Mitenkä käytätte kännykkää ajossa? Itse käytän värinähälytystä ja pysähdyn jos tarvitsee soittaa tai vastata.
Ajattelin hankkia kuulokesysteemin. Miten kovassa vauhdissa ne toimii? Onko olemassa motoristeille sopivia malleja?
kännykän käyttö
13
2508
Vastaukset
- Kännykkämies
Mulla on kanssa värinähälytin.
Kun puhelin soi, vedän 100:n vauhdissa liinat kiinni, sammutan moottorin, otan hanskat pois, aukaisen kypärästä hihnalukon, otan kypärän päästä, vastaan puhelimeen,,,en ihan kerennyt,,,ehkä ensi kerralla olen nopeampi,,,- Avattavakypärämieäs
Osta avattava kypärä, kun tunnet puhelimen värisevan, lyö liinat kiinni 100:n vauhdista ja huikkaa puhelimeen: "oota vähä" ja revi kypärä ja muut mahdolliset vermeet pois. Ehtii vaikka sadastaviidestäkympistä.
No ei sentään. Seuraavan kerran kun lähdet mopoilemaan niin katso Easy Rider ensin ja leffan innoittamana heitä kännykkä huis helevettiin ennen ajoa. Nykyäänhän puhelin toimii myös kellona... - motoristi nokialta
Kun mä pysädyn niin viidessä kympissä avaan rintataskun. Kahessa kympissä avaan visiirin. Nollassa kympissä takarengas palaa maan pinnalle, kaivan hanskat kädessä luurin rintataskusta katson soittajan nimen näytöltä, vastaan ja huudan avonaisesta visiiristä "hetki vielä". Otan potan pois päästä ja puhun. Jos en ehdi niin painan takasinsoittonappia. Moottoria ei tarttee sammuttaa eikä hanskoja riisua.
- Keksijä
motoristi nokialta kirjoitti:
Kun mä pysädyn niin viidessä kympissä avaan rintataskun. Kahessa kympissä avaan visiirin. Nollassa kympissä takarengas palaa maan pinnalle, kaivan hanskat kädessä luurin rintataskusta katson soittajan nimen näytöltä, vastaan ja huudan avonaisesta visiiristä "hetki vielä". Otan potan pois päästä ja puhun. Jos en ehdi niin painan takasinsoittonappia. Moottoria ei tarttee sammuttaa eikä hanskoja riisua.
Eihän tuo vielä mitään, mutta mä kun huudan kännykkään huonolla englannilla 180:n vauhdissa; "HUU FAK THEÖ KOOLING?? AI DRAIV MAI MOUTOPAIK, MOMENTTOS TEN SEKUNTIA!!!!!!"
Pitäähän sitä leikkiä sivistynyttä, vaikka moottoripyöräilijä onkin.
- desmo
Joo. Mullakin kännykkä on värinähälytyksellä, mutta en mä siihen vastaa. Pidänkin sellaisessa taskussa, että värinä sekoittuu V2:n "värinään".
Miksi hel##tissä pitäisi moottoripyöräillessä vastata johonkin vi#un nokialaiseen, häh!- sivullinen
aina nämä häirikköpyöräilijät...aina heillä on paha olla...
- desmo
sivullinen kirjoitti:
aina nämä häirikköpyöräilijät...aina heillä on paha olla...
Huomaa että olet TOSI s i v u l l i n e n.
Mene kokeilemaan mp:llä ajoa ja mieti mihin tarvitset kännykkää ajaessa. - Sivullinen
desmo kirjoitti:
Huomaa että olet TOSI s i v u l l i n e n.
Mene kokeilemaan mp:llä ajoa ja mieti mihin tarvitset kännykkää ajaessa."Miksi hel##tissä pitäisi moottoripyöräillessä vastata johonkin vi#un nokialaiseen, häh!"
Sinä edellisen tekstinäytteesi perusteella tunnet varmasti itsesi KUNNON motoristiksi.
Minä kun olen ajellut pyörällä vasta 23 vuotta ja kännykkäkin on ollut matkassa vasta knaftit kymmenen vuotta niin olenhan minä TOSI sivullinen! Kielenkäyttöönikään en ole vielä tarvinnut käyttämiäsi sanoja. mutta toisaalta; En minä desmoksi haluakaan!!
- R 1100 RT
kännykkää ajossa lainkaan, se on toki päällä taskussani.
Taukoa pitäessä sitten voin vilkaista josko puheluja on tullut. Soitan takaisin jos on tuttu numero, outoihin numeroihin en vapaa ajallani tee vastasoittoja. Oudot soittakoot uudelleen . . .
Mielestäni näin säilyy liikenneturvallisuus ja MP ajonautinto balanssissa ; )- Rekkamies
kännykkä voi hallita noin paljon elämää että moottoripyöräillessäkin siihen pitää vastata??!!!Aina kun mä starttaan prätkän niin saa muu maailm unohtua ja silloin on mun vuoro nautti kiireettömyydestä ja vapaudesta.Puhelin on tietenki mukana pelkkänä turva varusteena jos jotain sattuu mut en siihen vastaile enkä soittele.'sen verran vituttaa se vakotin töissä tarpeex et se riittää sen käsittelyyn.Ei siis puhelin stressiä motoiluun kiitos!!!
- Lende
Ei kännykkää tarvitse ajossa käyttää.
Puhelinta voi säilyttää ajon aikana vaikka tankkilaukussa tai taskussa, mitä siitä nyt ongelmaa ottaa? Sitten kun on vaikka tankkaustauko, voi katsoa onko jotain tapahtumia ollut. Ja voi sitten vastata puheluihin ja tekstareihin kaikessa rauhassa.
Jos odottaa jotain elämän ja kuoleman ratkaisevaa puhelua, laittaa kännykän sitten värinähälytyksellä aluspaidan alle, niin saattaa huomata värinän ja voi pysähtyä sopivaan paikkaan hyvässä järjestyksessä ja soittaa sitten takaisin.
Miksi täytyisi koko ajan olla kännykässä kiinni? - R12C
Yksi hyvä systeemi on Autocom Pro7.
http://www.autocom.co.uk
Siinä on liitäntä mm. kännykälle.
Kännykkä vain automaattivastaukselle ja
puhelut hoituu myös kovassa vauhdissa.
Hinta Suomessa 400-450€.- Jermu
Korvanappia olen käyttänyt, kun työajoa ajan prätkällä, ja joskus mökille ajaessa; vaimoa olen pyytänyt soittamaan jossain vaiheessa, jotta laittaa sitten sopivasti saunan päälle. En kuitenkaan ala mitään monimutkaisia juttuja ratkomaan ajaessa, sitähän voi pysähtyä sopivan paikan tullen ja soittaa takaisin. Lähinnä tuo nappi on sen takia, että voi ajaa huoletta tankillisen (pikkasen vajaa 500km) huoletta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16012256
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454600Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1353653Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392758Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3631611Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021516Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461