Bilteman sähkökäyttöinen maaliruisku?

hmm.

Tarkoituksena olisi maalata lähiaikoina huvila ulkoa ja sisältä, ja monet ovat suositelleet, että työ kannattaa tehdä niin, että ensin maaliruiskulla levittää maalin ja sitten sudilla vetää pinnan siistiksi. Pohdimme parhaillaan, kannattaako ostaa edullinen maaliruisku vai vuokrata jostain, ja katselin äsken Bilteman sivuilla tällaista: http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?sivu=skriptisivut/index_kauppa.htm&linkki=15198.htm&tuote=15198&ryhmaid=154

Sopisiko tuo maaliruisku tähän tarkoitukseen, ja mahtaako tuo selvitä urakasta? Hinta kuulostaa paremmalta kuin hyvältä...

10

11881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wehje

      No ei.. Tuolla maalaat vain jotain vastaavaa, mitä maalaisit spray-maaleilla. Talomaalit ei mene läpi moisesta, eikä niitä voi edes ohentaa niin paljoa.

      Jos ruiskuttaa meinaat, niin hae vuokraamosta korkeapaineruisku. Eikä ruiskutuksen jälkeen enää mitään sudita. Eikä huvilan maalaukseen oikeasti mitään ruiskuja tarvita, ellei kyseessä ole huvila kooltaan "katriinan palatsi"

    • SutiSaku

      Eiköhän se ole paras kun otat sen pensselin kauniiseen kätöseen ja teet sen homman sillä!
      Ruiskua ei tarvita ja varsinkaan tuollaisilla sähkökäyttöisilla et tee paskaakaan. Täysin hobbyleluja...

    • tuo ruisku

      ja vuokraa kunnon korkeapaineruisku, ja kyllä se maali silti pitää sutia vaikka ruiskulla maalaat

      • Mistä niitä sitten voi vuokrata kun HRK tai Rami ei niitä vuokraa netin mukaan


      • LarsRuisku
        TUSK4 kirjoitti:

        Mistä niitä sitten voi vuokrata kun HRK tai Rami ei niitä vuokraa netin mukaan

        "korkeapainemaaliruisku vuokraus" googlessa antaa enemmän kuin tarpeeksi. Ja muilla hakusanoilla vielä enemmän.


    • Maalari: Ei sudita

      Vuokraamon ruiskuvehkeillä maalipintaa ei kyllä sudita... En ainakaan maalausalalla ole moista nähnyt..

      • Anonyymi

        Rakennusmaalauksissa kyllä suditaan tai rissataan riippuen ollaanko sisällä vai ulkona.Maali levitetään ruiskulla ja sitten reissataan tai suditaan kiinni pintaan.


    • IU

      . En ainakaan maalausalalla ole moista nähnyt..

    • Koskaan kuullutkaan

      että pensselillä pilattaisiin ruiskumaalauksella saatava tasainen maalipinta. Unohda moiset hullut neuvot ja maalaa pensselillä tai ruiskulla, ei molemmilla yhtäaikaa.

    • Toimisko hyvin

      osta tv:shopista ruisku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5740
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5465
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5097
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      31
      3031
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2541
    6. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      51
      2518
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2210
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1950
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1691
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1652
    Aihe