IMF: vaara uhkaa!
Luottokriisi
3196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kiinteistövälittäjät/pankit haluavat että suomessakin asuntojen hinnat nousisivat vielä lisää,puhaltamaan ilmaa kuplaan että me veronmaksajat voisimme taas yhdessä pelastaa pankit konkursista.
Mitä tuo IMF itkee veronmaksajia apuun, kun kiinteistökeinottelijat ovat saaneet pankit konkurssin partaalle, antaa mennä mokomat roskapankit nurin.
Sama ongelma on suomessakin jollei pikaisesti anneta asuntokuplan puhjeta. Vai halutaanko 90-luvun tapahtumat takaisin suomeen, ihan vapaaehtoisesti, vai otetaanko järki käteen?
Jos tilanne saadaan hallitusten avulla hallintaan, niin alkaa mennä entistä paremmin. Tämä on todennäköisin (75%) vaihtoehto, kun on kuitenkin kyseessä maailman rikkaimmat valtiot. Mutta jos ei saada hallintaan, niin sitten joudutaan taantumaan. Sorosin mukaan tähän on 25 % todennäköisyys. Mutta lamakaan ei ole ikuista, kyllä sieltäkin noustaan.
Tyfneroilla jäi 90-luvun lama päälle (ja nuoremmat, jotka taputtelivat hiekkakakkuja tai hyppivät isänsä pussista pussiin tähän aikaan, oppivat "rutiinit" luuserivanhemmiltaan) joten tyfneroiden, etenkin näiden nuorempien, näkökulmasta LAMA ON IKUISTA.