Eläintarha

sara

Elokuuksi varattu reissu Riikaan, eläintarha houkuttelisi päiväretkenä. Millä sinne pääsee keskustasta? Bussi? Raitiovaunu? Onkohan eläintarhalla englanninkielisiä nettisivuja ollenkaan, en ainakaan löytänyt. Kiitos etukäteen jos jollain infoa!

9

3116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lollero-pyllerö

      Kokeilepa laittaa Googleen hakusanoiksi: zoo riga.

      Ihmettelen vaan että miten pärjäät ulkomailla jos et osaa edes netin hakukonetta käyttää.

      • eetu...

        ihmettelen miten pärjäät kun et osaa persettäsi pyyhkiä ilman googlea


      • Valdlauci

        Taitaa tämä koko keskustelupalsta olla sitten pääosin turhaa. Varmaan lähes kaikkiin kysymyksiin löytyy vastaus jonkun hakukoneen avustamana.
        Niin, ja voihan se Google antaa linkin juuri tänne keskustelupalstalle.
        No, mutta "kettuilemalla" pärjää sitten varmaan ulkomailla paremmin :))


    • Joulukuussa

      Me mentiin raitsikalla, numero taitaa olla 11.
      Matka on melko pitkä ja maisemat vähän karuja, mutta perille päästiin 0,30 latia naama.

      Matkakertomuksemme:
      http://koti.mbnet.fi/check-in/

    • tietoa

      Eläintarhaan pääsee juuri ratikalla nro 11. Pysäkki on Mezaparks, ja taitaapi olla päätepysäkki. Lippu maksaa 0,40 latia, jos sen ostaa kioskista etukäteen (yleensä kaikki kioskit myy ratikkalippuja) ja 0,50 latia, jos sen ostaa kuljettajalta.

      Eläintarhalla ei taida olla englanninkielisiä nettisivuja. Katsoin latviankieliset. Avoinna se on 10-18 joka päivä. Liput näyttäisi olevan aikuisilta 3,80 latia ja lapsilta (4-18v) 2,70. Perhelippu (2 aik ja 2 lasta) 11 latia. Opiskelijat 2,70.

      Eläintarhaan on tullut talven aikana kaksi kirahvia. :)

    • Vemppa

      Menosta en tiedä, mutta takaisin eltsusta kaupunkiin pääsee ratikalla numero 8. Muistaakseni ratikka numba kakkonenkin menee sinne nurkille. Eläintarhan sisäänkäynnin suussa on muuten ATM, josta voi nostaa mukavan rauhassa rahaa.

      • kulkee

        kyllä eläintarhalta (samaa reittiä kuin 11, paitsi keskustassa), mutta kulkee niin pirun harvoin, ettei sitä välttämättä kannata jäädä odottelemaan. :)


    • helposti

      ratikalla tosiaan pääsee ja päätepysäkki on eläintarha.

      eläintarha noin muuten tosi kiva paikka. tosi siisti ja eksoottisia eläimiä, mm kirahveja uudessa talossaan. eikä tule ahdistusta eläinten puolesta...

      riikassa muutenkin kivoja paikkoja lapsiperheelle, ihan keskustassa (lähellä rautatieasemaa) on sirkus. jurmala on paikallisjunamatkan päässä ja siellä vesipuisto, suosittelen ainakin kouluikäisille. (oltiin syyslomalla, joten kesällä voi olla vielä kivempi)

      ja ah niitä ihania ravintoloita...
      mukavaa reissua!

      • Järkyttynyt

        Aivan järkyttävä paikka. Mikäli olet lapsen kanssa liikkeellä, niin älä missään nimessä vie lastasi paikkaan, jossa lähes jokainen eläin kärsii. Pakkoliikkeitä, pienet tilat, likaisuus, sairaita eläimiä samassa häkissä terveiden kanssa jne.

        Itkien tuli paikka kierrettyä. Toivottavasti tarhalle joku menisi ja ampuisi eläimet, jotta ne pääsisivät kärsimyksistään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7908
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5425
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      150
      4333
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3509
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2647
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2563
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      285
      2501
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2410
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      582
      2217
    Aihe