Heips! Eli meillä oli tänään 3kk neuvola,ja tytöllä tämä Moron heijaste ja hieman vielä tarraamisheijaste esille..Useassa lähteessä kuitenkin lukee että kaikkien heijasteiden olisi tullut kadota 3kuukauteen mennessä. Stressaan, mutta turhaanko?
Varhaisheijasteet ja 3kk neuvola
Äiti+tyttövauva
41072
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sama juttu että morotti vielä vähän kun oltiin neuvolassa mutta eipä siihen mitään sanottu! Älä huoli, kyllä se siitä..
Moron pitäisi hävitä siinä 4kk paikkeilla ja tarttuminen sormilla 3kk paikkeilla.. varpailla tarttuu viel reilu puol vuotiaaks.. ei nuo niin päivän päälle ole, joten turhaan olet huolissasi. Jos nuo johonkin viittaisivat, olisivat heijasteet niin voimakkaita, että terkkari olisi siihen jo puuttunut!
Tuli jo parempi mieli :) Täytyy siis vain odotella seuraavaa neuvolaa ja toivoa että silloin on jo hävinnnyt :)
että pitäisi hävitä 3 kk mennessä. Olin itse huolissani oman lapsen kohdalla kun 4 kk neuvolassa vielä vähän tuli moroa esille. No sanoivat, että yleensä heijasteet katoavat 3 kk mennessä, mutta "huolestuvat" neuvolassa vasta, jos yli 6 kk ikäisenä esim. tuo Moro tulee esille.