Juuri sain Nikonin kasikymppisen postista ja aikani ohjeita tutkailtuani kiinnitin pakettiobjektiivin (18-70) runkoon kiinni ohjeiden mukaan. Testasin näkymää etsimestä ja etsinkuva on ihan harmaa ja rakeinen? Johtuuko se siitä, että kamerassa ei vielä ole sisällä akkua tai muistikorttia? Ei kai sen tuollainen kuulu olla? Typeriä kysyy aloittelija...
tyhmä kysymys...
vastauksiaa
181507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Juu - eiköhän se siitä kirkastu,kun saat ladatun akun paikoilleen.Ja säädä sitten etsimen dioptriasäätö silmillesi sopivaksi.
Hyvän paketin ostit!
Peilijärjestelmässä ei etsinkuvan kirkkaus muutu, muuten kuin valovoiman mukaan. Akku ja sen lataus EI asiaan MITENKÄÄN vaikuta.
Juuri tämä on järjestelmän etu. Voi tähtäillä päiväkausia tarvitsematta laittaa virtaa päälle ja siten säästää akkua. Kun sitten kohde löytyy niin tarvitsee vain painaa laukaisinta, jolloin kamera käynnistyy ja laukeaa.
Todennäköisin syy hämäryyteen on okulaarin virheellinen säätö, joka jo mainittiin.
Etsin on silloin normaalin kirkas, mutta täysin epäterävä.
Yleensä diopterisäädöt on normaalinäköiselle ja laseja käyttävälle liki paikoillaan tehtaan jäljiltä, mutta mistä sen tietää, vaikka joku olisi liikkeesä ropeloinut säätöä.
Jos okulaari on säädetty pieleen näyttää etsinkuva epäterävältä ja harmaalta. "Rakeisuus" riippuu tähyslasin laadusta.
Mahdollisuus kaksi:
Joissakin kameroissa voi objektiivin lukita käyttöaukolle. Objektiivi palaa täydelle aukolle, vasta, kun se saa virran kamerasta.
Meretelmää käytetään mm. manuaalisten piraattiloitojen kanssa.
Koska kyseessä on Nikon on kakkos vaihtoehto epätodennäköinen. Halvoissa Nikoneissahan ei objektiivia voi himmentää käyttöaukolle.
Kylläpä se todellakin johtuu akusta.Muistelen joskus jostain lukeneeni tästä,että ilman akkua etsinkuva on tumma.
Nyt se sitten on varmennettu:Otin D200;n laukusta,kamerassa ei pariin kuukauteen ole ollut akkua paikoillaan ja laitoin siihen samanlaisen kittinikkorin,kuin kysjälläkin. Etsinkuva oli helvetin rakeinen ja tumma.
Akku paikoilleen,virta päälle - ja etsimessä yö muuttui päiväksi.Akku irti - ja etsinkuva tummeni jälleen.
En ole minäkään ennenvanhaan tällaista huomannut,mutta ainakin näissä diginikoneissa tuollainen omituisuus on.
En tiedä onko sama omituisuus kaikissa diginikoneissa,mutta ainakin tämä D200;käyttäytyy noin.
Selvennän vähän lisää:Ilman akkua etsinkuva on tumma,mutta akku paikoillaan etsinkuva on normaali-ei tarvitse olla edes virta päällä.
Kokeilin tuota D300;lla,siinä tapahtuu myös aivan sama ilmiö.
Kokeilin toisenmerkkisellä, eikä mitään vaikutusta! Yhtä kirkas koko ajan.
Kyseessä siis täysin paska kamera jos läpikatsomiseen akun vaatii.
Ainut järkevä syy on se, että kamera pistää objektiivin pienimmälle aukolle, jos se ei saa virtaa. Jousi vetää himmentimen kiinni.
Asian voit helposti todeta, kun katsot objektiivin sisään silloin, kun etsin on "pimeä".
Saman voi nähdä jo irrallisessa objektiivissa, joillakin kameramerkeillä.
En nyt muista kumpaan kategoriaan Nikon kuuluu, niihin, joissa himmennin on kiinni, vai niihin, joissa se on auki objektiivin ollessa irti rungosta.
Ota ja katso. Akku sinänsä ei mitenkään vaikuta optiseen etsimeen.
Himmentimen käyttöaukolle lukkiutumisominaisuutta käytetään joissakin kameroissa manuaalisilla loitolla tai palkeella kuvattaessa.
Valitaan aukko ja painetaan himmennin käyttöaukolle. Objektiivi irroitetaan himmennin painiketta samalla painaen, jolloin objektiivi jää himmennettyyn tilaan.
Sitten vain loitto tai palje väliin ja kuvaamaan. Hankalaa, mutta toimii.
Ei kuitenkaan toimi halvoissa Nikoneissa, tyyp. D40, D50, D60 jne, koska niissä ei voi objektiivia himmentää käyttöaukolle.
Vakava puute siis.
Otapa objektiivi irti ja katso sen läpi.
Miten on, onko himmennin kiinni, vai auki?
Jos himmennin on kiinni objektiivin ollessa irralleen on se luultavasti kiinni myös kamerassa, jos kobjektiivi ei saa virtaa (akku poissa).
Kun kamerassa on akku saa objektiivi virtaa ja avaa himmentimen täydelle aukolle. Akku tietysti pitää olla ladattu, mutta kamerassa ei tarvitse olla virta päällä.
Kukin voi itse päätellä onko kyseessä emämoka, vai "hyvä" ominaisuus.
Tuostakohan syystä vain Nikoneissa on aina akut ladattuna liikkeissä, mutta muissa merkeissä ei, eikä niillä siten pääse koe räpsimään.
Kuitenkin niiden läpi näkee ihan normaalisti.
Mistä hemmetistä te nyt oikein jankkaatte?
Kysymyshän oli siitä,tummeneeko etsin jos akku ei ole paikoillaan.Vastaus oli että tummenee.En tiedä miten se muunmerkkisissä kameroissa on,mutta ainakin näissä omissa Nikoneissa asia on noin.Ja objektiivin aukko on täysin levällään,olipa kamerassa akku paikoillaan tai ei,ei se siitä miksikään muutu akun irroittamisella.Se,mistä tämä etsimen himmeneminen ilman akkua johtuu,niin sitä en tiedä.
Millätavalla tuo ominaisuus tekee kamerasta paskan?Vai oletko hankkinut kameran vain pelkästään etsimen läpi tiirailuun? Meilläpäin näitä käytetään kuvaamiseen,jolloin näissä on akut paikoillaan.Voithan kokeilla omalla kamerallasi ilman akkua,miten kuvaaminen onnistuu.Joudut toteamaan,että paskan möivät.
Tämä etsinkuvan himmeneminen tapahtuu myös ilman objektiivia,joten se liittyy jollaintapaa rungon sähkönsaantiin,objektiivilla ei ole asiassa mitään tekemistä.
Olisko vielä jotain kysyttävää Nikoneista?
Täysin paska runko. Sellaista ei saa optisessa etsimessä tapahtua!!!!
Miksi mielestäsi runko on paska,jos etsin himmenee ilman akkua?? Odotan perusteluja.
Jos itse kuvaat kamerallasi ilman akkua,niin kerro kamerasi merkki ja malli,niin ostan itselleni samanlaisen.Eipähän tarvitse ladata akkuja.Puhutaan siis digijärkkäreistä.
Aika rohkea arvio noin äkkiä ajatellen ainakin kyseessä olevasta ominaisuudesta päätellen. Olen nyt toista vuotta käyttänyt D200 runkoa huomaamatta mitään erityistä paskaa sen toiminnassa. Kaikilla meillä tietysti on oikeus mielipiteisiin mutta hieman pitäisi perustella ennen kuin moisia lausuu tai ainakin siinä yhteydessä.
Jos lähtisin testaamaan mitä tahansa muuta runkoa niin varmasti siinä olisi ominaisuuksia joiden toivoisin olevan hieman erilaisia mutta tuskin niitä silti paskaksi väittäisin. Se on kaiken kanssa vähän niin, että jos ei osaa käyttää niin vikahan on laitteessa eikä käyttäjässä.
En ole itse nähnyt ko. ominaisuudessa mitään huonoa. Ainoa jota voisin kuvitella on mahdollinen akkukapasiteetin käyttö mutta voidaanhan sitä pitää etunakin. Jos olet ollut pitkään kuvaamatta niin heti näet onko akku aivan tyhjä ja voit vaihtaa vara-akun ja laittaa tyhjän varaukseen.
Sinänsä ominaisuuden varsinainen logiikka ei ole minulle auennut ja jos joku sen tietää niin olisin kiinnostunut kuulemaan.
.... trollin kanssa väitellä?
Itselläni on D70 ja siinä on ihan sama homma. Kyse ei ole himmentimestä, vaan siinä tähyslasilla on kaikenlaista vaihtuvaa informaatiota kuten päälle tai pois kytkettävä ristikko sekä ne tarkennuspisteitä osoittavat merkit jotka vaihtavat väriä sen mukaan mikä niistä on aktiivisena. Se systeemi vaatinee pienen jännitteen pysyäkseen organisoituneena ja ilman akkua informaatio leviää tasaiseksi sumuksi siihen tähyslasille ja tekee siitä etsin kuvasta tumman ja sumuisen paitsi ihan ylä ja ala laidassa, joissa on ohuet terävämmän alueen rannut. Tietysti tuon olisi voinut tehdä niin, että ristikko sun muut olisi piirretty tähyslasille kiinteästi, mutta Nikon on halunnut tämän valinnaisuuden tarjota käyttäjilleen ja etsinkuvan sumeneminen ilman akkua on aika pieni "hinta" siitä, että voin valita mitä viivoitusta tähyslasilla näkyy.
Olen käyttänyt Nikonin digejä muutaman vuoden (D 70;sta alkaen),mutta en ole tuota ominaisuutta edes huomannut.Kuten aiemmin kirjoitin,olen joskus lukenut/kuullut tuosta ilmiöstä,ja nyt tuo putkahti "tapetille" tämän ns. keskustelun myötä,joten täytyi itsekkin tuota kokeilla,ja noinhan siinä tapahtuu.
Objektiivin läpi tuleva valo (eli kuva) käännetään peilillä tähyslasille,josta sitä sitten katsellaan etsimen läpi,joten äkikseltään ajateltuna kameran virralla/virrattomuudella ei pitäisi olla asiassa mitään vaikutusta.
Mutta,näissä Nikoneissa kuitenkin on,joten tuo Mika2;n kirjoittama tähyslasijuttu varmaankin on todennäköinen selitys tuohon (vai oliko se peräti tieto?).
No - senverran itseänikin alkoi kiinnostamaan,että pistin Nikonin maahantuojalle kyselyn,että mistä johtuu - katsotaan mitä vastaavat,vai vastaavatko mitään.
Käytännössähän tuolla ilmiöllä ei ole mitään merkitystä,tällä foorumilla on vain joillain tyylinä alkaa "paskoittelemaan",kun ei asiasta sen enempää tiedä.
Minä en ole kyseistä ominaisuutta edes huomannut,vaikka olen muutaman vuoden Nikonin digejä käytellyt.Tämä asia tuli "tapetille" vasta tämän ns. keskustelun myötä.Harvemminhan näitä ilman akkua käytellään.
Tuo Mika2;n kirjoittama tähyslasijuttu on se todennäköinen syy moiselle ilmiölle.
Kiinostuin senverran asiasta,että laitoin kyselyn tuosta Nikonin maahantuojalle,katsotaan mitä vastaavat - jos vastaavat.Kerron sitten.
...kirjoitin tätä viestiä ennen pitkän jutun,mutta hävisi näköjään avaruuteen,nämä Suoli24;n sivut toimii jälleen kerran loistavasti....
Mitäs minä sanoinkaan näitten sivujen toiminnasta.. ;)
..perhana...
Tuossa Nikonin vastaus:
Etsimen nestekiteiden käyttäytyminen on vähän samantapaista kuin
automaattisissa hitsauslaseissa. Valo aiheuttaa tummenemisen ja hitsaaja
ei vaurioita silmiä. Tämä on hieman karkea vertaus mutta tämäntapaisesta
ilmiöstä on kyse. Ilman virtaa kiteet ovat asennossa joka aiheuttaa himmenemisen.
niin kuva kirkastuu. Sameus johtuu LCD näytöstä, joka on etsimessä ja jolla näytetään kaikki kameran infot (valotusajat, suljinarvot j.n.e.). Ilman sähköä se on samea, mutta kun saa "hituvirtaa", niin kirkastuu. LCD näytön virrankulutus on niin mitätön, ettei sillä ole ensinkään merkitystä mitä se kuluttaa. Eli kun käytät kameraasi, niin onghan siinä AINA oltava akku muutoinkin paikallaan vai mitä?