimmat, kyllä se siitä sitten omalla painollaan...


    • Eeva-Leena

      Raittiina ja reippaana valmis päivän koitoksiin.
      Raitista päivää kaikille.

    • barbados

      Raittiina ollaan joo.

    • tottakai

      NIINPÄ sehän on vain päivä...myös tulevien selvien päivien joukossa..(tulee tasan viikko täyteen tänään)...JATKOJA...KAIKILLE..

    • Jenkanen

      Raitiina alkaa tämäkin päivä.
      Voimia ja iloista mieltä kaikille muillekin.

    • Oolofi

      Ja vaikak näikin painajaisia, oli ihana herätä ilman krapulaa.

    • psykomanne

      Ei onneks lunta täällä ainakaan ole tullut. Selvinpäin ainakin tänään vaikka viime päivinä on taas alkanut tekemään mieli humalaan.

      • Raittiina. Kanavasurffailu on mukavaa, hih.


      • olla miettimättä

        En saarnaa mutta jos mieli rupee tekemään ...ÄLÄ MALLAA SITÄ...äkkiä se ohi menee..


    • aahoohoo

      Ootteko ikinä yrittäny matkantekoo bussilla ilman rahaa ja kourassa vanhaks menny bussikortti? Jaa, että eikö. Vaan minäpä se yritin aamulla. Potkasivat kankaalle meikäläisen seistä törröttämästä ja jarruttamasta liikennöintiä. Ei paljon naurattanu saatikka itkettäny saatikka juotattanu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2721
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2521
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe