Eli,kun yritän ottaa yhteyttä langattomaan verkkoasemaan kaapelin välityksellä (10.0.0.2) niin mitään ei tapahdu. Mitä täytyy muuttaa verkkoasetuksissa.
langaton verkko
metsähiiru
4306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hiukan enemmän voisit kertoa laitteistostasi, mutta lonkalta heittäisin, että sinun pitää muuttaa IP-osoitteesi kiinteäksi, esim. 10.0.0.1, maski 255.255.255.0:aan ja välityspalvelin 10.0.0.2:een. Yleensä pelaa.
A-Link RR24AP, ja kun noudatin neuvoasi niin seuraava viesti tuli pienen odottelun jälkeen selain ikkunaan....(Palvelin osoitteessa 10.0.0.2 vastaa pyyntöihin liian hitaasti.) ei aukea edelleenkään....Nyyh.
Tuttu peli tuo RR24AP ja sen kyllä pitäisi kytkeytymän juuri esittämälläni tavalla. Tarkista myös selaimestasi, ettei siellä ole mitään omia virityksiä välityspalvelimien tai oikeuksien suhteen, kokeile toisella selaimella, resetoi RR24AP resettinappulasta varmuuden vuoksi ja yritä myös komentokehotteelta pingata osoitetta 10.0.0.2. Pingaa varmuuden vuoksi myös itsesi, siis 10.0.0.1. Ota puhelinpistoke pois seinästä.
Onhan kaapeli ja verkkokortti ajureineen varmasti kunnossa ynnä muuta mukavaa tarkastettu?
kun syötän IP-osoitteeni kiinteäksi eli 10.0.0.1 ja yritän laittaa aliverkon peitteeksi 225.255.255.0 niin kone herjaa että, "antamasi aliverkon peite ei kelpaa"! Mikä ihme tossa oikeen on?