Uuden -Seelannin kuivuus

Kahden litran maitopurkin hinta Uudessa-Seelannissa on noin 1,7 euroa. Näilläkin foorumeilla on ihasteltu ko. maan halpuutta, koska tukia ei makseta. Ompa hehkutettu Uuden-Seelannin mallia.
4628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Uuden seelannin talousuudistus on taloushistorian suurimpia esimerkkejä mitä mikään valtio on ikinä tehnyt.

Maa nostettiin rajusta köyhyydestä ja velkataakasta kaikki tuet leikattiin suurella kädellä ja ratkaisu oli oikea.

Äänestä
  • "Maa nostettiin rajusta köyhyydestä ja velkataakasta kaikki tuet leikattiin suurella kädellä ja ratkaisu oli oikea."

    Myös sosiaaliturvaa katkaistiin raskaalla kädellä, samoin palkkoja, laiskat pantiin kilometritehtaalle ja ratkaisu oli oikea.

    Äänestä

  • Toisaalta, pitää huomata sekin, että se on yksi suurimpia talousuudistuksia, joita on myös peruttu.

    Valtaosa niistä sosiaali- ja muista tuista mitä leikattiin, on pikku hiljaa palauteltu takaisin.

    Tosin ei kaikkea, mikä onkin järkevää.
    Sivulauseena vielä toteaisin, että ajatus siitä, että vaurautta voi lisätä huonontamalla kaikista köyhimpien asemaa yhteiskunnassa, ei johda eikä ole koskaan johtanut pysyvään talouskasvuun.

    Maatalouden osalta Uusi seelanti on toiminut oikein, sillä ei ole oikein pitää yllä mittavaa elintarvikevientiä pelkästään tukien avulla.
    Silloin hyödyn verovaroilla luoduista halvoista elintarvikkeista korjaavat muut kansakunnat.

    Äänestä

400 elukan tilanpitoa pidetään harrasteluna, mutta Uuden Seelannin malli ei Suomessa toimisi.

Investointeja ei kovin paljoa tarvita sillä koko maan peittäneet metsät on hakattu ja jäljellä on nurmikoita, joita lampaat ja lehmät järsivät vuoden ympäriinsä. Muuta rehua tai eläinsuojia ei tarvita. Lehmille tarvitaan vain lypsypiste laitumelle.

Kuivuuden sattuessa homma kusee heti sillä laitumet kuivuvat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MNMNB kirjoitti:

Kahden litran maitopurkin hinta Uudessa-Seelannissa on noin 1,7 euroa. Näilläkin foorumeilla on ihasteltu ko. maan halpuutta, koska tukia ei makseta. Ompa hehkutettu Uuden-Seelannin mallia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu