on se surullista seurata,joidenkin nuorten ja vähän vanhempienkien suhtautumista huumeisiin,kannabis...ym."miedot huumeet"siitä seuraa aina vahvemmat kamat.joka johtaa aina perheen hajoamisiin,koulun lopetukseen,itsemurhaan..jne..kun kyseisiä aineita löytyy koskelais asunnoista,lehdet kirjoittaa,kun kyse olis näpistyksestä tms.yhteiskunta kääntää päänsä,jos se siitä.paskat,herätkääääää.....
huumeet
dö.
101840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siis lehtien vika, kun ne kirjottaa liian pienellä fontilla...
Onko tämä Provo?
Onhan se surullista tietenkin, paitsi sen itse käyttäjän suusta. Jakajat sais ampua avaruuteen mömmöineen päivineen, ja yhden tekevää on Kuinka Pienellä fontilla kuka kirjoittaa ja mitäkin.
Järki päähän sen myssyn sijaan.
Terkkuja vanhemmille ja ei niin vanhemmille.
Pitäisköhän tänne aikansakuluksi alkaa vihjailemaan. Ihan aikuisia ja töissä käyviä, yksityisyrittäjiäkin tulee muutama mieleen.
joo,sen verran elämää kokeneena voin sanoa jos asioista puhutaan niitten oikeilla nimillä,aina parempi...vihjaa vaan niistä epäilyksistäsi,jos sinulla on todisteita,ei riitä pelkkä epäillys tai vainoharhaisuus..
on minuakin epäilty narkkariksi. Katos, kun käyn baarissa enkä juo muuta kun limua, niin heti juttu kiertään, että narkkarihan se on kun ei juo. Tästä on jo muutama vuosi ja nyt olen oppinut, että otan aina kokikseni drinkki lasiin.Ja joraan hulluna edelleen, mutta eipähän ole enää kukaan huhuillu kun luulevat, että juon viinaa...
kun täällä näköjään poistetaan vihjailu viestit TMS. vaikka ei käytä nimiä , osotteita tai saatana edes ihonväriä (en ole rasisti) niin täältä ne häviää pienetkin purnaukset ja kannanotto kirjoitukset hukkuu. taitaa olla semmoinen juttu että suomessa ja jämsänkoskella ei pelaa sananvapaus sitten lainkaan.. . . .
on muuten aika hiljainen saitti tää jmsk:n kaksneljä voorumi... eli ei taida olla koskelaislla paljoa sanomista,purnaamista,tunteita tai mielipiteitä... joten minäkin lopettelen tän kirjoittelun tähän kokonaan.
...ainakin tältä illalta
tarkoititko sitä viestiä joka oli tänne kirjoitettu nimimerkillä "koskelaane" joskus pe-la aikoihin männeellä viikolla? se viesti ainakin katos yht'äkkiä kuin pieru saharaan....tuhka tuuleen tai silleen.
Huumeista ei puhuta koskaan liikaa, eikä koskaan liian avoimesti. Pienestäkin epäilystä pitäs heti soittaa poliisille.
Vanhempien kesken puhuminen saattais katkaista lasten kokeilut, mutta teineistä ylöspäin sotto poliisille aina kun vähänkin hajua ilmassa.
on se kyllä hassu juttu että noita huumeita pyörii näinkin pienellä paikkakunnalla noinkin paljon.. mutta jos aletaan puhumaan noista "seurauksista" kun alkaa käyttää aineita niin, enpä ole kuullu että tällä kylällä olis tehty yhtään itsemurhaa huumeitten takia, ainakaan sen aikana mitä itse olen asunut (n. 12 vuotta) itse polttelen kannabista ja silti en koe itseäni narkkariksi tai mitään vastaavaa.. ja koulutkin jäi kesken jo paljon ennen "polttelun" aloittamista..mutta jokainenhan totta kai saa tehdä omat johtopäätöksensä huumeista.. mut jokainen eläköön elämänsä omalla tavallaan.
"mut jokainen eläköön elämänsä omalla tavallaan"
Mua jotenkin tökkäs hiukan sisuksista tämä sun tokaisu. Ei sillä että kellään olisi oikeutta puuttua täysi-ikäisen ihmisen omiin valintoihin..
Mutta:
A. Huumeet, kuten kannabis on, ei ole sallittu aine Suomessa.
B. Se ei ole ihan sama jos ihmisestä välittää, etteikö koittaisi ohjata lähimmäistään oikeampiin (< onks tua suomalainen sana :D ) valintoihin, kuten kieltäytyminen huumeista.
C. Jokainen aikuinen on minusta osaltaan vastuussa meidän lapsista. Tarkoittaa kiteytettynä sitä, ettei lapsille (jotka ovat usein naiveja, eivät ajattele asiaa pitemmän päälle) tule tarjota minkäänlaista "kamaa", ei edes tupakkaa koska aikuisen velvollisuus on myöskin ohjata/tukea lasta, kuten myös yrittää edes noudattaa lakia.
Asiaa voi tarkemmin pohtia tyylillä sillä, et miettii jos itsellään olisi omia lapsia jne..
En siis puhu mistään ihmisen rakkaudesta toiseen ihmiseen, vaan siitä että valinnoilla, teoilla voi vaikuttaa ja pitääkin yrittää vaikuttaa. Ei aineita lapsille (alle 18v), eikä kyllä mieluusti muillekkaan.