wienistä

moi!olemme menossa wieniin vappuna 3vrk.kysyisinkin teiltä joilla kokemusta paikasta.miten rahaa järkevin käyttää"?mahdollista on käyttää visa-korttia?mutta onko kuitenki hyvä(varmasti)olla myös käteistä.käykö siis eurot maksuvälineenä..ensikertalaisina suomen ulkopuolelle kun lähdössä,ei tosis.ole kokemusta kauheasti;)eli kertokaapa rohkeasti maalaistollukalle:)
124277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eli euroillahan siellä maksellaan. Kyllähän sitä käteistä pitää varata, eihän sitä viitsi Visalla kaikkia pikku juttuja maksella :) Ja ainahan sitä pitää varautua siihen, ettei luottokortti käy. Minut yllätti Billa (=ruokakauppa), siellä ei Visa kelvannut! Enkä kahviloissa ym. edes tarjonnut Visaa.

Äänestä

Itävallassakin valuutta on euro. Kannattaa pitää käteistä mukana. Visa ei käy kaikkialla, mutta ainahan voi nostaa rahaa. Myös Itävallassa 1.5 on pyhäpäivä. Varautukaa siihen, että moni paikka on kiinni. Kaupat eivät sitten ole auki sunnuntaisin.

Äänestä
  • kiitos!eli varmasti järkevin nostaa suomenpuolelta jo käteistä..ja kahviloissa ym.pikkuostokset maksaa euroilla.olemme varautuneet et to kaupat ym.kiinni..vielä tuli mieleeni kun hotellimme palvelut kohdassa lukee et bussikuljetus lentokentälle.eli tarkoittaako et halutessaan voi tilata hotellilta bussin lähtöpäivänä.luulen et itse maksettava tietty?!

    Äänestä

  • eveliinu kirjoitti:

    kiitos!eli varmasti järkevin nostaa suomenpuolelta jo käteistä..ja kahviloissa ym.pikkuostokset maksaa euroilla.olemme varautuneet et to kaupat ym.kiinni..vielä tuli mieleeni kun hotellimme palvelut kohdassa lukee et bussikuljetus lentokentälle.eli tarkoittaako et halutessaan voi tilata hotellilta bussin lähtöpäivänä.luulen et itse maksettava tietty?!

    Ruokakaupassa ei tosiaan Visa käynyt, mutta ainakin perinteisissä kahviloissa (mm. Sacher, Demel, Central, Landtmann) kortit ovat kyllä vinkuneet.

    Äänestä

72h kortti, sillä voi kätevästi singahdella paikasta toiseen maanalaisella ja ratikoilla.

Äänestä

Kiitos hyvistä vinkeistä!vielä jos joku yöpynyt imlauer hotellissa.4tähen ja aika keskustan tuntumassa.katselin karttaa et se onkin tonavan toisella puolella os. (rotensterngasse 12)mutta jos ymmärsin et kuitenkaan kauhea matka"keskustaan"kuten tiedämme et suurkaupungissa 1-2km ni ollaan siltikin keskustassa;)eli jos joku yöpynyt ko.ni toki mukava kuulla miten viihdyit?toivotaan et hotellihuone ei olis kovin mini!!ja onko wien suht turvallinen paikkana?et uskaltaa sitä visakorttia työntää automaatteihin;)jospa!!

Äänestä
  • Wien on turvallinen kaupunki. Taitaapa olla valittu joskus Euroopan turvallisimmaksi pääkaupungiksi.

    Äänestä

  • Wien fani kirjoitti:

    Wien on turvallinen kaupunki. Taitaapa olla valittu joskus Euroopan turvallisimmaksi pääkaupungiksi.

    mukava kuulla!!;)

    Äänestä

Hotellisi ei ole Tonanvan toisella puolella vaan Tonavan kanavan takana, mista on mukava kavely sillan yli keskustaan.

Äänestä
  • kiitos.tarkennus paikallaan;)jos tiedät tai muutkin,ni onko näillä kulmilla hyviä esim.ruokapaikkoja.vai kävelymatkan päässä..ajattelin kun vappu,helatortai on pyhä ja kaupat ym.kiinni.hotelliin voi tietty hommata pientä purtavaa pyhäksi.mutta mietin et onko yl.sit joku ravintola auki..kiitos taas vinkeistä!!

    Äänestä



Kommentoi aloitusta


eveliinu kirjoitti:

moi!olemme menossa wieniin vappuna 3vrk.kysyisinkin teiltä joilla kokemusta paikasta.miten rahaa järkevin käyttää"?mahdollista on käyttää visa-korttia?mutta onko kuitenki hyvä(varmasti)olla myös käteistä.käykö siis eurot maksuvälineenä..ensikertalaisina suomen ulkopuolelle kun lähdössä,ei tosis.ole kokemusta kauheasti;)eli kertokaapa rohkeasti maalaistollukalle:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu