Pesänselvittäjän määräämisestä

ylimääräiset kulut

Miten pitäisi menetellä, kun kuolinpesään määrättiin pesänselvittäjä ja ulkopuolinen perilliseksi pyrkivä valitti määräyksestä. Kun osakkaat eivät reakoineet KKO:hon asiassa, niin pesänselvittäjän sai määrättyä tämä "pesänryöstäjä". Yhdelle osakkaalle tuli kuluja oman valituksensa osalta, kun käräjäoikeus määräsi tämän ulkopuolisen oikeuskulut maksuun ja hän valitti siitä hoviin. Hovi antoi päätöksen, että pesänselvittäjän hakemisesta johtuneet kulut eivät olleet tämän osakkaan aiheuttamia kuluja.

Osakkaan hoviin valituksesta tuli kuluja ja ne on maksettu kuolinpesästä. Tehtiinkö väärin, että kulut maksettiin pesän tililtä, vai voidaanko ne katsoa pesänselvittäjän määräyksestä aiheutuneiksi kuluksi ja olisivat silloin pesän kuluja.

1

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veli Autio

      Valtion piikkiin toimivat asianajajat ovat vedonneet Ohy Arsenalin ajamissa jutuissa mms. tapauksiin KKO D 96/2326, KKO 1998:99, jossa konkurssikustannuksista eli siis pesän kuluista vastaamaan sitoutunut A ei pelkästään sitoumuksensa perusteella vastannut oikeudennistä pesälle aiheutuneista kustannuksista, kun pesä päätti velkojainkokouksessa jatkaa kanteen ajamista. Valtion piikkiin asiaa on mm. verottaja tulkinnut siten, että A:ta vastaan ajetun kanteen kustannuksista vastaa A, jos konkurssipesä jättää kanteen ajamatta velkojainkokouksen päätöksellä ja pesä näin menettää kanteessa vaaditut varat.

      KKO 1975 II 4 on myös kiintoisa, sillä kustannuksista vastaamaan sitoutunut velkoja oli tarkoittanut ainoastaan menettelyn kustannuksista vastaamista eikä pesän vireille paneman kanteen seurauksena syntyneiden oikeudenkäyntikulujen korvausvastuusta.
      Valtion piikkiin asiaa on tulkittu siten, että valtion läheisyhtiö voi ottaa vastuun siitä, että pesä ei aja kanteita, jotka sitä vastaan on nostettu, mutta ajaa kanteet kanteen nostanutta luonnollista henkilöä vastaan, joka vastaa kanteen kustannuksista.

      Suosittelen yhteydenottoa valtiovarainministeriöön, joka hoitaa jutun puolestasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      651
      7996
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2283
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2199
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1775
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1262
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1243
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1165
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      849
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      815
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      754
    Aihe