Eka kerta uuden kanssa

Olen ollut uudessa suhteessa n.3 kuukautta ja nyt oltaisiin sillä tasolla että seksin harrastaminen tuntuu olevan seuraava askel. Olen itse partneriani kokeneempi, hänellä ei ole ainuttakaan kokemusta seksistä naisen kanssa. Mielipiteitä, pitäisikö minun suunnitella tilanne huolella vai tehdä se yllätyksenä? Kumppanini on melko ujo itsensä suhteen mutta meillä menee tällä hetkellä muuten loistavasti enkä haluaisi pilata mitään. Eli miten neitsyttä lähestytään?Aiemmat naiseni ovat olleet kokeneita.
92870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tai riippuu tietenkin naisestasi. Mutta jos on ujo niin kannattaa ehkä lähestyä pikkuhiljaa. Suunnittele vaikka joku kiva romanttinen juttu illaksi ja anna pieniä vinkkejä/flirttiä.

Siitä usein huomaa jo, mitä toinen ajattelee. Ja mahdollisesti on luontevaa edetä sänkyyn. :) Ja hellä kannattaa olla ja tehdä sille naiselle selväksi, kuinka ainutlaatuinen hän on.

Ja ei tietenkään kannata yhtään painostaa vaan ennemminkin ehkä perääntyä, jos se toinen epäröi. Siitä yks mun nainen ainakin innoistui. Koki tilanteen ja minut niin turvalliseksi sitten. :)

Äänestä

ja etene tilanteen mukaan! Älä ota koko vastuuta tapahtumasta kuitenkaan itsellesi, kaksihan teitä siinä on (toi huolehtiminen on aika söpöä kuitenkin sulta).

Jos minä olisin tuo ujohko neitsyt niin ehkä en tahtoisi mitään suunniteltua juttua, vaan että tilanne ikäänkuin ajautuisi siihen sänkyyn menoon.

Kaikki liiat odotukset ja muut jännitteet pitäisi minimoida, eikä myöskään pettyä, ellei ihan heti "onnistu". Pelkkä toisen lähellä olokin vaikkapa alastomana voi olla tosi ihanaa, kaiken ei aina tarvitse olla rakastelu- tai orgasmikeskeistä. Pitää tutustua toisiinsa myös fyysisesti.

Seksi on herkkä laji, mutta myös luonnollinen osa suhdetta.

Äänestä

Minun mielestäni yllätys ei ole hyvä ajatus, hui kauhistus. Itse tekisin niin, että antaisin hänelle pieniä vihjeitä, esim. menisin seisomaan hänen taakseen, hyväilisin hellästi, suukottelisin niskaa ja rutistaisin nätisti syliin. Kaikkea tollasta söpöä jolla saisin toisen innostumaan ja kaipaamaan lisää ja enemmänkin. Uskon että joku päivä ujous väkisin häviäisi taka-alalle ja hän tekisi aloitteen, pienenkin josta voisit hellästi jatkaa. Toinen vaihtoehto, hän vaan vastaa hellyyteesi ja lähtee mukaan, mutta antaa viedä :) .

Joku yllätyshyökkäys jonka lisänä toinen sanoa paukauttais, että just nyt ja heti tai mä lähen lenkittämään koiran tai alan siivoamaan, tuntuu täysin tunteettomalta. Tuo nyt vähän OT mutta tulipahan vaan mieleen.

Äänestä

Älä kuitenkaan mieti tai sunnittele sitä tai varsinkaan yllätä häntä valmiilla planilla...

Keskityt vain rakastamaan, huomioimaan ja hellimään häntä, kyllä se siitä itsestään ajautuu pidemmälle kun molemmat ette enää kestä ilman ;)

Kauniita ja rakkauden täyteisiä hetkiä!

Äänestä

Hellästi ja hitaasti edeten..

Romanttisesti. Lasilliset punaviiniä, sopivan tunnelmallinen valaistus ja rakkaasi lempparimusaa..

ja sitten vain hommiin:)

Äänestä

Itselleni on tullut useampia kertoja vastaan tilanne, jossa toinen on ollut joko täysin kokematon tai kokematon naisten kanssa. Melko (miesten kanssa) kokeneillekin naisille ensimmäinen kerta naisen kanssa voi tuntua todella jännittävältä ja pelottavalta. Ainakin omat kumppanini ovat sanoneet, että se on tuntunut samalta kuin ihan ensimmäinen kerta. Tilanne on ollut kaikin puolin niin vieras ja uusi.

Myös minun neuvoni on edetä hitaasti. Naisiakin on tietenkin monenlaisia, mutta itse olen kokenut että hidas eteneminen synnyttää naisessa voimakkaan turvallisuuden ja luottamuksen tunteen. Kuunteleminen on tärkeää, sekä sanallisten että sanattomien viestien.

Suhteen ihanne on tietenkin sellainen, jossa kyetään keskustelemaan kaikenlaisista asioista. Mutta näinhän ei välttämättä heti aluksi ole: eleiden tarkkailu on mielestäni tärkeää.

Itse olen edennyt uusissa suhteissa toista kuunnellen. Seksin ei tosiaankaan tarvitse olla orgasmikeskeistä, kuten joku täällä jo kirjoittikin. Ihmettelen aina sitä, miksi kuvitellaan, että seksiä pitäisi ryhtyä harrastamaan ikään kuin kertarysäyksellä. Miksei voida opetella tuntemaan hiljaa ja hitaasti toinen, toisen läheisyys, vartalo ja se mistä toinen nauttii ja pitää?

Ei ole todellakaan pakko mennä loppuun saakka kerralla: mielestäni parasta on, jos seksiin ikään kuin ajaudutaan. Ajautuminen tapahtuu silloin, kun ollaan täysin omien tunteiden viemiä, tilanne tuntuu oikealta ja kaikki muut vaihtoehdot pyyhkiytyvät pois mielestä. Jos ilmassa on pienintäkään epäröintiä, silloin ei olla vielä valmiita.

Seksin harrastaminen on myös ehdottomasti kahden ihmisen yhteinen päätös. Se ei ole esimerkiksi kokeneemman osapuolen päätös siitä, milloin suhde alkaa olla siinä tilassa, että seksin tulee astua kuvioihin. Minusta kaikkein kamalimmalta vaihtoehdolta tuntuisi, jos tyhmyyttäni ja ajattelemattomuuttani painostaisin naisen seksiin silloin kun hän ei vielä tuntisi olevansa siihen valmis. Mieluummin odotan niin pitkään, että nainen rukoilee minua rakastelemaan häntä.

Itselläni on ollut tapana keskustella naisen kanssa silloin, kun ollaan hyvin lähellä pistettä jolloin seksin harrastaminen tuntuu mahdolliselta. Olen sanonut, että meillä ei ole mitään kiirettä, että minun kanssani ei tarvitse tehdä mitään mitä ei halua tai mikä tuntuu menevän liian pitkälle, ja jos vähänkään tuntuu pahalta tai siltä että ei halua jatkaa, on "ei" sallittu sana aina ja missä tilanteessa tahansa, eikä koskaan tarvitse pelätä että suutun tai loukkaannun. Tällaisten asioiden ääneen sanominen voi olla joidenkin mielestä jo liian alleviivattua, mutta itse olen kokenut että se on tuntunut lisäävän luottamusta aika tavalla.

Kuten sanottu, jokainen on oma yksilönsä ja joku voi toivoa "villiä" seksiä heti ensi kerrasta lähtien. Itselleni on tärkeää tutustua kumppaniini ensin hitaasti ja hyvin, sillä uskon että ainoastaan toisen kunnollinen tunteminen on hyvän seksin perusta. Sen jälkeen seksiin voidaan löytää paljon lisää ja paljon uutta ja erilaista, mutta haluan aloittaa hitaasti.

Rohkeutta matkaan vain. :) Paras palkinto on se, kun nainen sanoo, ettei voisi kuvitella parempaa ensimmäistä kertaa tai että kukaan ei ole koskaan pitänyt häntä yhtä hyvin. Sellaista kannattaa odottaa. :)

Äänestä
  • Kaunista tekstiä ja taisipa tulla suoraan sydämestä.
    Minä voisin olla se aloittajan "kohde". En ole ollut koskaan naisen kanssa ja odotan sitä innolla, mutta myös jännityksellä. Tiedän, että rakkaus voittaa.
    Sinun kirjoituksesi kanssa on helppo olla samaa mieltä.

    Äänestä

  • Ei voi muuta kommentoida.

    Itse olin ekaa kertaa naisen ihan kypsällä iällä ja se kokematon, päädyimme kännissä ekana yönä sänkyyn ja jotain muistikuviakin jäi. toinen ei tiennyt etten ollut ollut sängyssä naisen kanssa, kuin vasta ajan perästä, ilme oli aika tuumaileva kun hänelle selvisi.

    Mitään kiirettä ei kannata pitää, niin ja liika viina on aian liikaa, paras ettei ole sitä kiirettä ja antaa mennä omalla painollaan.

    Kumppanistani kehkeytyi kuitenkin maailamn hellin ja ihanin sänkykumppani, ja etenin hänen kanssaan asiasta toiseen hiljakseen ajan myötä, hän ei mitenkään painostanut tai halunnut mitään liikaa. Kaikki tuli ajan myötä omasta halustani ja tahdostani olla hänelle hellä niinkuin hänkin oli minulle.

    Kiireettä ja hiljakseen on paras.

    Äänestä

  • parhaimmillaan on, todellakin, tuo mitä kuvailit. Tilanteen mukaan eläen, toista kuunnellen. (Voihan se tilanne ja toisen tila olla hurjakin ;-))

    "Ei ole todellakaan pakko mennä loppuun saakka kerralla: mielestäni parasta on, jos seksiin ikään kuin ajaudutaan. Ajautuminen tapahtuu silloin, kun ollaan täysin omien tunteiden viemiä, tilanne tuntuu oikealta ja kaikki muut vaihtoehdot pyyhkiytyvät pois mielestä."

    Tunnistan hyvin tuon "kaikki muut vaihtoehdot pyyhkiytyvät pois mielestä" juuri siksi oikeaksi merkiksi.

    Wow. Huh.

    Tuollaisen kuvauksen kirjoittaminen vaatii paljon anteliaisuutta, viitseliäisyyttä, näkemystä, kokemusta, sympatiaa. Kiitos vaan upeasta uskon, toivon, rakkauden, hellyyden ja himon kuvauksesta!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


romanttisesti kirjoitti:

Olen ollut uudessa suhteessa n.3 kuukautta ja nyt oltaisiin sillä tasolla että seksin harrastaminen tuntuu olevan seuraava askel. Olen itse partneriani kokeneempi, hänellä ei ole ainuttakaan kokemusta seksistä naisen kanssa. Mielipiteitä, pitäisikö minun suunnitella tilanne huolella vai tehdä se yllätyksenä? Kumppanini on melko ujo itsensä suhteen mutta meillä menee tällä hetkellä muuten loistavasti enkä haluaisi pilata mitään. Eli miten neitsyttä lähestytään?Aiemmat naiseni ovat olleet kokeneita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu