kiitokset tytöille jotka ystävällisesti tulivat kysymään: "onko kaikki hyvin" ollessani autollani moottoritien varressa 9-10.4 välisenä yönä. olitte ainoat jotka pysähtyivät tarkistaan tilanteen. ISO kiitos siitä että joku viitsii näin tehdä vaikkei tällä kertaa varsinaista hätää ollut. -itse en kyllä olisi pysähtynyt, se täytyy myöntää. KIITOS ja hyvää kevään jatkoa- :)
t:make hml
t:make hml
Vastaukset 4
Vanhimmat
muut noudattivat lakia: moottoritielle ei saa pysähtyä
Tosin Jumalan lähettämät enkelit ihmishahmossa saavat pysähtyä. Ihmisten tulisi ottaa joskus heistä oppia. Jos omalla kohdallasi olisi vastaava avuntarve, todennäköisesti pyytäisit vaikka Jumalaa lähettämään enkelinsä auttamaan. Näin on muuten oikeasti tapahtunut! (terveisin: en ole aloittaja, vaan muuten joskus täytyy näköjään vastata, kun inhimillisyys on joiltakin unohtumassa).
kyllä mielestäni pitää pysähtyä jos toinen on hätävilkut päällä tien varressa. vaikkakin moottoritielle ei saa pysähtyä mutta auttamisvelvollisuus ajaa tämän ohi. tämä lainoppinut on ilmeisesti kaveri joka tilaa lampunvaihtoon sähkömiehen!!!
yleensä pysähdyn jos rekisterissä on FIN tunnus... itäpoikia kun näkee harvasekerta kusella motarin varressa!!! vai onko sitten kauppatavaraa jemmaamassa