Ostamassani hieman keskeneräisessä talossa on aulassa ja keittiössä 12V halogeenivalot. Havaitsin, että muuntajat on sijoitettu siten, että niitä ei saa pois lampun reikää avartamatta. Lampun päälle tehty palosuojakotelo on liian pieni ja kaapeleissa ei ole tarpeeksi löysää. Lisäksi joissakin muuntajissa kolmesta lähdöstä on vedetty neljälle lampulle syöttö.
Kaapelointi on tehty 1,5mm MMJ:llä. Eikö 12V:n systeemit pitäisi kaapeloida paksummalla kaapelilla? Meneehän tuolla aikamoiset virrat!
Onko mielestänne asennus tehty hyvien tapojen vastaisesti ja olisiko kohtuullista vaatia sähköurakoitsijaa tekemään asennuksen kunnolla uudestaan omaan piikkiinsä?
Kiitos kommenteista...
-PA
Kaapelointi on tehty 1,5mm MMJ:llä. Eikö 12V:n systeemit pitäisi kaapeloida paksummalla kaapelilla? Meneehän tuolla aikamoiset virrat!
Onko mielestänne asennus tehty hyvien tapojen vastaisesti ja olisiko kohtuullista vaatia sähköurakoitsijaa tekemään asennuksen kunnolla uudestaan omaan piikkiinsä?
Kiitos kommenteista...
-PA
Vastaukset 17
Vanhimmat
12V:n järjestelmälle riittää 1,5 mm:n kaapeli kevyesti. Ja jos samalla sulakkeella on muutama valaisin (230V), ei luulisi tulevan probleemaa.
P=UI, U=R/I...
esim. 4 60W lamppua sarjassa ottavat 230V:n järjestelmässä virtaa rapiat 1A... ja 1,5mm:n MMJ:n sulake on 16A
Palosuojakoteloista ja kaapeleiden lyhyydestä ei voi näin mutu-tuntumalla sanoa mitään.
eikä R/I
1,5 mm2:n sulake on 10 A. 120 W voisi vahvan virran arvoilla ottaa tuosta langasta, mutta 12 voltin kyseessä ollen johtimen lämpeneminen määrää ylärajan.
230V:llä 2300W on ok, mutta ei yhtään enempi. Sulake 10A, jos on joku muu vaikka elektroninen suojaus on sallittu 14A 1,5 mm2 johtimelle normaaleissa olosuhteissa.
12V systeemit ovat käytännössä yhtä vaativia ja virtojen hallinnan suhteen vaativampia kuin 230V systeemit. Palot syttyvät kuumenevista liitoksista useammin kuin jostain jännitteestä johtuvasta ilmiöstä. Kuumeneva liitos syntyy vain liian isosta virrasta ja liian pienestä kosketuspinnasta tai löysästä liitoksesta. Johtimet kuumenevat useimmiten siksi että ovat ohuita tai sijoitettu lämmöneristeeseen.
Kuvattu halogeeniasennus viittaa ammattitaidottomuuteen. Hälysyvalon väri on punainen. Paljonko tehoja muuntajassa?
Onhan noita vedetty sinne sun tänne. Autoissakin kulkee nykyisin melkoisia virtoja yllättävän ohuissa johtimissa. Eivätkä ne johtimet hopeaa tai kultaa ole!
Siinä mielessä olet oikeassa, että kyllä kysyjän kannattaa hankkia joku asiaa tunteva katsomaan.
Niin, enhän minä 10 A enempää tarjonnutkaan. Myynnissä kyllä on esim. loistevalaisimia, joiden johtoa ei varttitunnin käytön jälkeen voi ilman hanskaa ottaa käteen.
Ei kulje autossakaan. Pienillä jännitteillä jännitehäviökin tulee vaikuttavaksi pienillä johtopituuksilla. Autossa ei alle 2,5 mm2 johtimia juuri näe. Paitsi kaiuttimille.
Virta kuumentaa samalla tavoin jännitteestä riippumatta.
Millainen loistelamppu? Kuumentaa millaista johtoa noin paljon? Taidat jutella lämpimiksesi.
4kpl 20W lamppuja ottaa peräti 6.7A virran 12V systeemissä, johto kyllä kestää, mutta jännitehäviö on melko suuri (=himmeämmät valot ja pidemppi käyttöikä).
Oletko koskaan ollut katsomassa, kun lippahattuiset nuoret miehet asentavat autostereoitaan? Minusta ne käytettävät kaiutinjohdot muistuttavat enemmän hitsauskoneen kaapeleita kuin 2,5 neliömillin autojohtoja.
Olen minä noita kullattuja liitinkoruja nähnyt Biltemassa ja Gigantissakin. Ja kirkkaalla eristeellä olevia hitsauskaapeleita tai mitä lienee käynnistyskaapeleita kaiutinkäyttöön. Superkondensaattoreita olen nähnyt niinikään, kun ostin tässä Biltemasta ruohonleikkuriin yhden euron pyörää, joka sitten osoittautui numeroa liian pieneksi. Eli ei ole aivan outo juttu tuo.
Minä tarkoitin kyllä niitten säälittävien 15-wattisten kaiuttimien johtoja. Ainakin minulla johdot ovat jotain 0,1...0,22 mm2.
Midä lampun vaihto?
Kannattaa katsoa sen muuntajan teho, olettaisin että se on 60W kun on asennettu 3 halogeenia oletettavasti 20 wattisia joten siihen et saa neljättä asennettua tehorajojen puitteissa. Lampun päällehän kätevin ois ollu laittaa kyprokinpalanen ilman kuppeja .. ja virrat ja tehothan voi laskea helposti P=U*I ja I=P/U. Pitkissä kaapeleissa syntyy tehohäviöitä jotka voi näkyä ketjun päässä himmeämpänä valona.
Muuten ok edellä. Mutta kiprokilla voi tulla ongelma, jos ei tue sivuista. Se ei kestä jatkuvaa puristusta villoista. Kipsilevy on edullinen tuohon ja tilavampi kuin kakkuvuoka. Koskahan joku hoksaa tehdä jonkun reunajäykisteen kisilevyn tukemiseen korvaamaan kakkuvuokaa?
no jos ruodejako on 300 niin aivan varmasti kestää sen villakuorman mitä minullakin on :-) ja kipsilevyllä saadaan selvästi tilavampi tila halogeenille ja onhan tämä myös selvästi halvin vaihtoehto tehdä näin
Paperilla päällystetty kipsilevy ei ole määräystenkään mukaan palamaton materiaali, sitä ei saa olla mm. takan suojaetäisyyksien sisällä.
Yksi asentaja tunki kyllä halogeenin muuntajan halogeenin aukosta. Potero antoi myöten. Päällähän on höyrynsulkumuovi ja villoitus jotka vähän joustavat. Muuten ei kyllä taivu johonkin 10 sentin tilaan, jos on pitkän mallinen muuntaja.
Koska kyseessä on suojamuuntajan perässä oleva 12V linja muutoin ei kaapelit ole niin tarkkoja.
Ehkä tuohon olisi paras ns. ajoneuvokaapeli vaikka 2X2,5 neliön monisäikeinen ja notkea kaapeli.
Pieni jännitteen aleneminen ei haitta halogeneissa, päin vastoin se lisää hieman lamppujen käyttöikää.
Halogeeneilla poltetaan nykyään eniten taloja? Ja miksi? Johtoina käytetään kaiutinjohtoja, puhelinjohtoja ja mitä lienee rautalankoja. Kun eivät mestarit ymmärrä virtojen päälle mitään. Virta on se mikä kuumentaa johdot ja johtojen kuormitettavuuteen liittyvät määräykset ovat yhtä tärkeitä oli jännite mikä tahansa. Toinen mikä kuumentaa virrallista johtoa hallitsemattomasti on se, että asennetaan eristeseen.