Nyt ei ole hyvä aika valmistua

jarmo

Kyllä se niin on, että kyllä tällä hetkellä kannattaa vielä pitää opiskelupaikassa kirjansa, tehdä mahdollisesti osa-aikaisesti työtä ja ottaa paperit koulusta ensi keväänä tai syksynä, jolloin koko Suomen taloudessa on näkyvissä jo parempaa. Järkevämpää on kouluttaa itseään muutamilla lisäopintojaksoilla, kuin maata työttömänä vain tylsistyneenä. Joka ala on tällä hetkellä aika down, IT-alan suuret investoinnit jäissä ja kohuahan aina koko IT nostattaa. Valtaisat voitot vain tyydyttävät.

Itse olen metsä-firmassa it-hommissa. Ammattikorkeakoulussa opiskelen tietojenkäsittelyä, toisella silmällä aina vilkuilen parempia paikkoja. Valmistua voisin jo pian, mutta työn ohessa lisäkurssit kiinnostavat, jo omaksi hyödyksikin.

Täällä minun seudullani on kohtuullinen työmarkkinatilanne kuitenkin, itse en 28-ikävuoteen mennessä ole kertaakaan ollut työttömänä. Hakuprosessi on vain pirullinen.

Paprutehtaan it-hommissa on kyllä aika leppoista, rassaahan sekin alkaa, että oikeasti siellä porukka vain luumuilee, päivisinkin missä lie pyörivät.Palkka on hyvä työkuvaan nähden, todella hyvä. Ikinä en kuitenkaan tuolla tuotannossa töissä olisi, kuuma kuin helvetissä ja kamalan paskasta ja haisevaa.

Ainahan sitä voi jotain muutakin tehdä, mutta kurjaa se on.

4

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krp

      Kovasti on hattuun hommasi noussu mutta myös sinä tulet tippumaan perseeellesi vielä ja kovaa.
      Korvantaustasi ovat vielä märät mutta ei aikaakaan kun olet iässä ettet kelpaa enään mihinkään kun et muuta osaa ja halveksuen katsot työtä jossa saattaa kätesi jopa likaantua.
      Itse olen hankkinu monta ammattia enkä väheksy mitään työtä.
      Olen ollu maataloudessa, tehtaalla, metallitöissä, autokorjaamossa ja myös it-alalla töissä ja milloinkaan en kehtaisi sanoa jotain työtä huonoksi.

      Naapurini on hyvä esimerkki liiallisestä ylpeydestä ja yhden ammatin varassa elämisestä. It-alalla hänkin työssä ja hulluina vuosina muutti hesasta naapuritontille rakennuttamalleen komealle talolle kolme henkeä ja talo 2½ kerroksinen autoja, moottoripyörät ja jopa kaivurikin pitää olla jne. Ylpee koko poppoo oli kun muutti eikä muutaman itsekehunsa jälkeen ole meikäläiselle muuta virkannu.

      Välillä piti näyttäviä juhlia ja muuta leventelyä. Mutta yhtäkkiä tulikin hiljaista ja mies tuntu siltikin olevan kotona pitkät ajat kunnes selvisi että työpaikka mistä niin paljon sitä palkkaa oli maksettu olikin tehny konkan ja kaikki työttömäksi.

      Kaikki rehentely kalusto on nyt myyty ja talo on vielä jäljellä mutta tuskin kauaa menee kun sekin lähtee kun töitä ei ole ja jätkä ei muutakaan osaa. Ja näitä samalaisia uusavuttomia it jättivelkatyöttömiä on paljon.

      Eivät muuten vieläkään katsokaan minuun päin kun menen ohitse ja tällä kertaa varmaan hävettää ja nolottaa niin paljon.

      • adsa gsad

        Ja omasta viestistäsi paistaa kateus ja vahingonilo. Mukavaa elämää vain sinullekin!


      • Krp
        adsa gsad kirjoitti:

        Ja omasta viestistäsi paistaa kateus ja vahingonilo. Mukavaa elämää vain sinullekin!

        Miksi olisisn kateellinen ylivelkaantuneelle kohta talonsa menettävälle naapurille kun itselläni on velaton ok-talo.
        Vahingoniloa tunnen kylläkin ja se on ihan oikein isottelijoille ja taidat itse juuri olla samanlainen kerskailija ja nyt vituttaa kun kaikki on menny ja velkaa on siltikin vuosikausiksi.

        Rytsölä oli yksi esimerkki siitä kuinka rehvastelijoille yleensä käy kun raha-asiotten hoidosta ei tiedetä mitään vaan keskitytään ökykaluston hankkimiseen. Rytsölä väitti itseään yrittäjäksi vaikkei tiedä yrittämisestä hölynpölyä.


      • naps

        Pieni selkäsauna välillä parantaa aivojen verenkiertoa. Pätee moneen tyyppiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      651
      8000
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2289
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2203
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1779
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1270
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1243
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1169
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      850
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      821
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      756
    Aihe