Mikä pelin nimi?

ei muista itse

Terve
eli en nyt muista pelin nimeä eli peli on tälläinen
siinä on puualusta ja sit siinä on puutappeja ja sit aina hypitään puutapin ylitse ja poistetaan ylihypityn nappula pois. Ja yritetään että laudalle jäisi yksi puu tappi

5

5202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelihaluinen.
      • kiitooss

        juuri tuota tarkoitin kiitos sinulle


    • pelle hermanni

      peli myydään myös nimellä Pomppis, Jumping (Nelostuote Oy nykyinen Tactic.

      • tarkistin asian

        Minulla on eräs vanhahko kirja, Otavan Mitä Missä Miloin - Ongelmakirjassa vuodelta 1958 (neljäs painos vuodelta 1969). Siinä sivuilla 129-131 tästä pelistä muunnelmineen kerrotaan tästä pelistä eri muunnelmineen, ja niistä käytetään nimitystä erakkopelit. Tunnetuin muunnelma, jossa on 33 koloa ristimäisellä laudalla ja 32 nappulaa, on sen mukaan "englantilainen erakkopeli", ja muunnelma, jossa ristin sakaroiden väliin on kuhunkin lisätty yksi kolo siten, että koloja on kaikkiaan 37, on "ranskalainen erakkopeli". on 37 ruutua. Lisäksi kirjassa mainitaan pelistä myös shakkilaudalla pelattava versio.


    • Anonyymi

      Erakkopeli eli lautapasianssi. Erakkopelistä oli Ongelmakirjassa, v. 1960, toim. Ahtokari. Kirja oli pehmytkantinen pokkari sisältäen monenlaisia tehtäviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      153
      2523
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      74
      2363
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      68
      2005
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      109
      1808
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      117
      1733
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1548
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1514
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      39
      1375
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1201
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1194
    Aihe