Päivi-tytär

Äidin huoli: Meillä on pieni Päivi-tytär, kolmannelle luokalle menossa. Lapsilla on kova buumi lempinimien suhteen. Tyttöryhmään kuuluvat Sini=Sinttu, Elina=Ellu, Emilia=Emppu ja
Anna-Liisa=Annukka meidän Päivi. Päivillä on sellainen murhe, että hänen nimestään ei keksi mitään hyvää lempinimeä. Päkäksi ovat yrittäneet kutsua, mutta eihän meidän nuori neiti siitä ilostu. Siispä ehdotuksia Päiville lempinimiksi, että saataisiin meidän Päivi ja tyttöryhmä iloiseksi. Kiitos! P.S. Kuulemma Päivikkikään ei kelpaa.
131285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Päkä on kyllä monen Päivin lempparinimenä ollut. Ihan söpöhän se on. Hmmm... Päisky...eipä nyt kyllä tule muuta mieleen. Onnea lempinimen etsinnälle!

P.S. Onko Päivillä toista nimeä, saisiko siitä jonkun kivan lempinimen kavereita varten?

Äänestä

Vivi?

Äänestä

omistani mainitakseni esim. päve, päiskä, pätsy.
onko päivillä jokin sellainen tapa, sanonta tai luonteenpiirre, josta voisi keksiä lempinimen? esim. serkkuni sanoi aina meikä, kun piti sanoa minä ja hänestä tuli meke.
samoin veljeni oli aika itsepäinen lapsi, jota isä rupesi kutsumaan juntturaksi, siitä juontui june, jota nimeä vielä aikuisenakin tottelee ;-)

onnea lempinimen etsintään. kerrothan sitten, mihin tulokseen tulitte.

Äänestä

Itse Päivinä ajattelin vastata omien kokemusteni pohjalta... Ala-asteen aikoihin oli minustakin välillä ikävää kun ei nimestäni oikein mukavia lempinimiä saanut väännettyä. Päkäksi ja Päksyksi minuakin on yritetty kutsua, mutta enpäs minä noista nimistä kyllä tippaakaan pitänyt. Vähän parempia yrityksiä olivat sukulaisten lanseeraamat Päikkä ja Päikky. Miltäs ne kuulostaisivat..?

Monien vuosien "lempinimettömyyden" jälkeen Päivikistä on kuitenkin tullut minulle lähes kaikkien ystävien ja poikaystävänkin käyttämä nimi. Itsekin siitä nykyään pidän hyvin paljon, vaikka se nuorempana ei miellyttänytkään.. :) Viime aikoina tosin Päivikkiäkin on alettu lyhentää Vikki-muotoon.. :D

Äänestä

Päde?

Äänestä

Päpsi?

Äänestä

Meillä on joka lapsella läjittäin nimiväännöksiä. Jos tyttäreni olisi Päivi, oliwsi häntä jo vuosia kutsuttu ainakin seuraavilla nimillä:
Pätsi, Päde, Pampula, Pompula, Paavo, Päpä, Päypäy, Päpätti, Papatti, Yötäpäivää.... :)

Kaikista nimistä saa hrllittelynimiä aikaan, vaikka jotkut arvostavat nimiä, joita (muka) ei voi väännellä.

Äänestä

Päivis, Päikkis

Äänestä
  • pade

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    pade

    sanottiin pienenä Päpiksi. En tiiä tykkäskö, mutta Päivi-nimestä sekin väännettiin.

    Äänestä

Päikki? vai onko se liian samanlainen Päivikin kanssa joka ei kelvannut?

Äänestä

käviskö Pääsky? olis aika nätti lempinimi :)

Äänestä
  • Pääsky tuntui olevan kovasti tyttöjen mieleen!=) Kiitoksia vain avusta kaikille muillekin! Myös ehdotetut Päikki ja erityisesti Päikkis olivat hyviä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päivin äiti kirjoitti:

Äidin huoli: Meillä on pieni Päivi-tytär, kolmannelle luokalle menossa. Lapsilla on kova buumi lempinimien suhteen. Tyttöryhmään kuuluvat Sini=Sinttu, Elina=Ellu, Emilia=Emppu ja
Anna-Liisa=Annukka meidän Päivi. Päivillä on sellainen murhe, että hänen nimestään ei keksi mitään hyvää lempinimeä. Päkäksi ovat yrittäneet kutsua, mutta eihän meidän nuori neiti siitä ilostu. Siispä ehdotuksia Päiville lempinimiksi, että saataisiin meidän Päivi ja tyttöryhmä iloiseksi. Kiitos! P.S. Kuulemma Päivikkikään ei kelpaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu