Talouselämässä oli mielenkiintoinen artikkeli:
http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=1338852
Tiivistys: asuntokauppa on ollut hiljaista alkuvuonna, mutta uusi nousu mahdollinen.
http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=1338852
Tiivistys: asuntokauppa on ollut hiljaista alkuvuonna, mutta uusi nousu mahdollinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sama setä jälleen saarnaa ja nyt jo aika tuskastunein sanakääntein. Hauskaa, kuinka hesarin juttu laukaisi hirveän selittely ja pelastusoperaation kaikkien kusessa olevien taholta.
"Tilastokeskuksen barometrin mukaan asunnonostohalukkuus on edelleen mahtava. Ei mitään heikkoa mielialoissa."
Paskaa. Velaksi eläminen vähenee koko ajan ja varovaisuus lisääntyy.
Ei niin kovin kauaa sitten toitotettiin, että "hintojen nousu jatkuu, mutta hintojen tasaantuminen on mahdollista". Nyt kun kauppa ei käy ja rahat on loppu on virsi muuttunut "uusi nousu on mahdollista".
Siksi, että tuo otsikko jo osoittaa, että ihmiset ovat lakanneet kaupankäynnin asunnoilla ihan sen takia, että uskovat hintojen laskuun. Tuo oli suorastaan hätähuuto.
Jos ei kukaan osta, niin paha se on myydäkään. Mutta kun hinnat tulevat kohdalleen alkaa ostohalukkuutta jälleen olla ilmassa.
Senkin takia tuo on mielenkiintoinen uutinen, että tuollaisia hintojen laskua vastustavia uutisia on todella harvassa nykyään. Sisällöltään vain valitettavan harhaanjohtava uutinen sellaiselta taholta, joka tienaa asuntolainojen myynnillä.
Tässä väitteessään hän kuitenkin on mielestäni oikeassa :-)
"Myyjät ja ostajat ovat kaivautuneet asemiinsa ja odottavat"
..no varmaan joo, Hesari ja etuovi pullistelevat ilmoituksia asunnonmyynti-ilmoituksia kuin 70-luvun Hpy:n puhelinluettelo numeroita.
Taitaa olla välittäjillä jo p*skat housuissa, tässä vaiheessa 'uusiin hintoihin tottuminen' koskee nimittäin juuri heitä. Toinen vaihtoehto on lepuuttaa kohdetta myytävänä vuosikausia.
toimenkuvan vaihto edessä. Ei pure ressukoiden uskottelu hintojen noususta. Ja kun kohteet ovat tyrkyllä kuukausitolkulla tolkuttomilla ylihintaisilla pyynneillä jää tili tekemättä molemmilta osapuolilta. Tsemppiä kuitenkin ja järkeä hintoihin.