Tapahtumia São Miguelilla

Ponta Delgadan elämämenoa värittää parin viikon kulutta vajaan viikon ajan perinteinen Santo Cristo dos Milagres juhla. Varsinaiset juhlapäivät ovat lauantai 26.4. ja sunnuntai 27.4., mutta alkuun päästään jo perjantai-iltana 25.4. Juhlan vietetään pääsiäisestä viiden viikon päästä, joten sen paikka kalenterissa vaihtelee.

Santo Cristo dos Milagres Ponta Delgadassa on Azorien suurin vuosittainen uskonnollispohjainen tapahtuma. Varsinainen juhla kulkueineen sai alkunsa huhtikuussa 1700, mutta sen juuret ovat 1500-luvulla.

Juhlan keskipisteenä on Kristuksen rintakuva, jonka vuosien varrella kerrotaan tehneen ihmetöitä. Kuva on peräisin paavilta Roomasta, josta se tuotiin Água de Pauhin rakennettuun nunnaluostariin 1500-luvulla. Paikka oli kuitenkin siihen aikaan turvaton ja niinpä nunnat katsoivat parhaimmaksi muutta luostarista pois. Osa heistä tuli Ponta Delgadaan, jonne nykyisen Campo de São Fransisco -aukion reunalle perustettiin luostari nimeltä Nossa Senhora da Esperanca, jossa kyseistä Kristuksen kuvaa säilytetään.

Juhlan päätapahtumat pyörivät juuri Campo de São Fransisco -aukion ympärillä, jossa sijaitsee myös São Josén kirkko (Igreja de São José) mutta sunnuntainen (27.4.) suuri kulkue tekee pitkän reitin Ponta Delgadan keskustassa. São Fransiscon aukiolla näkee mm. kiittäviä ja apua pyytäviä uskovaisia polvillaan ryömimässä. Samalla kentällä myös julkiset yhteisöt, mm. palokunta ja moottoripyöräkerho, osoittavat kunnioitusta Santo Cristolle, muistaakseni lauantaina aamupäivällä.

Tapahtumalla on myös sekulaarinen puolensa, sillä tuohan se Ponta Delgadaan merkittävästi rahaa. Alueen katujen varsilla on runsaasti mm. ruokakioskeja, tasca, joissa myydään perinteistä ruokaa ja juomaa.

Satama-alueella São Bras -linnoituksen vieressä ja São Fransiscon aukion välittömässä läheisyydessä on pienehköt messut ja myyntinäyttely 25.4.-1.5. Viime vuonna sisäänpääsy maksoi yhde euron. Alueella on nähtävänä ja ostettavana mm. käsitöitä ja muuta alueen tuotantoa. Näyttelyn teemana koti, maa ja meri.

Maanantaina 28.4. on Coliseussa (teatteri lähellä São Fransiscon aukiota)siirtolaisen juhla, ilmeisesti illalla, Festa do Emigrante, jossa esitetään mm. azorilaisia kansantansseja. Samaisessa teatterissa on Santo Cristo -juhlan aikaan avoinna azorilaisesta taiteen tuotannosta kertova näyttely Feira das Artes (25.-28.4, klo 22-01).

Maataloudesta kiinnostuneille on mielenkiintoista nähtävää tänä vuonna São Miguelin saarella toukokuussa (23.-26.5)pidettävässä maatalousnäyttelyssä. Oletan, että näyttely pidetään Ribeira Grandessa sijaitsevalla suurella näyttelyalueella. Noin 70 prosenttia Azorien kansantuotteesta tulee maataloudesta (ja maidosta), joten tapahtuma on merkittävä ja todella mainio tilaisuus tutustua etenkin karjatalouteen.

Kesäkuussa Portugalin ilmavoimat juhlivat 56 toimintavuottaan Azoreilla. Ponta Delgadan juhlatapahtuma on 21.6. Oletan, että siihen kuuluu ainakin ilmailunäytös.

Huomatkaa, että juhannusta vietetään myös Azorreilla ja juhlat saattavat olla varsin pitkät. Vila Franca do Campossa ne kestivät viime vuonna kymmenisen päivää.

Lähiaikojen juhlapäiviä ovat täällä 25.4., joka vallankumuouksen muistopäivä, Dia de Liberdade, sekä Vappu. Näihän liityvät juhlallisuudet tapahtuvat yleensä kaupungin porttien alueella (Portas da Cidade), Goncalo Velhon aukiolla (Praca Goncalo Velho)

2

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • malttamaton

      MOI!!

      Joku tässä aikaisemmin mainitsi kesäkuussa olevasta rallista. Milloin on sen tarkka ajankohta?? Tai onko kesäkuussa mahdollisisti joitain muita kovaäänisiä tapahtumia?? Se ilmavoimien jutskahan on sitten loppu kesäkuusta.

      • Azoreilla ajetaan vuosittain huhtikuusta lokakuuhun seitsemän rallin sarja, jolla ratkaistaan Azorien rallimestaruus.

        Rallit ajetaan eri saarilla ja niistä Ribeira Granden osa-ajo 2. ja 3. toukokuuta, Sata Rali Acores 3.-5. heinäkuuta sekä sarjan päättävä Lagoan ralli 3. ja 4. lokakuuta tapahtuvat São Miguelilla eli sillä suomalaisten lomasaarella.

        Kesäkuun (6. ja 7. päivä) ajot (Rali Ilha Azul) ovat tietääkseni Faialin saarella.

        Ribeiran Grande Rallia ajettaneen mm. tieosuuksilla Pico da Pedra, Marques, Lomba da Maia / Achada das Furnas e Ribeira Grande.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      74
      4282
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2748
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2507
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      110
      2336
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2203
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      611
      1957
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      24
      1688
    Aihe