aseet

sulatukseen

Taotaan miekat auroiksi.

8

1280

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fghdfgh

      onha se tuokii tapa alottaa uus palsta

    • Käyttäjä ei kertäilijä

      Kannattaa harkita! Aseet voivat olla arvokkaita esineitä. Hyvin hoidetut aseet ovat kymmeniä vuosia täysin käyttökelpoisia "työkaluja" monesti jopa parempia ja arvokkaampia kuin uudeta halpaaseet. Keräilijät ovat kiinostuneet myös vanhemmista aseista. Ylättävän usein aseiden realiarvo nousee. Vanhan aseen arvo on suurempi kuin sen alkuperäinen ostohinta, rahanarvon muutos huomioituna. Eli jos haluat sulattaa ja tuhota aseet niin siitä vaan, mutta samalla voit myös tuhota tuhansien eurojen arvosta omaisuutta.

    • Sioux

      Pitäisköhän sun mennä peilin eteen ja miettiä uudestaan tuo kommenttisi. Onko tullut koskaan mieleen et riista ym. metsästys on jonkin verran vaikeaa ilman asetta. Myös harrastuspohjalta katsottuna aseet ovat olennainen osa itse suoritusta. En tiedä sinusta, mutta itse en ainakaan jaksa heittää kivillä jopa 500:n metriin tapahtuvaa tarkkuus-ammuntaa, enkä myöskään jaksa raahata auraa perässäni kun olen hirvimetsällä, saati lopettaa eläintä millään kyntövehkeellä. Sopii mennä yrittämään, mutta luulen että kyllä alkaa aura painamaan jo ensimmäisen kymmenen metrin jälkeen, vaikka olisi alumiinista tehty. Pidetään nyt kuitenkin aseet ja vältit omissa kategorioissaan. Mutta toisaalta, onhan Suomi sanavapaa maa ja jokainen tekee niin kuin parhaaksi näkee. Itse en ainakaan lähde asearsenaaliani tuhoamaan peltotöiden takia.

      • Kalpa

        Ne jotka takovat aseensa auroiksi, kyntävät niiden pellot (ilmaiseksi), joilla aseita vielä on.


      • Lammio
        Kalpa kirjoitti:

        Ne jotka takovat aseensa auroiksi, kyntävät niiden pellot (ilmaiseksi), joilla aseita vielä on.

        Niiden joilla pelkät aurat on vihollinen pakottaa kyntämään ilmaiseksi (piippu niskassa).


    • Rokka

      Tuo on strutsin logiikkaa: Se pistää pään piiloon kun alkaa pelottaa.
      Totuus on se, että Suomessa on aina armeija. Se on joko oma tai sitten vieraan valtion. Parempi että se on oma -eikö niin?

    • jakke

      onks tää iha =O?

    • jaaha

      aurat aseiksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2581
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2297
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe