Meditaatio/psykoterapia

Kerron lyhyesti ystäväni tarinan: epätasapainoinen lapsuus, johonka haettu apua ensin reikistä ja sitten joogasta. Ajauduttu meditaatioon ja sitten jonkin Gurun kursseille Jenkkeihin. Ongelmat kasautuivat eivätkä ratkenneet ja lopuksi ystäväni teki itsemurhan. Ennen tätä lopullista ratkaisua hän ei pitänyt yhteyttä ns. maallisiin ystäviin vaan näihin hengellisiin. Mikään maallinen ei enää kiinnostanut - ei TV, ei muoti ei mikään tavisjuttu. Välillä hän oli kuten tavalliset ihmiset, mutta sitten taas pääsi meditoimaan. Herkät ja ongelmalapsuuden omaavat ihmiset - hakekaan apua mielumin psykoterapiasta kuin näistä vaihtoehtohoidoista.
131044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

"Herkät ja ongelmalapsuuden omaavat ihmiset - hakekaan apua mielumin psykoterapiasta kuin näistä vaihtoehtohoidoista."

On lukuisia tapauksia joissa psykoterapiassa käynyt on tehnyt itsemurhan, joten millä perusteella se olisi parempi? Jooga ja meditaatio ovat ihan ok ja jos on tarvis, voi toki mennä psykoterapiaan. Miksi ihmeessä nämä pitäisi asettaa vastakkain, kun eri asioista on kyse ja ihan hyvin niitä voi käyttää samanaikaisesti.

Äänestä

Saattaa olla, että ehkä 1/10 ongelmaisesta tarjoutuisi Suomessa psykoterapiamahis.
Vakavat häiriöt omassa varhaislapsuudessani ovat yhä hoitamatta lähestyttäessä eläeikää.

Olen kokeillyt psykofarmakoista aktiiviseen kuntoliikuntaan löytämättä 'siloista polkua'.
Näillä lähtökohdilla sellaisen löytäminen ei helpolla onnistu. Kuitenkin.

Reikimeditaatiosta löysin itselle sopivan eheyttämiskeinon. Sekään ei ole mikään taikasauva.
Menetelmä on hyvä, jos sitä käytetään päivittäin. Sama koskee jokaista menetelmää.
Kuolleena kirjaimena ne eivät voi vaikuttaa.

Voidaan tieteellisin kaksois-sokkokokein osoittaa meditaation hyödyllisyys.
RM;n avulla olen voinut päästä pysyvään painonhallintaan.
Edelleen RM avulla olen päässyt alkoholiongelmasta vähintään kohtuukäyttäjäksi.


Ongelmani eivät ole heppoiset: Diagnosoitu Aspergin syndrooma, alttius syviin depressiohin.
Rämpiminen yhtäällä addiktioiden toisaalta itsetuhoisen käyttäytymisen kanssa
ei lupaa jatkossakaan pääsyä laakereilla lepäämään.
RM antaa siihen sitoutuneelle mahdollisuuden selvitä seuraavaan meditaatioharjoitukseen asti.

Nimimerkkini löytyy laajahaulla capt.cöpenick

Äänestä

Miettikää kumminkin mihin lähdette - enkäpä viestini auttaa jotakuta miettimään uudestaan. Amerikkalaiset Gurut ovat vain rahastuskeino - käyttävät herkässä mielentilassa olevaa ihmistä hyväksi ja paljastavat tietojaan hitaasti (kurssi kerrallaan) eli pelkkää rahastusta. Apua ei tule muuta kuin hetkellisesti.

Äänestä
  • "Amerikkalaiset Gurut ovat vain rahastuskeino -"

    Guruihin on todellakin hyvä suhtautua kriittisesti, tosin Suomessa varmaan enemmän muita kuin amerikkalaisia guruja, eli tuo Amerikan mollaus tuntuu tässä vähän kaukaa haetulta, kun harva täältä sinne lähtee.

    Sensijaan jooga ja meditaatio ovat hyviä harrastuksia ja jos ihmisellä on tarve psykoterapiaan, niin se ei tarkoita että harrastukset pitäisi lopettaa.

    Äänestä

  • Starperson kirjoitti:

    "Amerikkalaiset Gurut ovat vain rahastuskeino -"

    Guruihin on todellakin hyvä suhtautua kriittisesti, tosin Suomessa varmaan enemmän muita kuin amerikkalaisia guruja, eli tuo Amerikan mollaus tuntuu tässä vähän kaukaa haetulta, kun harva täältä sinne lähtee.

    Sensijaan jooga ja meditaatio ovat hyviä harrastuksia ja jos ihmisellä on tarve psykoterapiaan, niin se ei tarkoita että harrastukset pitäisi lopettaa.

    Jos ihmisellä on tarvetta käydä läpi rankkaa lapsuutta tunnetasolla ammatitaitoisen terapeutin kanssa, joskus lääkitys on paikallan, jotta ihminen pystyy käsittelemään vaikeat vaiheet. Meditaatiot gurut kieltävät lääkkeet, jotta matka kohti lopullista "valaistumista" onnistuu. Onkohan keneltäkään onnistunut psykoterapia ja meditaatio yhtäaikaa?

    Äänestä

  • Alkuperäinenkirjoittaja kirjoitti:

    Jos ihmisellä on tarvetta käydä läpi rankkaa lapsuutta tunnetasolla ammatitaitoisen terapeutin kanssa, joskus lääkitys on paikallan, jotta ihminen pystyy käsittelemään vaikeat vaiheet. Meditaatiot gurut kieltävät lääkkeet, jotta matka kohti lopullista "valaistumista" onnistuu. Onkohan keneltäkään onnistunut psykoterapia ja meditaatio yhtäaikaa?

    "Jos ihmisellä on tarvetta käydä läpi rankkaa lapsuutta tunnetasolla ammatitaitoisen terapeutin kanssa, joskus lääkitys on paikallan, jotta ihminen pystyy käsittelemään vaikeat vaiheet."

    Tuo totta, joskus lääkitys lähes välttämätön, jos ei muuten pärjää. Lääkitys voi kyllä tulla ongelmaksi, jonka alle alkuperäinen ongelma jää, koska lääkkeisiin voi jäädä koukkuun. Ja lääkkeet yleensä vain turruttaa, ei poista pulmaa, joten lääkitystä kannattaa välttää, jollei ole aivan pakko lääkkeitä käyttää, jos on niin pahasti psykoottinen tms. mutta yleisohjeena voi pitää, että mitä vähemmän mömmöjä (=lääkkeitä) niin aina parempi. Mielummin hoitaa ongelmaa oikeasti ja kokonaan ilman mömmöjä, koska ainakin rauhoittavat ovat tietynlaista huumetta ja päihteet ei yleensä ole hyväksi.

    "Meditaatiot gurut kieltävät lääkkeet, jotta matka kohti lopullista "valaistumista" onnistuu."

    No guruista ei maalaisjärkisen ihmisen tarvitse välittää paskaakaan, kun voi käyttää omia aivoja. Ja meditaatio ei kiellä ihmiseltä mitään, sehän on tavallaan hiljentymistä. Jos on tarve käyttää jotain lääkitystä, niin meditaation harrastaminen ei vaikuta asiaan mitenkään. Meditaation tarkoitus ei ole terveen järjen sammuttaminen.

    "Onkohan keneltäkään onnistunut psykoterapia ja meditaatio yhtäaikaa?"

    En tiedä mitä tarkoitit kysymyksellä, mutta ei tietenkään psykoterapiaistunnossa kannata meditoida, mutta muuten meditaatioharrastus ei estä psykoterapiaa, tai mitään muutakaan hoitoa.

    Äänestä

  • Alkuperäinenkirjoittaja kirjoitti:

    Jos ihmisellä on tarvetta käydä läpi rankkaa lapsuutta tunnetasolla ammatitaitoisen terapeutin kanssa, joskus lääkitys on paikallan, jotta ihminen pystyy käsittelemään vaikeat vaiheet. Meditaatiot gurut kieltävät lääkkeet, jotta matka kohti lopullista "valaistumista" onnistuu. Onkohan keneltäkään onnistunut psykoterapia ja meditaatio yhtäaikaa?

    Voisin vakuuttaa että mersu on huono auto, Englanti on paska paikka, postimerkkeily on huuhaa-harrastus. Tosin mulla ei ole koskaan ollut mersua, enkä ole käynytkään Englannissa. Yhtään postimerkkiä en ole eläissäni talteen ottanut.
    Oletko sinä kokeillut ITSE joogaa tai meditaatiota?Oletko yrittänyt hoitaa pikku päänsärkyä vaikkapa reippaalla lenkillä luonnossa? Vain heitätkö napin huuleen aina kun (jos) jomottaa?

    Siis perustuuko väitteesi omakohtaisiin kokemuksiin (poislukien itsari)vai kyliltä kuultuihin huhuihin? Kaikki asiat eivät toimi kaikilla, mutta se ei oikeuta yleistämistä. Minä en tykkää mämmistä. Jonkun mielestä se on hyvää.

    Äänestä

  • Olipa hulppeat sivut - taidan kyhätä itsekin ko. nettisivut ja alan mainostamaan itseäni "doctor". Ammattitaidottomat puoskarisivut. Taitaa olla kaukana nykylääketieteestä, mutta joillakinhan noidenkin täytyy elää jos eivät muuta osaa kuin huijata ihmisiä. Osta vaikka pullo keskikaljaa, niin saat varmasti yhtä hyvän avun kuin tuolta ja tulee halvemmaksi.

    Äänestä

  • Todella vakuuttavaa - tähänkö ihmiset uskovat? Taidan itse kyhätä tänäiltana samanlaiset sivut ja doctor-arvosanan saan varmaan kirjekurssilla. Laitan vielä sivuille meidän koiran kuvan, jotta varmasti saan paljon asiakkaita kaiken maailman hihhuleista. Tällainen on todella vaarallista jos siihen joutuu herkkä ihminen mukaan. Laissa pitäisi kieltää kaikenlainen hihhulointi.

    Äänestä

  • alkuperäinenkirjoittaja kirjoitti:

    Olipa hulppeat sivut - taidan kyhätä itsekin ko. nettisivut ja alan mainostamaan itseäni "doctor". Ammattitaidottomat puoskarisivut. Taitaa olla kaukana nykylääketieteestä, mutta joillakinhan noidenkin täytyy elää jos eivät muuta osaa kuin huijata ihmisiä. Osta vaikka pullo keskikaljaa, niin saat varmasti yhtä hyvän avun kuin tuolta ja tulee halvemmaksi.

    "Osta vaikka pullo keskikaljaa, niin saat varmasti yhtä hyvän avun kuin tuolta ja tulee halvemmaksi."

    Vai että alkoholista muka apua ja sit krapula-ankeuteen jelppiä pilleripurkilta vai? Alkoholi on mitä voimakkain hermostomyrkky, jota ei voi suositella kenellekään.
    Vaihtoehtohoitojen suhteen on todellakin hyvä pitää myös kriittisyys ja arvostelukyky mukana, mutta niistä löytyy paljon ihan hyviä ja toimivia juttuja. Sensijaan alkoholin, tai minkä tahansa päihteen käytöstä, ei ole ihmisille muuta kuin haittaa.

    Äänestä

  • alkuperäinenkirjoittaja kirjoitti:

    Todella vakuuttavaa - tähänkö ihmiset uskovat? Taidan itse kyhätä tänäiltana samanlaiset sivut ja doctor-arvosanan saan varmaan kirjekurssilla. Laitan vielä sivuille meidän koiran kuvan, jotta varmasti saan paljon asiakkaita kaiken maailman hihhuleista. Tällainen on todella vaarallista jos siihen joutuu herkkä ihminen mukaan. Laissa pitäisi kieltää kaikenlainen hihhulointi.

    "Laissa pitäisi kieltää kaikenlainen hihhulointi."

    Tämä tarkoittaisi käytännössä entisen Neuvostoliiton kaltaista ateisti-diktatuuria, koska materialistisesta näkökulmasta objektiivisesti katsottuna myös meidän ev.lut kirkko olisi "hihhulointia".
    Henkinen olemuspuoli kuuluu ihmiselämään ja siihen ei lait voi vaikuttaa, vähän sama jos kuunkierto tai vuorovesi yritettäisiin kieltää lailla.
    Tietysti kaiken henkisen toiminnan pitää noudattaa yhteiskunnan pelisääntöjä. Joskus putkahtelee esiin jotain äärisuuntauksia, jotka voivat olla arveluttavia, lähinnä jotain lahkohihhulointia ja vieraita uskontoja, joissa voidaan puhua "uskontojen uhreista", http://www.uskontojenuhrientuki.fi/ mutta maalaisjärkinen ihminen osaa erottaa nämä terveestä henkisyydestä. Pääsääntöisesti ihmisten henkinen kasvu on koko yhteiskunnan etu, koska henkistä tyhjyyttä potevat ihmiset sortuvat helpommin esim. päihteisiin tai rikollisuuteen.

    Äänestä

  • Starperson kirjoitti:

    "Laissa pitäisi kieltää kaikenlainen hihhulointi."

    Tämä tarkoittaisi käytännössä entisen Neuvostoliiton kaltaista ateisti-diktatuuria, koska materialistisesta näkökulmasta objektiivisesti katsottuna myös meidän ev.lut kirkko olisi "hihhulointia".
    Henkinen olemuspuoli kuuluu ihmiselämään ja siihen ei lait voi vaikuttaa, vähän sama jos kuunkierto tai vuorovesi yritettäisiin kieltää lailla.
    Tietysti kaiken henkisen toiminnan pitää noudattaa yhteiskunnan pelisääntöjä. Joskus putkahtelee esiin jotain äärisuuntauksia, jotka voivat olla arveluttavia, lähinnä jotain lahkohihhulointia ja vieraita uskontoja, joissa voidaan puhua "uskontojen uhreista", http://www.uskontojenuhrientuki.fi/ mutta maalaisjärkinen ihminen osaa erottaa nämä terveestä henkisyydestä. Pääsääntöisesti ihmisten henkinen kasvu on koko yhteiskunnan etu, koska henkistä tyhjyyttä potevat ihmiset sortuvat helpommin esim. päihteisiin tai rikollisuuteen.

    meditaatiolla:


    http://www.laurisiirala.com/?1;2;0;0;234.html

    http://www.laurisiirala.com/?artikkelit.1;2;500;500.htm l
    ja tuosta sitten eka artikkeli: Meditaatio


    http://transcendental-meditation.globalgoodnews.com/

    http://www.davidlynchfoundation.org/

    http://www.doctorsontm.org/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PäätelkääItse kirjoitti:

Kerron lyhyesti ystäväni tarinan: epätasapainoinen lapsuus, johonka haettu apua ensin reikistä ja sitten joogasta. Ajauduttu meditaatioon ja sitten jonkin Gurun kursseille Jenkkeihin. Ongelmat kasautuivat eivätkä ratkenneet ja lopuksi ystäväni teki itsemurhan. Ennen tätä lopullista ratkaisua hän ei pitänyt yhteyttä ns. maallisiin ystäviin vaan näihin hengellisiin. Mikään maallinen ei enää kiinnostanut - ei TV, ei muoti ei mikään tavisjuttu. Välillä hän oli kuten tavalliset ihmiset, mutta sitten taas pääsi meditoimaan. Herkät ja ongelmalapsuuden omaavat ihmiset - hakekaan apua mielumin psykoterapiasta kuin näistä vaihtoehtohoidoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu