kaupan tekeminen

mitä teen

Myin auton, maksua ei ole kuulunut. Teenkö rikosilmon varkaudesta vai pistänkö laskun perintään? Eli kumpi on tapahtunut, laskun laiminlyönti vai varkaus? mitä eroa noilla kahdella asialla oikeastaan onkaan?

4

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veli Autio

      1. Kaiketi tarkistit ostajan luottotiedot ja maksukyvyn ennen kaupan tekoa?
      2. Et varmaankaan kirjoittanut ajoneuvon luovutustodistusta ostajalle maksua saamatta? Sinulle jäi siis ajoneuvon omistusoikeus ja ostaja on haltijana.
      3. Jos kirjoitit luovutustodistuksen kohdan 2. vastaisesti, niin tarkistapa, vieläkö auto on Ajoneuvohallintokeskuksen rekistereissä ostajana esiintyneen nimissä.

      Jos 3. kohdan tarkistusta tehdessäsi havaitset, että auto on vaihtanut jo omistajaa eikä maksua kehotuksen jälkeen kuulu, niin voit jokseenkin varmasti tehdä rikosilmoituksen petoksesta, sillä Sinua on huijattu jo alunperin.

    • Tahra

      Mikäli olet tehnyt kaupan, eli olette ostajan kanssa sopineet hinnan ja olet luovuttanut auton siihen sopimukseen liittyen, ei voi olla varakaudesta kysymys.
      Mikäli ei ole kysymys osamaksukaupasta tai muusta sopimuksesta, jossa olet pidättänyt omistusoikeuden itselläsi, auto on nyt ostajan ja kauppahintasaatava on sinun.

      Saatavan maksusta ja sen laiminlyönnistä on tietenkin syytä ensin keskustella ostajan kanssa. Mikäli maksua ei tule, voi tietenkin ostajalle ehdottaa myös auton palauttamista. Ostaja ei kuitenkaan ole velvollinen siihen suostumaan.

      Mikäli muu ei auta, on haettava velkomustuomio ostajan kotipaikkakunnan käräjäoikeudelta ja lähettää se ulosottomiehelle perittäväksi.
      Sitä ennen voi yrittää ulosotosta tiedustella onko mahdollisuuksia saada rahojaan pois, vai onko ostaja täysin toivoton tapaus. M

      Mikäli on täysin toivoton, saattaisi olla ostajan taholta kyseessä petos, eli voidaan olettaa, ettei hänellä ole ostaessaan ollut tarkoitustakaan maksaa autoa. Petoksen näyttäminen on useimmiten hankalaa, ellei ole kovin arvokkaasta autosta kysymys.

      • Veli Autio

        on moneen lähtöön - tuleepa mieleeni muuan asianajaja, joka veti mutkat suoriksi ja kävi silloisesta ARK:sta hankkimasta luovutustodistusten kaksoiskappaleet voidakseen myydä haltuunsa tulleet autot eteenpäin.

        Siinäpä mallia siitä, miten jokainen rehellinen kansalainen voi hankkia itselleen auton. Tosin KHO on rientänyt jo 1980-luvulla toteamaan, että ARK:n papereilla ei ole omistusoikeuden todistamisen kanssa mitään tekemistä eli se siitä viranomaisasiakirjojen luotettavuudesta.

        Menettely tosin täyttänee useammankin rikoksen tunnusmerkistön.


      • haetaan ?

        Onko jossain (esim. netissä) mallia, miten tällainen velkomustuomio haetaan ? Kirjoitetaanko se samanlaiseen muotoon kuin haastehakemus ? Itselläni on vähän samanlainen tapaus (tosin ei auto) enkä haluaisi kääntyä kenenkään asianajajan puoleen, sillä jos velallinen onnistuu luistamaan maksuistaan, jää asianajankin valtava lasku itselleni maksettavaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      104
      7324
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5243
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3496
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3422
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2534
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1465
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      50
      1298
    Aihe