Lasten kanssa menossa ja hotelli varattu tuolta alueelta. Nyt olen kuullut tosi ristiriitaista palautetta alueesta.
Toiset sanoo, että on hyvä ja hyvät kulkuyhteydet.
Toiset väittää, että on tosi levotonta, huora-aluetta eikä kunnon ravintoloita.
Mitä uskoa??
Onko Gare du Nord levotonta aluetta?
9
3104
Vastaukset 9
...ei tarvitse lähteä kuin pienen matkan päähän, niin alue on ihan rauhallista. Eli Gare du Nord-alueena myydään myös tosi mukavia ja rauhallisia hotelleja.
Olin viikon lasten kanssa Cadet'n metroaseman vieressä ja seutu oli rauhallista, jopa voisi sanoa hiljaista jos ei ota huomioon Rue Lafayettia.- ****
Meidän hotelli on lähellä La Chapelle metroasemaa.
Osaatko sanoa siitä seudusta mitään? - en osaa sanoa mitään
**** kirjoitti:
Meidän hotelli on lähellä La Chapelle metroasemaa.
Osaatko sanoa siitä seudusta mitään?mutta sen sijainti on hankala jos aiotte kulkea sieltä käsin Pariisin keskutaan. La Chaplleen metroasemalle kulkee tunneli Care de Nordilta. Tunneli on noin 400 metriä pitkä. La Chapellen metroasemalta kulkee vain metrolinja 2 ja sillä ei pääse keskustaan. Joutuu vaihtamaan metroa jollain asemalla. Tai sitten kulkemaan tuon tunnelin läpi Care de Nordilla olevalle metroasemille linja 3 ja 4. Toiseen noistakin taitaa olla tunneli.
Keskustaan pääsee suoraan vain metrolla 4 ja sähköjunilla jotka kulkevat Care de Nordin kautta.
Care de Nordilta on noin 35 minuutin matka Seinen rannalle keskutaan joten teidän matkanne hotellista keskutaan tulee viemään vähintäin tunnin yhteen suuntaan.
http://www.parisinfo.de/images/paris-metro-plan-karte.jpg
La Chapellen alueella asuu kirjo ihmisiä monista eri maista mutta ei siellä ole sen vaarallisenpaa kuin muuallakaan. Alueelta löytyy paljon halpoja etnisiä ravintoloita ja ruoka on todellakin hyvää. Prostitutiota esiintyy mutta mitäs siitä välittämään. - ***
en osaa sanoa mitään kirjoitti:
mutta sen sijainti on hankala jos aiotte kulkea sieltä käsin Pariisin keskutaan. La Chaplleen metroasemalle kulkee tunneli Care de Nordilta. Tunneli on noin 400 metriä pitkä. La Chapellen metroasemalta kulkee vain metrolinja 2 ja sillä ei pääse keskustaan. Joutuu vaihtamaan metroa jollain asemalla. Tai sitten kulkemaan tuon tunnelin läpi Care de Nordilla olevalle metroasemille linja 3 ja 4. Toiseen noistakin taitaa olla tunneli.
Keskustaan pääsee suoraan vain metrolla 4 ja sähköjunilla jotka kulkevat Care de Nordin kautta.
Care de Nordilta on noin 35 minuutin matka Seinen rannalle keskutaan joten teidän matkanne hotellista keskutaan tulee viemään vähintäin tunnin yhteen suuntaan.
http://www.parisinfo.de/images/paris-metro-plan-karte.jpg
La Chapellen alueella asuu kirjo ihmisiä monista eri maista mutta ei siellä ole sen vaarallisenpaa kuin muuallakaan. Alueelta löytyy paljon halpoja etnisiä ravintoloita ja ruoka on todellakin hyvää. Prostitutiota esiintyy mutta mitäs siitä välittämään.Eiköhän me pärjätä tuon matkan kanssa, kuulostaa samalta, jos nyt lähdettäis kotoo Helsingin keskustaan :) Metromatka on kuitenkin osa Pariisia, metroa kun ei lapset täällä Suomessa käytä. Mutta hyvä varautua pitkään matkaan. Tietää vähän, monelta pitää lähteä liikenteeseen.
Kiva kuulla, etten ole ihan slummiin lapsiani viemässä ja että sieltä ruokaakin löydetään! Vähän jo kerkesin säikähtämään! - ---
*** kirjoitti:
Eiköhän me pärjätä tuon matkan kanssa, kuulostaa samalta, jos nyt lähdettäis kotoo Helsingin keskustaan :) Metromatka on kuitenkin osa Pariisia, metroa kun ei lapset täällä Suomessa käytä. Mutta hyvä varautua pitkään matkaan. Tietää vähän, monelta pitää lähteä liikenteeseen.
Kiva kuulla, etten ole ihan slummiin lapsiani viemässä ja että sieltä ruokaakin löydetään! Vähän jo kerkesin säikähtämään!Gare du Nordilta menee keskustaan myös RER-junia. ne saattavat olla nopeampiakin kuin metrot, koska ne eivät pysähdy yhtä monilla asemilla.
Minusta tuo 35 minuutin matka-aika kuulosti hiukkasen pitkältä tuolle välille...
- päiväsaikaan ok
Gare du Nordin alue on enemmänkin vähän nuhruista, mutta päiväsaikaan täysin turvallista (tarkoittaen iltakymmeneen saakka). Alueen kahvilat ovat jääneet mieleeni kohtuullisin hinnoin ja ihan hyvin tuottein.
Keskustaan matkaan ei kulu tuntia - ei edes vaikka joku juna jäisi välistä.
Jos kuljet vilkkaimpia katuja, joissa paljon liikennettä niin vältät pääosan huorapaikoista - Metroasema
Olimme viime vkonloppuna Pariisissa.
Hotelli 100 m päässä ao. asemasta ja Moulin Rougen kohdalla.
Alue on täysin OK. Kulkeminen keskustaan erittäin helppoa ja nopeaa, Pariisin metro lienee yksi suurkaupunkien selkeimpiä mitä on.
Ympäri Pariisia pääsee näppärästi, kannattaa ostaa vähintään 10 lipun pakka.
CDG:lta pääsee RER B:lle kentällä, hissillä alakertaan ja sieltä oppaiden mukaan asemalle, lippu keskustaan 8,10 EUR, samalla lipulla pääsee Metrolla mille asemalle tahansa.
Eka - vaan ei taatusti viimenen kerta Pariisissa!!!- ***
Kiitos tästä vastauksesta.
Vähän rauhoitti.
Eihän tässä mitään, jos aikuisten kanssa tai yksin reissais, mutta kun lapset on mukana, niin vähän jännittää, että minkälaiseen slummiin heitä olen viemässä, kun sai matkan niin halvalla...
- ***
Tultiin just takasin reissusta ja hyvin meni :)
Alue oli ihan ok. Metro oli vieressä ja Gare du Nordin asema myös. Sieltä päästiin kätevästi suoraan lentokentälle.
Alueella asui paljon maahanmuutajia, mutta olivat ihan tavallisia ihmisiä. Siellä oli paljon paikallisten pieniä kauppoja ja ravintoloita.
Ei mitään "epämääräistä" ja lasten kanssakin oli ihan turvallista liikkua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761069- 42784
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden218648Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34482- 23468
- 37433
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70425Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52399Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga44399- 18393