Metro-auto Tampere ei osaa korjata

Tapion

Veimme autoni Opel Zafira turbo diesel merkkihuoltoon Metro-autoon Tampereen Hatanpäälle, koska auto ei käynnistynyt kunnolla. Korjaamo kertoi mitanneensa hehkutulpat ja että autoon täytyi vaihtaa hehkutulpat. Kolme neljästä tulpasta saatiinkin vaihdettua, mutta neljäs katkesi irroitusyrityksessä. Tämän jälkeen tulppaa oli yritetty porata pois. Porausyrityksen yhteydessä poran terä oli katkennut reikään eikä neljättä hehkutulppaa saatu vaihdettua. Laskua tästä "korjauksesta" oli kertynyt 317,72 euroa.

Olin akillesjännevamman vuoksi sairauslomalla ja vaimoni haki auton Metro-autosta 26.9.07. Hänelle ei oltu kerrottu mitään, että tällainen vahinko oli tapahtunut. Kun kotona luin korjausraportin havaitsin, että yllä oleva tarina oli kirjoitettu korjausraporttiin.

Otin yhteyttä Metro-autoon ja kerroin, mitä oli tapahtunut. Huoltoneuvoja sanoi hyvin ylimielisesti "sellaista sattuu". Hän myös kertoi, että seuraava konsti saada tulppa pois on irroittaa sylinterikansi ja ottaa hehkutulppa pois alakautta. Hän sanoi myös, että koska virhe oli heidän, minulle ei tästä tule kustannuksia. Samaa sanoi korjaamopäällikkökin puhelimessa.

Sylinterikansi otettiin irti, tulppa poistettiin ja moottori kasattiin toisella korjausyrityskerralla. Kun menimme hakemaa autoa, tyrmistykseni oli valtava, kun minua vaadittiin maksamaan kokonaan tuo toinen korjausyrityskerta, hinta 1.502,72.

Auto luovutettiin kunnossa olevana. Heti ensi metreillä huomasin, että autosta olivat tehot kokonaan kateissa. Auto kulki hädin tuskin 120 km/h ja vakionopeudensäätimellä hyytyi yli 10km/h ylämäissä. Tämän oli mekaanikkokin todennut koeajossa, mutta silti auto luovutettiin kunnossa olevana.

Vein auton takaisin Metro-autoon (kolmas kerta siis) ja siellä todettiin ja tunnustettiin, että olivat kasanneet alipaineletkut väärin. Hain taas auton ja se luovutettiin kunnossa olevana.

Kun sitten kotona käynnistin autoa, se ei edelleenkään käynnistynyt kunnolla. Vein auton neljättä korjausyritystä varten Metro-autoon. Kun menin hakemaan autoa, huoltoneuvoja sanoi,että eivät olleet löytäneet vikaa ja eivät itsekään olleet saaneet autoa edes huoltohallissa kunnolla käyntiin. Huoltoneuvoja ehdotti seuraavaksi kokeiltavaksi ruiskun vaihtoa, hinta yli 2.000 euroa. Tähän leikkiin en enää lähtenyt.

Vein auton Tampereella Dieselpoikiin ja siellä auto saatiin oitis kuntoon, hinta 60 euroa.

Tämä asia on nyt Kuluttajavalituslautakunnan tutkittavana.

Edellinen Zafirani paloi v. 2006 Tapaninpäivänä muutama päivä Metro-auton korjaamokäynnin jälkeen.

Älkää hyvät ihmiset viekö autoanne Metro-auto Tampere Hatanpäähän peukaloitavaksi.

1

1259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe