kuvan laatu

Olen muuttanut jpeg-kuvia vcd-muotoon tarkoituksena säilyttää kuvat cd-llä ja jotta kuvia voi myös katsella tv:stä dvd:llä. Kuvien laatu kuitenkin heikkenee pahasti. Missä vika? Käytin xatshow-nimistää ohjelmaa. Olen aika uusi näissä, joten löytyisikö helppotajuista neuvoa. Pliis
2138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Se johtuu vcd:n ominaisuuksista. SVCD:llä tai DVD:llä ei laatu heikkene niin paljoa, mutta heikkenee niilläkin. Itse olen arkistoinut kuvat CD:lle jpg-muodossa, kuvani on alle 2MB/kuva, joten niitä sopii ainakin 300 kappaletta/CD.

Äänestä
  • vastauksesta Masa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


leena kirjoitti:

Olen muuttanut jpeg-kuvia vcd-muotoon tarkoituksena säilyttää kuvat cd-llä ja jotta kuvia voi myös katsella tv:stä dvd:llä. Kuvien laatu kuitenkin heikkenee pahasti. Missä vika? Käytin xatshow-nimistää ohjelmaa. Olen aika uusi näissä, joten löytyisikö helppotajuista neuvoa. Pliis

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu