Olen vasta aloittamassa kestovaippojen kokeilun ja nyt mietityttää voisiko noita kestovaippoja tilata halvemmalla ulkomailta eli oletteko tilanneet kestovaippoja ulkomailta? Olen ajatellut kokeilla all in one vaippoja niiden helppouden vuoksi ja lähinnä Kushies vaipat kiinnostaisivat. Kertokaa kokemuksistanne te jotka olette tilanneet vaippoja.
kestovaippoja
5
971
Vastaukset
- 4:n äiti
Vaippoja voi tilata ulkomailtakin. En ole itse tilannut, mutta tiedän monien tilanneen. Niissä kannattaa huomioida se, että jos tilaa EU:n ulkopuolelta, ja tialuksen hinta ylittää tietyn rajan, menee tullimaksut siitä paketista.
Tiesithän, että monissa AIO vaipoissa on sellainen "ominaisuus", että ne kuivuvat todella hitaasti, eikä niitä (yleensä) saa laittaa kuivausrumpuun. Itse tykkään kotimaisista Tiris AIO vaipoista, joiden rakenne on sellainen, että ne kuivuvat yhdessä yössä, tai hyvällä säällä jopa nopeamminkin. Mutta joidenkin mielestä 3 vuorokauden kuivumisaika on kohtuullinen. Minusta se on ikuisuus.
Ja vielä se, että jos käyttää vain hitaasti kuivuvia vaippoja, tulee se kalliimmaksi kuin nopeasti kuivuvat vaipat, koska niitä hitaasti kuivuvia pitää olla enemmän. - kestoilija
Suomessa kestovaippailu on aika edistynyttä verrattuna moneen muuhun paikkaan, joten mitään kovin hienoa ja ihmeellistä (jota täältä ei saisi) ei ulkomailta löydy. Ja harvoja vaippoja saa ulkomailta juurikaan halvemmalla. Nyt dollarin kurssin vuoksi voi kannattaa ostaa amerikkalaisia vaippoja (esim. fuzzeja tai swaddlebeesejä) jos löydät kaupan joka toimittaa tänne ja tilaat tarpeeksi pieniä satseja välttääksesi tullit.
Oletko lukenut kestovaippainfon tietokannoista kommentteja kushies-aio:sta? En itse noita hankkisi ollenkaan, en ainakaan kokeilematta. Ovat senverran vanhanaikaisia (istuvat harvalle, sisältävät pvc:tä, eivät ime kunnolla, ovat tönkköjä eivätkä toimi kauaa ilman ylimääräistä kuorta...) että muita vaihtoehtoja kokeilisin ennenkuin isommin investoisin. Toki noistakin jotkut tykkäävät.
Vaikka aio:t tuntuvat ensimietinnällä helpoimmilta vaihtoehdoilta, taskuvaipat voivat silti olla kätevämpiä. Ne kuivuvat nopeammin ja imun määrää on helppo säätää tarpeen mukaan. Hyviä aio-vaippojakin kyllä löytyy, mutta pelkästään niiden varaan en ehkä vaippakaappia rakentaisi. - mametsu68
mulla ois 4 kpl Kushies all in one vaippoja, kaks ihan uutta ja kahta oon kokeillu pojalla yhdesti. Yks äitiyspakkauksen kestoki ois ihan käyttämättömänä. Tee tarjous? Kushiesit maksoi 65e/4kpl ku ostin ne. 040-8411183/Tiina
- vastaa
Vertailin nettikauppoja ja tilasin Kanadasta niitä kushenin vaippoja 5 kpl postikuluineen hintaan 40 €. Kannatti siis vertailla hintoja hetken netissä.
- mametsu68
vastaa kirjoitti:
Vertailin nettikauppoja ja tilasin Kanadasta niitä kushenin vaippoja 5 kpl postikuluineen hintaan 40 €. Kannatti siis vertailla hintoja hetken netissä.
saat multa ne neljä kushienia ja sen yhden äippäpakkauksen vaipan 30 eurolla. puh.040-8411183/Tiina. Ne on mulla ihan ylimääräsinä tilanviejinä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5777531Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3342851Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3872064- 1271274
- 311243
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41169Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1041047- 911030
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h641013- 44882