Äidin huoli: Meillä on pieni Päivi-tytär, kolmannelle luokalle menossa. Lapsilla on kova buumi lempinimien suhteen. Tyttöryhmään kuuluvat Sini=Sinttu, Elina=Ellu, Emilia=Emppu ja
Anna-Liisa=Annukka meidän Päivi. Päivillä on sellainen murhe, että hänen nimestään ei keksi mitään hyvää lempinimeä. Päkäksi ovat yrittäneet kutsua, mutta eihän meidän nuori neiti siitä ilostu. Siispä ehdotuksia Päiville lempinimiksi, että saataisiin meidän Päivi ja tyttöryhmä iloiseksi. Kiitos! P.S. Kuulemma Päivikkikään ei kelpaa.
Anna-Liisa=Annukka meidän Päivi. Päivillä on sellainen murhe, että hänen nimestään ei keksi mitään hyvää lempinimeä. Päkäksi ovat yrittäneet kutsua, mutta eihän meidän nuori neiti siitä ilostu. Siispä ehdotuksia Päiville lempinimiksi, että saataisiin meidän Päivi ja tyttöryhmä iloiseksi. Kiitos! P.S. Kuulemma Päivikkikään ei kelpaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Päkä on kyllä monen Päivin lempparinimenä ollut. Ihan söpöhän se on. Hmmm... Päisky...eipä nyt kyllä tule muuta mieleen. Onnea lempinimen etsinnälle!
P.S. Onko Päivillä toista nimeä, saisiko siitä jonkun kivan lempinimen kavereita varten?
Vivi?
omistani mainitakseni esim. päve, päiskä, pätsy.
onko päivillä jokin sellainen tapa, sanonta tai luonteenpiirre, josta voisi keksiä lempinimen? esim. serkkuni sanoi aina meikä, kun piti sanoa minä ja hänestä tuli meke.
samoin veljeni oli aika itsepäinen lapsi, jota isä rupesi kutsumaan juntturaksi, siitä juontui june, jota nimeä vielä aikuisenakin tottelee ;-)
onnea lempinimen etsintään. kerrothan sitten, mihin tulokseen tulitte.
Itse Päivinä ajattelin vastata omien kokemusteni pohjalta... Ala-asteen aikoihin oli minustakin välillä ikävää kun ei nimestäni oikein mukavia lempinimiä saanut väännettyä. Päkäksi ja Päksyksi minuakin on yritetty kutsua, mutta enpäs minä noista nimistä kyllä tippaakaan pitänyt. Vähän parempia yrityksiä olivat sukulaisten lanseeraamat Päikkä ja Päikky. Miltäs ne kuulostaisivat..?
Monien vuosien "lempinimettömyyden" jälkeen Päivikistä on kuitenkin tullut minulle lähes kaikkien ystävien ja poikaystävänkin käyttämä nimi. Itsekin siitä nykyään pidän hyvin paljon, vaikka se nuorempana ei miellyttänytkään.. :) Viime aikoina tosin Päivikkiäkin on alettu lyhentää Vikki-muotoon.. :D
Päde?
Päpsi?
Meillä on joka lapsella läjittäin nimiväännöksiä. Jos tyttäreni olisi Päivi, oliwsi häntä jo vuosia kutsuttu ainakin seuraavilla nimillä:
Pätsi, Päde, Pampula, Pompula, Paavo, Päpä, Päypäy, Päpätti, Papatti, Yötäpäivää.... :)
Kaikista nimistä saa hrllittelynimiä aikaan, vaikka jotkut arvostavat nimiä, joita (muka) ei voi väännellä.
Päivis, Päikkis
pade
sanottiin pienenä Päpiksi. En tiiä tykkäskö, mutta Päivi-nimestä sekin väännettiin.
Päikki? vai onko se liian samanlainen Päivikin kanssa joka ei kelvannut?
käviskö Pääsky? olis aika nätti lempinimi :)
Pääsky tuntui olevan kovasti tyttöjen mieleen!=) Kiitoksia vain avusta kaikille muillekin! Myös ehdotetut Päikki ja erityisesti Päikkis olivat hyviä!