pakkohakuko?

Opiskelen tällä hetkellä ekaa vuotta ammattikorkeassa sellaista alaa, joka ei yhtään kiinnosta. Aion nyt kevätlukukauden päätteeksi tod. näk. irtisanoutua kyseisestä koulusta ja haen nyt yhteishaussa sellaiseen, joka kiinnostaa.
Onko mun pakko hakea taas kolmeen kuten viime vuonnakin? Siis sitä työmarkkinatukea (?) ajatellen. En haluaisi muualle hakea, kun muut koulut ei kiinnosta enkä haluaisi viedä niistä kiinnostuneilta opiskelupaikkaa. Eikä hyödytä vaihtaa yhdestä paskasta toiseen paskaan.
3198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tilanteesi riippuu täysin siitä, oletko alle 25-v vai et.

Jos olet yli 25-v, niin voit toimia, miten haluat ilman sanktioita. Oletan kuitenkin, että olet alle 25-v ja jatkovastaus perustuu tähän olettamukseen.

...Aion nyt kevätlukukauden päätteeksi tod. näk. irtisanoutua kyseisestä koulusta...

Jos eroat koulusta, etkä pääsekään uuteen koulutukseen, niin se tietää 5 kk:n rangaistustyössäoloehtoa.

...Onko mun pakko hakea taas kolmeen kuten viime vuonnakin?...

On. Yksi vaihtoehdoista voi olla myös yliopisto.

...En haluaisi muualle hakea, kun muut koulut ei kiinnosta enkä haluaisi viedä niistä kiinnostuneilta opiskelupaikkaa...

Tuo on minusta systeemin huonoin puoli. Moni hakemaan pakotettu joutuu tuohon tilanteeseen ja vie paikan motivoituneelta opiskelijalta. Kiinnostumaton pakon edessä opiskelee vuoden, pari ja pääsee sitten kiinnostuksensa kohteeseen ja jättää aiemmat opinnot kesken. Tuo on yhteiskunnan varojen tuhlausta ja myös väärin sellaisia kohtaan, jotka eivät pääse haluamiinsa koulutuksiin siksi, että motivoitumaton valittiin. Tämä ei tietysti ole nuorten vika, vaan he toimivat pakon edessä.

Järjetöntä, niin kuin moni muukin työttömyysturvaan liittyvä juttu. Suunnittelevat virkamiehet eivät ilmeisesti kykene hahmottamaan kokonaisuutta.

Äänestä
  • Niin. Hain äsken kouluun ja vain siihen yhteen ja ainoaan, johon haluan.
    Tulin siihen tulokseen, että minun ei ole pakko hakea mihinkään, kun kerta minulla on nyt hakujen aikaan opiskelupaikka. Eihän siinä olisi järkeä, että opiskelija pakotetaan hakemaan uuteen opiskelupaikkaan... Jos en saa opiskelupaikkaa (uskon, että saan), niin se on sen ajan murhe. Yritän hankkia töitä vaikka mäkkäriltä sitten tai jotain. Ja tuskin tässä nälkään kuollaan.

    Äänestä

  • '''''''''''''''''''''''

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelijja kirjoitti:

Opiskelen tällä hetkellä ekaa vuotta ammattikorkeassa sellaista alaa, joka ei yhtään kiinnosta. Aion nyt kevätlukukauden päätteeksi tod. näk. irtisanoutua kyseisestä koulusta ja haen nyt yhteishaussa sellaiseen, joka kiinnostaa.
Onko mun pakko hakea taas kolmeen kuten viime vuonnakin? Siis sitä työmarkkinatukea (?) ajatellen. En haluaisi muualle hakea, kun muut koulut ei kiinnosta enkä haluaisi viedä niistä kiinnostuneilta opiskelupaikkaa. Eikä hyödytä vaihtaa yhdestä paskasta toiseen paskaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu