Kuukautiseni on aina ollut säännölliset ja ei mitenkään runsaat. E-pillereitä syönyt n. 5v. Nyt ihan yhtäkkiä ennenaikojaan alkoi menkat ja nyt kestänyt jo 6 päivää ( normaalisti 4 päivää) ja vuoto vaan lisääntyy. Lisäksi melkein kokoajan tulee jotain saat*nan limaklönttejä, ja niitä tulee runsaasti. Voiko olla oire jostain polyypistä tai mahdollisesti syövästä (tiedän, olen vähän ylireagoiva) Mutta kun tämä on todella outoa ja lekurin aikaa ei kamalan nopeasti saa. Jos jollain kokemuksia jostai vastaavasta, niin voisko vähän valaista.
Runsas vuoto ja "hyytymät"
APUA!?!??!?!
31136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen itsekin syönyt e-pillereitä jo useita vuosia, mutta silti voi kuukautisissani olla melko lailla vaihtelua.
Yleensä menkat on säännölliset ja niukat, välillä ne tulee milloin sattuu ja vuoto voi olla todella runsasta, juuri noita kuvaamiasi veriklönttejä ilmestyy, joskus ne voi kestää jopa viikon verran...Tiedä näistä, milloin mistäkin johtuu, että niinkin paljon välillä vaihtelee menkkojen kesto ja koostumus...
No itselläni kyllä kierto menee heti sekaisin, jos esim. yhtenäkin päivänä unohdan ottaa pillerin, tällöin kuukautiset alkavat ennen aikaisesti.
Voisiko kyseessäsi olla, että on pilleri jäänyt vahingossa väliin?
Tai sitten ehkä joku muu hormonaalinen häiriö...
Ja ne veriklöntit ovat munasolun kappaleita ja kohdun limakalvoa, ihan normaalia siis.
Ei ne voi munasolun kappaleita olla, kun e-pillereitä käytettäessä munasarjat ovat lepotilassa, eikä munasoluja siis irtoa munasarjoista.
Tämä nyt oli tällainen sivuhuomautus.
ei sitä munasolua muutenkaa pysty näkemään paljaalla silmällä, ainakaan verestä, se on nimittäin korkeintaan 1mm kokoinen.
mutta alkup. kirjottajalle, että seuraile tilannetta, jos vuodot kestää vielä tosi monta päivää, niin ehkä sitten ois syytä mennä lääkärille, eli siis gynelle. tai sitten jos kuukautiset rupeaa jatkuvasti olemaan noin runsaita ja pitkäkestoisia.