Eläintarha

sara

Elokuuksi varattu reissu Riikaan, eläintarha houkuttelisi päiväretkenä. Millä sinne pääsee keskustasta? Bussi? Raitiovaunu? Onkohan eläintarhalla englanninkielisiä nettisivuja ollenkaan, en ainakaan löytänyt. Kiitos etukäteen jos jollain infoa!

9

3149

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lollero-pyllerö

      Kokeilepa laittaa Googleen hakusanoiksi: zoo riga.

      Ihmettelen vaan että miten pärjäät ulkomailla jos et osaa edes netin hakukonetta käyttää.

      • eetu...

        ihmettelen miten pärjäät kun et osaa persettäsi pyyhkiä ilman googlea


      • Valdlauci

        Taitaa tämä koko keskustelupalsta olla sitten pääosin turhaa. Varmaan lähes kaikkiin kysymyksiin löytyy vastaus jonkun hakukoneen avustamana.
        Niin, ja voihan se Google antaa linkin juuri tänne keskustelupalstalle.
        No, mutta "kettuilemalla" pärjää sitten varmaan ulkomailla paremmin :))


    • Joulukuussa

      Me mentiin raitsikalla, numero taitaa olla 11.
      Matka on melko pitkä ja maisemat vähän karuja, mutta perille päästiin 0,30 latia naama.

      Matkakertomuksemme:
      http://koti.mbnet.fi/check-in/

    • tietoa

      Eläintarhaan pääsee juuri ratikalla nro 11. Pysäkki on Mezaparks, ja taitaapi olla päätepysäkki. Lippu maksaa 0,40 latia, jos sen ostaa kioskista etukäteen (yleensä kaikki kioskit myy ratikkalippuja) ja 0,50 latia, jos sen ostaa kuljettajalta.

      Eläintarhalla ei taida olla englanninkielisiä nettisivuja. Katsoin latviankieliset. Avoinna se on 10-18 joka päivä. Liput näyttäisi olevan aikuisilta 3,80 latia ja lapsilta (4-18v) 2,70. Perhelippu (2 aik ja 2 lasta) 11 latia. Opiskelijat 2,70.

      Eläintarhaan on tullut talven aikana kaksi kirahvia. :)

    • Vemppa

      Menosta en tiedä, mutta takaisin eltsusta kaupunkiin pääsee ratikalla numero 8. Muistaakseni ratikka numba kakkonenkin menee sinne nurkille. Eläintarhan sisäänkäynnin suussa on muuten ATM, josta voi nostaa mukavan rauhassa rahaa.

      • kulkee

        kyllä eläintarhalta (samaa reittiä kuin 11, paitsi keskustassa), mutta kulkee niin pirun harvoin, ettei sitä välttämättä kannata jäädä odottelemaan. :)


    • helposti

      ratikalla tosiaan pääsee ja päätepysäkki on eläintarha.

      eläintarha noin muuten tosi kiva paikka. tosi siisti ja eksoottisia eläimiä, mm kirahveja uudessa talossaan. eikä tule ahdistusta eläinten puolesta...

      riikassa muutenkin kivoja paikkoja lapsiperheelle, ihan keskustassa (lähellä rautatieasemaa) on sirkus. jurmala on paikallisjunamatkan päässä ja siellä vesipuisto, suosittelen ainakin kouluikäisille. (oltiin syyslomalla, joten kesällä voi olla vielä kivempi)

      ja ah niitä ihania ravintoloita...
      mukavaa reissua!

      • Järkyttynyt

        Aivan järkyttävä paikka. Mikäli olet lapsen kanssa liikkeellä, niin älä missään nimessä vie lastasi paikkaan, jossa lähes jokainen eläin kärsii. Pakkoliikkeitä, pienet tilat, likaisuus, sairaita eläimiä samassa häkissä terveiden kanssa jne.

        Itkien tuli paikka kierrettyä. Toivottavasti tarhalle joku menisi ja ampuisi eläimet, jotta ne pääsisivät kärsimyksistään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1019
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      650
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe