Objektiivien

Toimivuus

Eli mielenkiinnosta tulevaisuuden objektiivi ostoksia ajatellen tuli mieleen, että toimiikohan Sonyn A200 nämä HSM ym. tarkennusmoottorilla olevat kakkulat? Tai toimiiko yleensäkään missään Sonyssa. Kumpaa suosittelisitte Sigman (macro)18-50mm/2.8 vai Tamron 17-50mm/2.8 ovat aika saman hintaisia, painoisia ja kokoisia. Objektiivi-infosta olen jotain näistä lukenut ja kiinnostaisi erityisesti tarkennuksen äänen voimakkuus, onko jopa kovempi kuin kit 18-70mm/3.5-5.6 lasissa. Kaikkea palautetta näihin liittyen lueskellaan ja muitakin vaihtoehtoja otetaan vastaan.

7

1896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikalailla

      Hiljaista...

    • toimi...

      Sonyssa toimii siihen tarkoitetut kakkulat. Useimmat käyttävät kameran rungossa olevaa tarkennusmoottoria. Myös ultraäänimoottorilla varustetut objektiivit toimivat, mallivalikoima on toistaiseksi melko suppea. Esim. Sigma ja Tamron valmistavat tietyistä objektiiveista tarkennukseltaan kahta eri versiota. Toistaiseksi tietääkseni Sonyyn on ollut tarjolla vain runkomoottoria käyttäviä malleja, mutta ultraäänimoottoreita on tulossa. Tarkennuksen ääni ei todellisuudessa ole niin paha kuin sen itse kuulee, onhan kamera aivan naamassa kiinni. Suljinäänet häiritsevät etenkin sisätiloissa yleensä enemmän. Vielä enemmän häiriötä kuitenkin aiheuttaa salaman välkyntä kuvaustilanteessa.

      • Tietää

        Että toimii objektiivit joissa oma tarkennusmoottori. Toivottavasti valikoima laajenee nopeasti, eikä hinnat nouse korkeammiksi kuin vastaavat lasit esim. Canonin tai Nikonin sovituksella.


      • bysten
        Tietää kirjoitti:

        Että toimii objektiivit joissa oma tarkennusmoottori. Toivottavasti valikoima laajenee nopeasti, eikä hinnat nouse korkeammiksi kuin vastaavat lasit esim. Canonin tai Nikonin sovituksella.

        onko objektiivissa tarkennusmoottori; Minolta esitteli ja toi markkinoille ensimmäisen autofokusjärkkärin vuonna 1985 ja siinä - kuten sen perillisessä Sonyssä - tarkennusmoottori on rungossa. Eli objektiiviin ei tarvi sitä rakentaa, yksi moottori, halvempi hinta. Mutta on Minolta tehnyt myös moottoritarkenteisia objektiiveja, miksi, sitä en ymmärrä, sillä itselläni oleva 80-200/2,8 APO G tarkentaa hiljaisemmin ja nopeammin ja paremmin kuin 70-200/2,8 HS APO SSM (jonka piirtokykykin on huonompi kuin tuon vanhemman veljen), mutta toimii kyllä, jos haluat rahaa turhuuksien toreille kylvää... Sony osti Minoltan, ja jatkaa samaa järkevää linjaa, kaikki AF-objektiivit sopivat. Nikoniin sopii objektiivit vuodesta 1959 alkaen, mutta mitkä mihinkin runkoihin, siinäpä sitä riittää selvittämistä. Itse mieluummin käytän sen ajan kuvaamiseen.


      • Ei hiljainen

        Todellisuudessä ultraääni meluaa hyvinkin paljon, mutta kuvaajan kuuloalueen ulkopuolella.
        Esim. Peura kuulee USM:n ainakin 50 metriin tyynellä säällä. Asiaa voi myös kysyä koiraltaan.


    • Kairafotari

      Itselläni on tuo Sigma 18-50/2.8/DC EXD johon olen melkoisen tyytyväinen, saisi olla ehkä hieman laajakulmaisempikin.
      Tarkennuksen ääni on kohtuullinen ja sillä ei lienee suurta merkitystä, koska esim. linnut kuulevat helposti heikommankin äänen ja jos ovat juuri varuillaan niin liikken ja äänen on totaalisesti oltava nollassa.

    • thegromit

      Eli kuten sanottua, ultraäänitarkennus (HSM) toimii kyllä kaikissa Sony Alpha digi-rungoissa (ei kaikissa Dynax-filmirungoissa ilman kallista päivitystä).

      Mutta ongelmana on se, ettei ainakaan Sigma eikä ymmärtääkseni Tamronkaan ole nuukuuksissaan lisensoineet tätä Sonyn rajapintaa, joten tukevat vain Canonissa ja joskus Nikonissa. Esimerkiksi Sigma 70-210 (vai oliko se 70-200mm) F2.8 on siisti klasi Canonissa, mutta vähän hidastuu AF Sonyssa (tämän on vaan linssiarvosteluista saatu tieto, ei oma kokeilu), vaan tyytyväisiä ovat silti olleet.

      Tilanne on melmkein sama kuin ainakin Sigman vanhempien M/AF-klasien kanssa: kun eivät lisensoineet rajapintaa vaan koettivat re-engineerata sen itselleen, saivat suunnilleen toimivat kakkulat sen ajan filmirunkoihin ja digirungoissa ei sitten ihan niin hyvin pelitäkään (itselläni 3 Sigma-klasia) kun AF toimii melkein yhtä hyvin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      20
      2167
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      15
      2148
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      150
      1712
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      123
      1249
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      221
      1232
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1124
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1055
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      904
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      852
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      80
      843
    Aihe