Turun uusi kirjasto

Hermie

Uusi kirjasto on hieno. Niin hieno, että sivukirjastot voidaankin lakkauttaa. Kuka niihin pölyisiin majoihin enää haluaa mennäkään.

3

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sivusta seurannut

      mutta outo henki vallitsee koko alalla.

      • Kirjaston asiakas

        Tosi outo henki niin. Meinaavat sulkea kesäksi ison joukon sivukirjastoja. Julin sulkee ovensa jo tässä kuussa. Lainaa siinä sitten dekkareita kesäksi, höh!


      • Kirjaston työntekijä
        Kirjaston asiakas kirjoitti:

        Tosi outo henki niin. Meinaavat sulkea kesäksi ison joukon sivukirjastoja. Julin sulkee ovensa jo tässä kuussa. Lainaa siinä sitten dekkareita kesäksi, höh!

        Vai outoa meininkiä? Julinin kaunokirjallisuus- ja taideosaston sulkeminen EI johdu kesästä vaan muutosta. Julinin kokoelmia siirretään juuri nyt remontoituun vanhaan pääkirjastoon, jossa ne käsitellään yksitellen uutta lainausautomatiikkaa varten ja hyllytetään. Kirjamäärä on sen verran suuri, että muuttoon menee neljä kuukautta - ja kirjaston työntekijätkin ovat lomalla sinä aikana. Dekkareita saa lainaksi isoimmista lähikirjastoista, jotka ovat koko kesän auki. Eikä ole henkilökunnan vika, että kirjastot ovat kiinni, syylliset ovat toisaalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe