Tiibetinspanieli

värit

Olen kovasti kiinnostunut Tiibetinspanieleista ja aijonkin sellaisen hankkia heti kun on suinkin mahdollista. Itse en vain oikein pidä väristä soopeli vaan rakastuin kuvaan jossa Tiibetinspanieli oli muuten valkoinen, mutta päässä ja selässä oli hieman mustaa ja vaaleanruskeaa. Haluaisinkin tietää millä "tremillä" tuota väriyhdistelmää kutsutaan jotta voin sitä sitten käyttää kun olen pentua hankkimassa. Laitan linkin jossa näkemäni kuva on, vaikka se ei taida olla oikein sopivaa. Laitan silti. :o http://www.koiramaa.fi/UserFiles/Image/tenusuuri.JPG

12

2981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika jänskä...

      En ole mikään tipsu-ihminen (sellaisen hankkiminen oli kuitenkin joskus harkinnassa, toiseen rotuun lopulta päädyin) enkä tiibetinspanieleiden virallisista väreistä tiedä, mutta tuollaiseen väriin en tipsulla ole koskaan törmännyt. Onkohan ihan puhdasrotuinen? Siis en tiedä, mietin vain...

      Ylipäänsä tiibetinspanieleita on muunkin värisiä kuin soopeleita. Mm. mustia, black & tan -värisiä, harmaita, kermanvärisiä... Että löytyy niitä muitakin kuin soopeleita.

      • on..

        Olen nähnyt samanlaista väritystä kennelien sivuilla, kyllä se siis taitaa puhdasrotuinen olla. (:


      • kuules

        mietipä nyt kuule uudestaan, ennen ku rupeet analysoimaan rotugenetiikkaa julkisesti!


    • tipsu

      tietääkseni se väri on nimeltään particolor. :)

    • kusilumi

      se on particolor.

    • ko, koira, joka on kuvassa on kasvattini :)
      Koiruus on particolour, sen isä on myöskin particolour väritykseltään ja emä punasoopeli.. Ko. koiralla on täyssisko, joka myöskin particolour ja veli, joka on soopeli.

      • Minäkin olen ihaillut samaa kuvaa ja toivoisin löytäväni tuollaisen tipsun itsellenikin. Onko sinulla tulossa pentuja lähitulevaisuudessa? Koiran hankinta on suunnitelmissa lähitulevaisuudessa, muutaman kuukauden sisällä, jos kaikki sujuu toiveiden mukaan.


      • Neilikkaruusu kirjoitti:

        Minäkin olen ihaillut samaa kuvaa ja toivoisin löytäväni tuollaisen tipsun itsellenikin. Onko sinulla tulossa pentuja lähitulevaisuudessa? Koiran hankinta on suunnitelmissa lähitulevaisuudessa, muutaman kuukauden sisällä, jos kaikki sujuu toiveiden mukaan.

        On tulossa, toivottavasti. 2 narttua astuttanut. Syyskuun loppupuolella toivon mukaan syntyy. Toiseen toivottavasti tulee partista/ b&t. Mutta en voi olla satavarma kuitenkaan asiasta.


      • missi-tipsu kirjoitti:

        On tulossa, toivottavasti. 2 narttua astuttanut. Syyskuun loppupuolella toivon mukaan syntyy. Toiseen toivottavasti tulee partista/ b&t. Mutta en voi olla satavarma kuitenkaan asiasta.

        Eipä tietenkään voi olla varma. Voinko olla sinuun yhteydessä jotenkin muuten kuin tällä yleisellä foorumilla. Minulle voisi lähettää viestin ainakin tuon Neilikkaruusu-nimimerkin kautta.


      • Neilikkaruusu kirjoitti:

        Eipä tietenkään voi olla varma. Voinko olla sinuun yhteydessä jotenkin muuten kuin tällä yleisellä foorumilla. Minulle voisi lähettää viestin ainakin tuon Neilikkaruusu-nimimerkin kautta.

        laitettu viestiä. Toivottavasti sait?


      • thv
        Neilikkaruusu kirjoitti:

        Minäkin olen ihaillut samaa kuvaa ja toivoisin löytäväni tuollaisen tipsun itsellenikin. Onko sinulla tulossa pentuja lähitulevaisuudessa? Koiran hankinta on suunnitelmissa lähitulevaisuudessa, muutaman kuukauden sisällä, jos kaikki sujuu toiveiden mukaan.

        hei particolor narttu vapaana jaanalla puh:0404770348 on söörmarkussa ja hyväsukuinen pentu.


    • Anonyymi

      Hei!:)
      Varmasti on ihanan näköisiä ne valkoiset jne. Mutta minun isovanhempien tipsu oli pentuna lähes musta, mutta aikuisena siitä tuli soopeli. Eli jos se on pentuna vaikka soopeli niin se voi muuttua aikuisena... Meillekin tulee tipsu talvella tai keväällä, tai siitä tulee minun oma. Minä haluaisin kovasti tumman tai vaalean soopelin... Mutta eihän värillä ole loppujen lopuksi mitään väliä...
      Onnea, kun saat tipsun!:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      40
      5103
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      75
      1986
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      114
      1841
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1834
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      7
      1777
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1710
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      1004
    8. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      917
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      853
    Aihe