Tuntuu että se on nyt alkanu pöristelee jottai virtalähteen tuuletin..
Voiko sen vaihtaa sieltä? Onko ne yleensä irrotettavia ja kuinka helposti?
Voiko sen vaihtaa sieltä? Onko ne yleensä irrotettavia ja kuinka helposti?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi sen vaihtaa, elektroniikkaliikkeistä saa hyvälaatuisia tuulettimia esim. Yleiselektroniikasta Helsingistä, jossa niitä voi kokeilla ennen ostopäätöstä. Ohjeita tästä on kirjoitettu tänne jo ties kuinka paljon mutta kerrataan nyt kerran vielä:
Edellytys vaihtamiselle on tietysti, että virtalähteesi on avattavaa mallia..
Ennenkuin avaat virtalähteen anna laitteen olla irrotettuna verkkovirrasta ainakin 2-3 tuntia.
Itse vaihto on suht. helppo operaatio, mutta et koske mihinkään muuhun. Vaihdat varovasti vain sen tuulettimen, elektroniikkaan yms. et koske pitkällä tikullakaan! Vaikka laite ei olisikaan enää kytkettynä verkkovirtaan, on laitteen kondensaattoreissa vielä pitkään hengenvaarallisia jännitteitä! Siksi tuo 2-3 tunnin varoaika, jona aikana jännitteiden pitäisi purkautua tai ainakin alentua.
Jos avaat virtalähteesi ja vaihdat tuulettimen huomioi, että takuu (jos sellainen on voimassa) napsahtaa samantien.
Lue täältä näitä keskusteluja, tästäkin aiheesta on juttuja kirjoitettu tämän kesän aikana paljon.
Kiitos kuitenkin hyvistä neuvoista vaikka kävikin yllätys.
Juu irrotin takalevyn ja laitoin masinan käyntiin vielä kuunnellekseni mistä ääni lähtee mutta nyt ei kuulukkaa mitään pörinää enää KUN takalevy on irti, ei sitten minkäänlaista ääntä että olisi jossain vikaa. Tuuletin kyllä pyörii:) Että sen takiakaan pörinä ei loppunut. Takalevy oli edellisen "säädön" jälkeen vain kahdella ruuvilla paikallaan kun ne katosivat jonnekkin.. se kai sielä oli sitten jotenkin alkanut pörräämään kun muovi levy lerpatti tai jottain.. Melkein olisin voinut vannoa että kyse oli tuulettimesta mutta hyvä näin. Hyvä että täällä neuvotaan se on hienoa että tietoa saa netistä:) Niin minäkin neuvon tosin en tällä osa-alueella.
Heh, olin juuri laittamassa tähän linkkiä kun huomasin, että olit löytänyt selityksen sille äänelle. Mutta laitan tämän kuitenkin, jos joskus powerin tuulettimen vaihto tulee ajankohtaiseksi, lue ihan mielenkiinnosta ljh:n helpdeskin juttu aiheesta:
http://www.ljh.fi/CGI_BIN/YaBB/YaBB.cgi?board=general;action=display;num=1043243499
Kotelo tuuletin se mouruaa välillä siinä on jottain välillä mutta kuten sanoin että ilman takaseinää se ei pidä kuitenkaan kokoajan ääntä.
Mutta pikku huoli ja se on kädenkäänteessä vaihdettu. Pidän nyt koteloa auki niin on yksi haile toimiiko se tuuletin. Jotenkin se takalevy liitty siihen äänen.. oisku ollu kiinni ollessaan vääntänyt runkoa sen verran että se huusi kokoajan tuuletin vikaa..
Katon ton linkin kiitos.. jospa se tästä tarkotus laittaa toinen kovo ja käyttis jne ja ajattelin että paljonko tässä pitää uusi kun jokin alko surisee.
Koneen kylki auki ja prosessorin lämmöt putoo noin 1.5-2 astetta että ei ole ihan riittävä tuuletus. Menis tuohon varmaan isompikin potkuri kotelon tuuletukseen.. Ootteko vertaillut bilteman ja verkkokaupan tuulettimia että vaikka varmaankin biltemasta saa halvemmalla mutta onko niissä laatueroja? Mistä tiedät onko testejä kukaan kattellut tai kenen tekemiä bilteman tuulettimet on että..